Tadeusz Marian Brodniewicz

Pseudonim:
"Lech"
Data urodzenia:
1918-11-09
Data śmierci:
2006-03-15
Funkcja:
dowódca plutonu, dowódca kompanii (od 04.09.44)
Stopień:
porucznik
Miejsce urodzenia:
Sieraków, powiat Międzychód (ówczesne woj. poznańskie)
Imiona rodziców:
Mieczysław - Kazimiera z domu Jędraszek
Wykształcenie (w tym wojskowe):
Był absolwentem gimnazjum w Międzychodzie. Kształcił się w Szkole Podchorążych Piechoty w Komorowie. Część szkolenia realizowana była w Różanie nad Narwią.
Przebieg służby wojskowej i udział w wojnie obronnej 1939 r.:
Oficer 35 Pułku Piechoty (35 pp) Brześć. W czasie wojny obronnej 1939 roku 35 pp wchodził w skład 9. Dywizji Piechoty walczącej w Armii „Pomorze". Tadeusz Brodniewicz pełnił funkcję dowódcy plutonu. Walczył w okolicach Chojnic, wsi Klonowo, a następnie był zaangażowany w obronę mostu Fordona. Uczestniczył w walkach nad Bzurą. Po przedarciu się do Kampinosu dowodził plutonem wchodzącym w skład 61 pp i brał udział w obronie Fortu Wawryszew. Ranny w bark, 26 września został umieszczony w Szpitalu św. Jana Bożego w Warszawie.
Okres okupacji niemieckiej i udział w konspiracji 1939-1945:
Pomimo ran uciekł ze szpitala. Aresztowany uciekł z więzienia i zamieszkał w Milanówku, gdzie zajmował się redagowaniem prasy podziemnej i zamieszczaniem w niej informacji z Radia Londyńskiego. Ponownie aresztowany podczas nielegalnego przekraczania granicy Generalnego Gubernatorstwa (w celach zwiadowczych), został osadzony w więzieniu w Pułtusku, z którego udało mu się zbiec. W konspiracji od marca 1940 r. ZWZ-AK - przysięgę złożył przed mjr Świderskim.
Adres przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Tamka
Miejsce koncentracji na godzinę „W”:
Elektrownia Miejska na Powiślu
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) Warszawskiego Okręgu AK - VIII zgrupowanie "Krybar" - 3. kompania por. "Lewara" (Jana Piotrowskiego) - dowódca plutonu. 4 września 1944 na wniosek rannego por. Jana Piotrowskiego „Lewara” mianowany dowódcą 3 kompanii "Lewar".
Szlak bojowy:
Powiśle - Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu 344 Lamsdorf, następnie w Oflagu II D w Gross Born. W styczniu 1945 r. nastąpiła piesza ewakuacja jeńców do obozu w Sandbostel. Po wyzwoleniu przez wojsko brytyjskie przebywał w różnych szpitalach na terenie Niemiec.
Numer jeniecki:
101701
Losy po wojnie:
Do kraju powrócił 23 marca 1946 r. W latach 1946 - 1948 studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Łódzkiego. Po ukończeniu studiów, w latach 1950 - 1953 odbył aplikację adwokacką i złożył egzamin adwokacki z wynikiem bardzo dobrym. Pracę w zawodzie adwokata rozpoczął w 1953 r. Był wieloletnim członkiem Rady Adwokackiej w Łodzi, w której przez dwie kadencje pełnił funkcję Kierownika Szkolenia Aplikantów Adwokackich. Udzielał się również w pracach samorządu adwokackiego. Był członkiem Związku Inwalidów Wojennych i pełnił szereg funkcji w jego Zarządzie Wojewódzkim w Łodzi. Od 1988 roku mieszkał w Wiedniu, przez pewien okres mieszkając także Montrealu (Kanada). Żonaty z Zofią z Bielskich, miał troje dzieci.
Odznaczenia i awanse:
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kampanii Wrześniowej 1939, Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Partyzancki, Medal za Udział w Wojnie Obronnej 1939, Medal za Warszawę 1939-1945, Medal "Pro Memoria". Uhonorowany także Odznaką Zasłużonego Działacza Związku Inwalidów Wojennych oraz Złotą Odznaką Adwokatury. W 1973 roku awansowany do stopnia kapitana.
Miejsce śmierci:
Wiedeń, Austria
Miejsce pochówku:
Wiedeń, cmentarz Hietzinger Friedhof
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego, odpis zaświadczenia weryfikacyjnego Koła B. Żołnierzy AK w Londynie, L. dz. 13963/91 podpisane przez ppłk. M. Wałęgę, kserokopia legitymacji KKOOP i WKP, kopia awansu do stopnia kpt WP, archiwum rodzinne - ankieta zgłoszeniowa (biogram), nadesłany przez Teresę, Małgorzatę i Jacka Brodniewiczów. Nekrolog prasowy, data emisji 18-19.03.2006
Literatura:
Włodzimierz Rosłoniec, Grupa Krybar Powiśle 1944, W-wa 1989 r.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

por. Tadeusz Marian Brodniewicz "Lech" (1918-2006). Fotografia z okresu Powstania Warszawskiego, zbiory rodzinne

por. Tadeusz Marian Brodniewicz "Lech" (1918-2006). Fotografia z okresu Powstania Warszawskiego, zbiory rodzinne

Fotografia z Powstania Warszawskiego przedstawiająca oficerów  3. kompanii por. „Lewara” (Jana Piotrowskiego). Stoją od lewej: por. „Lerski” (Edmund Jan Miller, w płaszczu), por. Jan Petrykowski ps. Zabawa, por. ”Baszta„ (NN, z ręką na pasie), kpt. Romuald Stępowski ps. Zawierucha (w drzwiach, bez czapki),  kpt. Stanisław Skrzyniarz ps. Dębicz (w środku, z bródką), kpt. Bolesław Kobyliński ps. Reżanowicz (w drzwiach, po prawej), por. Tadeusz Brodniewicz ps. Lech (drugi od prawej)  i ppor. Tadeusz Edwin Stasiakowski "Czarny”, „Zawisza” (w furażerce). Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IK/2819. Ujęcie tożsame: MPW-IK/1478. Opis na podstawie książki Jana Piotrowskiego „Lewara” pt. Jak zdobyć kościół św. Krzyża i Komendę Policji?”, MediaArt, Warszawa 1994

Fotografia z Powstania Warszawskiego przedstawiająca oficerów 3. kompanii por. „Lewara” (Jana Piotrowskiego). Stoją od lewej: por. „Lerski” (Edmund Jan Miller, w płaszczu), por. Jan Petrykowski ps. Zabawa, por. ”Baszta„ (NN, z ręką na pasie), kpt. Romuald Stępowski ps. Zawierucha (w drzwiach, bez czapki), kpt. Stanisław Skrzyniarz ps. Dębicz (w środku, z bródką), kpt. Bolesław Kobyliński ps. Reżanowicz (w drzwiach, po prawej), por. Tadeusz Brodniewicz ps. Lech (drugi od prawej) i ppor. Tadeusz Edwin Stasiakowski "Czarny”, „Zawisza” (w furażerce). Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IK/2819. Ujęcie tożsame: MPW-IK/1478. Opis na podstawie książki Jana Piotrowskiego „Lewara” pt. Jak zdobyć kościół św. Krzyża i Komendę Policji?”, MediaArt, Warszawa 1994

Tadeusz Marian Brodniewicz "Lech" (1918-2006). Fot. archiwum rodzinne

Tadeusz Marian Brodniewicz "Lech" (1918-2006). Fot. archiwum rodzinne

Fot. archiwum rodzinne

Fot. archiwum rodzinne

Allied PW Identity Certificate. Fot. archiwum rodzinne

Allied PW Identity Certificate. Fot. archiwum rodzinne

Dyplom magistra praw. Fot. archiwum rodzinne

Dyplom magistra praw. Fot. archiwum rodzinne

Nominacja na stopień kapitana (1973)

Nominacja na stopień kapitana (1973)

Nasz newsletter