Pseudonim:
"Góral"
Data urodzenia:
1919-07-22
Data śmierci:
1987-03-25
Funkcja:
-
Stopień:
starszy strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Michał - Eugenia
Adres przed Powstaniem:
Warszawa pl. Mirowski 4
Oddział:
Wybuch Powstania Warszawskiego zastał go w kamienicy przy ul. Granicznej 14, gdzie przebywał przez pierwszy tydzień walk jako cywil. Podczas pacyfikacji Woli, 8 sierpnia 1944 r. został ujęty przez Niemców w rejonie pl. Bankowego i po przeprowadzeniu na Wolę włączony do Verbrennungskommando - oddziału złożonego z Polaków, którzy pod nadzorem niemieckim palili ofiary masowych egzekucji a także ciała poległych powstańców. Wraz z 50-osobowym komandem palił zwłoki na całej Woli, od Leszna po ul. Wolską (m.in na terenie fabryki Franaszka) i Górczewską. Był też świadkiem licznych mniejszych, doraźnych egzekucji. 23.08.1944 r. ze swoim Verbrennungskommando pojawia się rejonie ul. Senatorskiej. Otrzymuje polecenie usunięcia barykady z głównego wejścia do Ratusza na pl. Teatralnym. Wraz z dwoma robotnikami przechodzi na stronę polską - pod niemieckimi lufami. Po chwili oddziały polskie i niemieckie otwierają ogień. Klimaszewski jest już w tym czasie na pozycjach 2. kompani "Supraśl" batalionu AK "Łukasiński" (potwierdza to w relacji kpr. "Tadeusz"). Przez następne dni był przetrzymywany (więziony) na ul. Freta 16, w kwaterach Armii Ludowej. Po zbombardowaniu sztabu Armii Ludowej 26.08.1944 r. wydostał się na wolność. W drodze spotkał sanitariuszy z "Czaty 49" niosących rannego do szpitala w kościele na Freta, którzy namówili go do wstąpienia w szeregi batalionu "Czata 49". Zgłosił się na ochotnika i został przyjęty do plutonu por. "Drzewicy" - drużyna ppor. "Tadeusza". Po śmierci por. "Drzewicy" (28.08.1944 r.) w plutonie ppor. "Grabowskiego".
Szlak bojowy:
Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ - Śródmieście Południe.
Odniesione rany:
Ranny 6.09.1944 r. na ul. Książęcej 7. Do 14.09.1944 r. przebywał w Szpitalu Polowym przy ul. Mokotowskiej 55, następnie w ewakuowanym Szpitalu Maltańskim.
Losy po Powstaniu:
Opuścił Warszawę z ludnością cywilną; wywieziony na roboty do Niemiec.
Losy po wojnie:
Po wojnie wydał kilka powieści. Pobyt w Indochinach zaowocował dwiema pozycjami: "Uciekłem z Legii Cudzoziemskiej" (1954) i "Febra" (1967). W latach 1974-1975 pracował w Libanie. Wspomnienia z tego okresu zawarł w powieści "Cztery kwadranse snajpera" (1983). Tematykę Powstania Warszawskiego Tadeusz Klimaszewski porusza w książkach: "Verbrennungskommando Warschau" (Wydanie I - Czytelnik, Warszawa 1959) i we fragmentach "Przyciągania Ziemi" (1972). W pierwszej z nich opisuje okres od wybuchu Powstania do swojej ucieczki na stronę polską 23 sierpnia. Relację Klimaszewskiego z jego działalności w Verbrennungskommando można też zobaczyć w filmie dokumentalnym Michała Rogalskiego "12 ton. Oni tam wszyscy są" (2008), opisującym rzeź mieszkańców Woli.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter