Pseudonim:
"Pajac"
Data urodzenia:
1920-11-14
Data śmierci:
1992-10-05
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Piotr - ... z domu Czyżnik
Udział w wojnie obronnej 1939 r.:
We wrześniu 1939 roku powołany do ON. Podczas działań wojennych brał udział w akcji pod Wyszogrodem oraz w obronie Warszawy w ramach I kompani ON-Warszawa
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1940 roku. Na skutek ujawnienia działalności konspiracyjnej do grudnia 1942 r. zmuszony był się ukrywać. W grudniu 1942 r. powrócił do Warszawy. Od maja 1943 r. w szeregach Armii Krajowej.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Bonifraterska 8 m.12
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Sienkiewicz", następnie odcinek "Kuba"-"Sosna" - batalion "Gozdawa" - 2. kompania "Szturmowa”
Szlak bojowy:
Stare Miasto - kanały - Żoliborz
Odniesione rany:
Lekko ranny przy ul. Przejazd, następnie ponownie ranny podczas walk na Bielańskiej
Rodzeństwo walczące w Powstaniu:
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu XI A Altengrabow, następnie Stalagu XI B Fallingbostel. Skierowany do pracy przymusowej w tamtejszych cukrowniach, a następnie w Zakładach Kruppa. Wyzwolony przez armię amerykańską.
Numer jeniecki:
45844
Losy po wyzwoleniu:
Żołnierz II Korpusu we Włoszech, wcielony do 14 Wielkopolskiej Brygady Pancernej. Ukończył służbę w 1946 roku w stopniu plutonowego.
Losy po wojnie:
Będąc we Włoszech poznał i poślubił Janinę Stelmach, mieli dwoje dzieci. Od 1946 roku wraz z rodziną na stałe mieszkał w Anglii.
Miejsce śmierci:
Anglia
Informacje dodatkowe:
W czasie Powstania Warszawskiego uczestniczył w zdobywaniu magazynów z żywnością na Stawkach, walkach na Placu Teatralnym w rejonie Pałacu Blanka a także w walce na ul. Bielańskiej przy Pałacu Radziwiłłów. Po przejściu kanałami na Żoliborz (w grupie por. „Wrony” (Antoni Zawojski) - przydzielony do 217 plutonu.
Publikacje:
Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powstania Warszawskiego T.4 - Jeńcy wojenni - żołnierze Powstania. Warszawskiego, oprac. Tomasz Łabuszewski, red. Andrzej Krzysztof Kunert (red. nacz.) Warszawa: ARS Print Production, 1997
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Tadeusz Ołtarzewski "Pajac" (1920-1992). Fot. archiwum rodzinne, udostępnił  p. Zbigniew Branecki

Tadeusz Ołtarzewski "Pajac" (1920-1992). Fot. archiwum rodzinne, udostępnił p. Zbigniew Branecki

Wiersz Tadeusza Ołtarzewskiego ze zbiorów rodzinnych/ MPW

Wiersz Tadeusza Ołtarzewskiego ze zbiorów rodzinnych/ MPW

Wiersz Tadeusza Ołtarzewskiego ze zbiorów rodzinnych/ MPW

Wiersz Tadeusza Ołtarzewskiego ze zbiorów rodzinnych/ MPW

Nasz newsletter