Pseudonim:
"Łoś"
Data urodzenia:
1925-04-28
Data śmierci:
2023-10-31
Funkcja:
-
Stopień:
kapral
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Kazimierz - Józefa
Wykształcenie do 1944 r.:
Przed wojną uczęszczał do prywatnego gimnazjum przy ulicy Kaniowskiej na Żoliborzu, w chwili wybuchu wojny był uczniem drugiej klasy.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1941 roku w Organizacji Małego Sabotażu "Wawer", następniepo reorganizacji Szarych Szeregów i ich podziale na trzy grupy wiekowe należał do Bojowych Szkół na Ochocie pod dowództwem Zygmunta Kaczyńskiego ps. Wesoły. Przydział w 1944 roku: Szare Szeregi - "nowe Grupy Szturmowe" - Blok "Prochownia" (Ochota) - IV Obwód "Grzymała" (Ochota) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 438. pluton (harcerski) osłony Sztabu Komendy Obwodu - dowódca plut. pchor. "Bogusław" (Iwo Rygiel).
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Przyokopowa
Miejsce koncentracji na godzinę "W":
Warszawa, ul. Filtrowa
Oddział:
IV Obwód „Grzymała” (Ochota) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 2. Rejon - 438. pluton (harcerski) osłony sztabu Komendy Obwodu pod dowództwem plut. pchor. Iwo Rygla ps. Bogusław, następnie Armia Krajowa - Grupa „Kampinos” - kompania kpt. [sic] „Mściwoja" ["Mścisława” - przy. red.] w miejscowości Truskawka. Po przejściu pod Żyrardów do miejscowości Budy Zosine i bitwie pod Jaktorowem wzięty przez Niemców do niewoli.
Szlak bojowy:
Ochota - Pęcice - Kampinos - Budy Zosine/Jaktorów
Losy po Powstaniu, represje :
Niewola niemiecka - jeniec przejściowego obozu jenieckiego dla żołnierzy AK utworzonego przez Niemców w fabryce kabli w Ożarowie. Podczas transportu jeńców udało mu się zbiec z dworca kolejowego w Skierniewicach i przedostać się do rodziny mieszkającej pod Kutnem w miejscowości Dobrzelin, gdzie doczekał zbliżania się frontu wschodniego. Wobec zbliżających się walk udał się w kierunku Tucholi, lasów tucholskich i miejscowości Osiek. Po przejściu frontu postanowił ujawnić się. Pojmany przez Rosjan został zabrany do więzienia w Tucholi, a następnie do Świecia, gdzie przeprowadzono śledztwo w języku rosyjskim. Jako partyzant, powstaniec, dywersant został skazany wyrokiem sądu wojskowego na dziesięć lat łagrów - pobytu w obozie pracy. Przewieziony z Działdowa pociągiem przez Warszawę do więzienia w Grodnie, a następnie do Orszy. Z miasta portowego Dudinka nad Jenisejem wywieziony do Norylska, a w kolejnych miesiącach (latach) do Krasnojarska. Po śmierci Stalina został przedterminowo zwolniony i powrócił do kraju. W łagrach przesiedział ponad 9 lat.
Losy po wojnie:
Po powrocie do Polski nie mógł znaleźć pracy, ostatecznie został zatrudniony jako szewc w Spółdzielni Inwalidów.
Miejsce pochówku:
Warszawa, Cmentarz Wolski
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Baza Ewidencyjna uczestników Powstania Warszawskiego, informację o śmierci za pośrednictwem p. Anny Witkowskiej przekazał syn, pan Piotr Studniarski.
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter