Pseudonim:
„Kokoszka”
Data urodzenia:
1923-06-25
Data śmierci:
2022-06-01
Funkcja:
-
Nazwiska konspiracyjne :
Wałecki, Tadeusz Kokoszka
Miejsce urodzenia:
Nasielsk
Imiona rodziców :
Jan - Marianna z domu Wyszomirska
Wykształcenie do 1944 r. :
Byłe uczniem gimnazjum w Wadowicach u księży pallotynów. W Warszawie uczęszczał na tajne komplety maturalne wraz z Jerzym Paprockim ps. Pallotyn. W czasie wojny rozpoczął naukę w seminarium duchownym w Kalwarii Zebrzydowskiej, a następnie w Ołtarzewie koło Warszawy. Był studentem teologii u ks. pallotynów w Warszawie przy ul. Miodowej.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji w ZWZ-AK od 1942 roku, wprowadzony przez kuzyna, Zbyszka Młynarskiego. Przysięgę złożył w mieszkaniu przy Placu Unii Lubelskiej. Aresztowany przez gestapo przez dwa tygodnie osadzony był w więzieniu przy ul. Daniłowiczowskiej 7.
Adresy zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Dworkowa, następnie ul. Pańska
Miejsce koncentracji o godzinie "W":
Dom Pallotynów przy ul. Miodowej róg Długiej
Oddział :
VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. W pierwszych dniach Powstania wysłany z meldunkiem do Puszczy Kampinoskiej do mjr. Alfonsa Kotowskiego "Okonia"
Dzielnica :
Stare Miasto - Kampinos
Losy po Powstaniu :
Po wykonaniu rozkazu powrócił do pallotynów do Ołtarzewa.
Losy po wojnie:
Po wojnie kontyunuował naukę studiując na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie (1946-1950). 10 lipca 1949 w Rzymie przyjął święcenia kapłańskie. Był sekretarzem osobistym bp. Wojciecha Turowskiego (1950), a następnie asystentem pallotyńskiego prokuratora generalnego ks. Webera (1950-1953). Po przybyciu do Francji w 1953 został duszpasterzem Polonii i ekonomem regionalnym w latach 1953-1993. W okresie stanu wojennego ks. Tomasiński był organizatorem Komitetu Pomocy dla Polski. Należał do inicjatorów utworzenia drukarnii w Osny k. Paryża (w latach 1956-1993 był dyrektorem drukarni tejże drukarnii Imprimerie de Busagny, drukującej m.in. w ramach wydawnictwa Editions du dialogue w czasach PRL kilka milionów polskich książek, często z tzw. drugiego obiegu. Był współinicjatorem budowy Gimnazjum św. Stanisława, Szkoły Technicznej oraz Pallotyńskiego Domu Pielgrzyma w Rzymie. Zajmował się polskimi misjami w Afryce (od 1974 r.)
Odznaczenia:
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1992), Krzyż Armii Krajowej (1975), Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami (1949)
Miejsce śmierci :
Paryż
Uwagi:
We Francji używał imienia i nazwiska Thadée Tomasinski. Przydział wpisany w legitymacji Krzyża Armii Krajowej: Łączność na terenie Reichu, VII Obwód "Obroża".
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego: Tomasiński Tadeusz "Kokoszka", ankieta uczestnika Powstania Warszawskiego, kserokopie dokumentów
Literatura:
Encyklopedia polskiej emigracji i Polonii pod red. Kazimierza Dopierały, T.5: S-Ż, Toruń 2005
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Źródło: materiały do Słownika Uczestników PW - zasób Pokoju Kombatanta MPW

Źródło: materiały do Słownika Uczestników PW - zasób Pokoju Kombatanta MPW

Źródło: materiały do Słownika Uczestników PW - zasób Pokoju Kombatanta MPW

Źródło: materiały do Słownika Uczestników PW - zasób Pokoju Kombatanta MPW

Źródło: materiały do Słownika Uczestników PW - zasób Pokoju Kombatanta MPW

Źródło: materiały do Słownika Uczestników PW - zasób Pokoju Kombatanta MPW

Nasz newsletter