Pseudonim:
"Teresa"
Data urodzenia:
1926-01-26
Data śmierci:
2011-03-30
Funkcja:
łączniczka
Stopień:
strzelec
Imiona rodziców:
Wiktor - Janina z domu Chrostowska
Udział w konspiracji 1939-1944:
IV Obwód "Grzymała" (Ochota) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - zgrupowanie "Chrobry II"
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Rodzina biorąca udział w Powstaniu Warszawskim:
Ojciec Teresy Wiktor Szandorowski „Szpak” - podpułkownik pilot Wojska Polskiego, stał na czele Oficerskiej Szkoły Obserwatorów Lotniczych i był dyrektorem nauk w Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa. Pełnił też inne odpowiedzialne funkcje w organach centralnych polskiego lotnictwa. Po kampanii wrześniowej 1939 roku przeszedł do konspiracji pod pseudonimem "Adam Szpak". W Armii Krajowej w stopniu pułkownika. Po klęsce Powstania przebywał w obozach jenieckich, m. in. w Lubece. 2 maja 1945 roku został uwolniony przez oddziały brytyjskie. Zmarł 28 grudnia 1948 roku w Bad Rehburg. Brat, 14-letni Marek Szandorowski „Majster” był w „Szarych Szeregach”, podczas Powstania pełnił funkcje pomocnicze. Siostra Eliza Szandorowska, ps. "Mysikrólik" brała udział w Powstaniu na Starym Mieście.
Nazwisko po mężu:
Teresa Szajewska
Źródła:
MPW-baza uczestników PW. Rok śmierci - informacja telefoniczna rodziny do Pokoju Kombatanta MPW, MPW-kontakt: informacje przekazane przez p. Marka Szandorowskiego ps. "Majster", brata Teresy (2019 r.) Fot. z archiwum rodzinnego brata.
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Skan nadesłany przez p. Marka Szandorowskiego ps. Majster, brata Teresy

Skan nadesłany przez p. Marka Szandorowskiego ps. Majster, brata Teresy

Nasz newsletter