Urszula Kaczyńska (Krafft)

Pseudonim:
"Ala"
Data urodzenia:
1921-04-24
Data śmierci:
-
Funkcja:
łączniczka
Stopień:
podporucznik (1944)
Miejsce urodzenia:
Lwów
Imiona rodziców:
Emil - Maria z domu Krukowska
Wykształcenie do 1944 r. :
W 1939 roku zdała maturę w Bydgoszczy. W czasie wojny studiowała tajnie medycynę (trzy semestry na ul. W. Oczki na warszawskiej Ochocie).
Wrzesień 1939 r. :
We wrześniu 1939 roku ranna pod Kutnem - przestrzał lewego płuca, leczona w szpitalu niemieckim w Łodzi prowadzonym przez siostry zakonne.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział V (Dowodzenie i Łączność)
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Pańska 13
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział V (Dowodzenie i Łączność)
Szlak bojowy:
Śródmieście
Odniesione rany:
Przestrzał lewej nogi, podczas przekraczania Alej Jerozolimskich pod niemieckim ostrzałem. Na skutek przemieszczania się kanałami miała zainfekowane ropą węzły chłonne.
Losy po Powstaniu:
Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną drogą przez obóz przejściowy w Pruszkowie (Dulag 121). Przed Pruszkowem wszystkie posiadane przy sobie dokumenty wyrzuciła. Z Pruszkowa 3 dni podróżowała w kierunku Krakowa w otwartej węglarce, za Krakowem udało jej się w nocy zbiec. Nad ranem dotarła do gospodarza, który skontaktował ją z tamtejszymi oddziałami partyzanckimi.
Odznaczenia:
Medal Wojska, Krzyż Armii Krajowej
Awanse:
W maju 1944 roku awansowana do stopnia podporucznika.
Nazwiska:
Tauer - Krafft - Kaczyńska. Nazwisko rodowe - Urszula Krafft, nazwisko przyjęte w okresie okupacji niemieckiej - Urszula Kaczyńska (nazwisko konspiracyjne, zmienione po wojnie na oficjalne nazwisko p. Urszuli), po mężu: Tauer.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, materiały do Słownika Uczestników PW - Pokój Kombatanta, MPW-teczka, w tym ankieta MPW - biogram, kopia deklaracji członkowskiej Związku Powstańców Warszawskich, ankieta uczestnika Powstania Warszawskiego (ZPW), kwestionariusz ŚZŻAK Okręg Bydgoszcz (kserokopia), oświadczenia świadków, m. in. Bernarda Zakrzewskiego „Oskara”, Janiny Maliszewskiej „Żanki", Danuty Pawłowskiej „Danki”.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Kwiecień 2021 roku - Pałac Ślubów w Bydgoszczy - uroczystość 100-lecia urodzin Urszuli Tauer.

Kwiecień 2021 roku - Pałac Ślubów w Bydgoszczy - uroczystość 100-lecia urodzin Urszuli Tauer.

Nasz newsletter