Pseudonim:
"Kajtek"
Data urodzenia:
1921-04-17
Data śmierci:
1948-08-02
Funkcja:
-
Stopień:
kapral z cenzusem
Miejsce urodzenia:
Wyśmierzyce, powiat radomski
Imiona rodziców :
Jakub – Stanisława z domu Mirecka
Udział w konspiracji 1939-1944:
VI Obwód (Praga) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 2 Rejon - pluton 673. W konspiracji od marca 1941 roku. Przed Powstaniem otrzymał przydział do Batalionu "Ryś" Kompanii "Gustaw"
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Emilii Plater 14
Oddział:
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - batalion "Ryś" - kompania "Gustaw". Pierwsze dwa tygodnie Powstania przebywał na Pradze na ul. Radzymińskiej. Dnia 15.08.1944 r. oddział otrzymał rozkaz przejścia przez Wisłę i walki na Sadybie. Z Grochowa przedostał się wraz z oddziałem nocą łodzią pontonową na Sadybę. Po przedarciu się na Sadybę dołączył do oddziału porucznika Andrzeja Włodzimierza Chyczewskiego ps. ”Gustaw” (01.12.1913-29.12.1984) w kompanii ”Gustaw” batalionu "Ryś". Kompania walczyła na Sadybie, w Fortach Czerniakowskich, na Czerskiej. Pod koniec sierpnia 1944 r. znalazł się w Pułku AK "Waligóra", który powstał ze złączenia ocalałych żołnierzy baonów "Oaza" i "Ryś" i walczył na Dolnym Mokotowie. Po rozbiciu Sadyby 2.09.1944 r. wycofali się na Sielce i tam walczyli w rejonie ul. Dolnej, Piaseczyńskiej, Konduktorskiej, Puławskiej aż do kapitulacji.
Szlak bojowy:
Praga - Grochów - Sadyba - Mokotów
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - od października 1944 r., jeniec obozu przejściowego w Skierniewicach, następnie osadzony w Stalagu X B Sandbostel.
Numer jeniecki:
220996
Losy po wyzwoleniu:
Po wyzwoleniu obozu jenieckiego przez aliantów pozostał w Niemczech, gdzie poznał swoją przyszłą żonę Stefanię z domu Gürne, byłą więźniarkę obozów w Ravensbrück i Sachsenhausen.
Losy po wojnie:
Wacław i Stefania powrócili razem do Polski w kwietniu 1946 r. Zamieszkali w domu rodzinnym Stefanii w Al. Wojska Polskiego na Żoliborzu. We wrześniu 1946 roku pobrali się w kościele p.w. św. Stanisława Kostki w Warszawie.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Rakowo, gmina Rębowo, powiat płocki. Utonął 2 sierpnia 1948 roku w Wiśle w okolicach Wyszogrodu w czasie wakacyjnego wyjazdu.
Miejsce pochówku:
Cmentarz Powązkowski w Warszawie (Stare Powązki), kwatera 241, rząd 4, grób 8
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, archiwum rodzinne, informacje uzupełniające na podstawie dokumentów: zaświadczenie nr 54008 dotyczące przydziału, dokumenty repatriacyjne ze Szczecina nr 280677, dokumenty Arolsen Archives - International Center on Nazi Persecution, Personalkarte Wacława Borowskiego, wypis z aktu śmierci przekazała Rodzina Powstańca. Ilustracje: fotografia portretowa z archiwum rodzinnego p. p. Katarzyny Hilchen-Nagin przekazana za pośrednictwem p. Tomasza Michałowskiego.
Publikacje:
A. Chyczewski: Fanatycy wolności; Melbourne 1967; Samodzielny Oddział Koła Armii Krajowej w Wiktorii; Wielka ilustrowana encyklopedia Powstania Warszawskiego. T. 5, Wykaz uczestników-żołnierzy powstania warszawskiego A-Kö / red. nauk. Piotr Rozwadowski, Wyd. "Bellona”, Fundacja " Warszawa Walczy 1939-1945", 2002, str. 76
Uwagi:
Na karcie zgonu jest adnotacja, że był urzędnikiem (kasjerem). Tam również pisownia imienia ojca w formie "Jakób".
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

kapral z cenz. Wacław Borowski "Kajtek" (1921-1948). Fot. z archiwum rodzinnego p. Katarzyny Hilchen-Nagin przekazana za pośrednictwem p. Tomasza Michałowskiego

kapral z cenz. Wacław Borowski "Kajtek" (1921-1948). Fot. z archiwum rodzinnego p. Katarzyny Hilchen-Nagin przekazana za pośrednictwem p. Tomasza Michałowskiego

Nasz newsletter