Pseudonim:
"Murak"
Data urodzenia:
1924-12-01
Data śmierci:
1944-08-28
Funkcja:
-
Rocznik:
1924
Stopień:
ułan
Miejsce urodzenia:
Lwów
Imiona rodziców:
Adam - Maria
Udział w konspiracji 1939-1944:
Armia Krajowa - 1. Dywizjon (warszawski) 7. Pułku Ułanów Lubelskich "Jeleń” - pluton 1112
Oddział:
Armia Krajowa - 1. Dywizjon (warszawski) 7. Pułku Ułanów Lubelskich "Jeleń” - pluton 1112 - dowódca por. "Stolarz" (Jerzy Kamler). Podczas Powstania pluton stanowił osłonę Komendy Głównej AK. Po przejściu z Woli na Stare Miasto pluton, oprócz wykonywania zadań osłony Kwatery Głównej KG AK, walczył w linii jako odwód dowódcy Grupy "Północ" płk "Wachnowskiego".
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto. 1 sierpnia w składzie plutonu 1112 brał udział w obronie fabryki Kamlera, gdzie znajdowała się Komenda Główna AK z gen. "Borem" Komorowskim oraz Delegatura Rządu na Kraj z wicepremierem Janem Stanisławem Jankowskim ps. "Soból". 3 sierpnia wraz z plutonem 1112 obsadził na kilka godzin budynek Monopolu Tytoniowego przy ul. Dzielnej i jego przedpole na gruzach getta. 6 sierpnia przeszedł z plutonem osłaniającym Komendę Główną AK na Stare Miasto. Na Starym Mieście od 13 do 26 sierpnia (odejście KG AK do Śródmieścia) pluton 1112 pełnił na zmianę z plutonem "Wigier" służbę wartowniczą przy Komendzie Głównej, lub bronił odcinka Katedry od strony Zamku Królewskiego i Kanonii.
Odniesione rany:
Ranny 15 sierpnia 1944 r. podczas walk w rejonie Kanonii
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległ na ul. Świętojańskiej w nocy z 27 na 28 sierpnia, podczas kontrataku prowadzonego przez mjr. "Roga", którego celem było odzyskanie utraconej wcześniej Katedry św. Jana.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Powstanie Warszawskie - zachowany fragment ewidencji plutonu 1112 Dywizjonu "Jeleń"

Powstanie Warszawskie - zachowany fragment ewidencji plutonu 1112 Dywizjonu "Jeleń"

Nasz newsletter