Data urodzenia:
1924-06-22
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 96 Miejsce: 61
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Włodzimierz - Zofia z domu Siecińska
Wrzesień 1939 r. :
Po wybuchu wojny w 1939 r. brała aktywny udział w akcji dożywiania żołnierzy i inwalidów kampanii wrześniowej w Szpitalu Ujazdowskim. W pracach Komitetu Samopomocy Społecznej poznała harcerkę „Kuźnicy” Zulę Wiśniewską, poprzez którą trafiła do Szarych Szeregów.
Wykształcenie do 1944 r.:
Uczennica Publicznej Szkoły Powszechnej im. 11 Listopada oraz Prywatnej Szkoły SS Niepokalanek w Warszawie. Od 1936 r. uczęszczała do Prywatnego Żeńskiego Gimnazjum i Liceum J. Popielewskiej i J. Roszkowskiej w Warszawie. W 1940 r. uzyskała tzw. „małą maturę” na tajnych kompletach. Posiadając zdolności rysunkowe i zainteresowania architekturą, kontynuowała naukę w Prywatnej Szkole Budowlanej II stopnia, arch. Władysława Jastrzębskiego (Priv. Fachschule für Baugewerbe). Po jej ukończeniu w 1942 r. uzyskała tytuł technika budowlanego.
Praca w okresie okupacji niemieckiej:
W latach 1943–1944 pracowała jako kelnerka, pomagając rodzinie.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Kedyw Komendy Głównej Armii Krajowej - Brygada Dywersyjna "Broda 53" - kompania "Topolnicki". Do batalionu „Zośka” przeniesiona z plutonu „Topolnicki” Jana Misiurewicza („Topolnicki”), wchodzącego w skład brygady dywersyjnej „Broda 53”, w której „Zośka” stanowiła najliczniejszą jednostkę.
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - pułk "Broda 53" - batalion "Zośka" - 1. kompania "Maciek” - III pluton
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległa 31 sierpnia 1944 r. na ul. Bielańskiej w czasie wycofywania się oddziałów ze Starówki i próby przebicia do Śródmieścia.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych
Miejsce pochówku:
Warszawa, Cmentarz Wojskowy na Powązkach, kwatera żołnierzy batalionu "Zośka" - A 20, rząd 5, grób 13 (mogiła zbiorowa)
Literatura:
A. Borkiewicz-Celińska "Batalion Zośka", Bożena Urbanek "Pielęgniarki i sanitariuszki w Powstaniu Warszawskim w 1944r." Warszawa 1988. PWN
Uwagi:
Nazwisko bywa zniekształcane do formy "Suleżycka". Prawidłowy zapis w archiwum Batalionu Zośka oraz na Powązkach Wojskowych - Sulerzyska