Pseudonim:
"Żelazny", "Sosna"
Data urodzenia:
1921-04-28
Data śmierci:
1944-08-22
Funkcja:
szef kompanii
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 173 Miejsce: 44
Stopień:
sierżant podchorąży
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Henryk - Halina z domu Hejdukowska
Wykształcenie:
Maturę uzyskał w 1939 roku w Gimnazjum im. J. Zamoyskiego w Warszawie. Należał do 2. Warszawskiej Drużyny Harcerzy.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Narodowa Organizacja Wojskowa (NOW) - Armia Krajowa (AK) - batalion "Gustaw" - 4. kompania "Harcerska". Był hufcowym Hufca Śródmieście, a następnie komendantem Chorągwi Warszawskiej Harcerstwa Polskiego. W czasie wojny ukończył tajną podchorążówkę. W konspiracji był wykładowcą nauki o broni, szefem kompanii Harcerskiej i przejściowo jej dowódcą. W czerwcu 1944 roku w czasie wypadu do lasu na ćwiczenia, zatrzymany przez patrol żandarmerii postrzelił jednego z Niemców. Udało mu się zbiec, ale gestapo dotarło do jego mieszkania w Warszawie aresztując rodziców i osadzając ich na Pawiaku, a następnie wywożąc do obozu koncentracyjnego.
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Róg" - batalion "Gustaw" - kompania "Harcerska"
Szlak bojowy:
Stare Miasto
Rodzeństwo walczące w Powstaniu Warszawskim:
Jego młodsza siostra Anna (rocznik 1929) była harcerką HP, a podczas Powstania sanitariuszką batalionu NOW-AK "Gustaw" w 4. kompanii "Harcerska"
Odniesione rany:
Ranny w głowę 21 sierpnia 1944 r. odłamkiem pocisku artyleryjskiego, zmarł następnego dnia rano w szpitalu na Kilińskiego.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Zmarł w wyniku odniesionych ran
Miejsce pochówku:
Pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach
Odznaczenia:
Odznaczony Krzyżem Walecznych.
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Urodzony 28 kwietnia 1921 roku w Warszawie, w rodzinie inteligenckiej. Ojciec Henryk był urzędnikiem (1889-1960), matka Halina (1895-1961), dentystką, naczelniczką Harcerstwa Polskiego (w konspiracji jako "Hufce Polskie"). Aresztowani w mieszkaniu 12 czerwca 1944 przez gestapo. Halina Sadkowska więziona i przesłuchiwana w al. Szucha, osadzona na Pawiaku, pod koniec lipca 1944 trafiła do obozu koncentracyjnego Ravensbrück. Henryk Sadkowski został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, MPW-zbiory, materiały Ewy Orlikowskiej - Krasnowolskiej, fot. ze zbiorów Ewy Orlikowskiej - Krasnowolskiej/MPW
Publikacje:
Robert Bielecki: Gustaw-Harnaś dwa powstańcze bataliony
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Witold z siostrą Anną. Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, zbiór Ewy Orlikowskiej-Krasnowolskiej

Witold z siostrą Anną. Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, zbiór Ewy Orlikowskiej-Krasnowolskiej

Nasz newsletter