Pseudonim:
"Smukły"
Data urodzenia:
1929-01-14
Data śmierci:
-
Funkcja:
łącznik
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Pieńków gmina Młociny
Imiona rodziców :
Stanisław - Marianna z domu Krawczak
Wykształcenie do 1944 r. :
Uczeń III Miejskiej Szkoły Mechanicznej przy ul. Konopczyńskiego w Warszawie
Udział w konspiracji 1939 -1944:
Do konspiracji wprowadzony na wiosnę 1943 roku przez brata Mieczysława Guzowskiego. Przysięgę złożył przed instruktorem harcerskim Szarych Szeregów. Wraz z nim do konspiracji przystąpili jego koledzy z Pieńkowa: Henryk Witkowski, Zygmunt Franiewski, Franciszek Bielecki, Alfred Burzyński (wszyscy potem znaleźli się w kompanii por. Henryka Dobaka ”Olszy”). Początkowo szkolenia prowadzone były przez starszych kolegów, uczniów szkoły przy Konopczyńskiego w Warszawie. Od jesieni 1943 roku należał do organizacji konspiracyjnej przy szkole w Pniewie, Szkolenia odbywały się pod okiem nauczyciela rysunku technicznego, pana Sobierajskiego. W grupie tej znalazło się około 20 chłopców w wielu 15-17 lat przydzielonych do BS-ów (w ramach służby na "Dziś" grupy Bojowych Szkół uczestniczyły w trzech służbach. Pierwszą z nich był mały sabotaż, będący akcją propagandową skierowaną do ludności polskiej (w Warszawie w ramach organizacji "Wawer-Palmiry"). Akcja obejmowała pisanie na murach, rozlepianie afiszy i nalepek, rozdawanie ulotek, kolportaż fikcyjnych dodatków nadzwyczajnych do gazet, podłączenie się do niemieckich megafonów, zrywanie niemieckich flag, usuwanie z wystaw i gablot niemieckich fotografii, gazowanie kin. Do najgłośniejszych akcji należy zdjęcie niemieckiej tablicy z pomnika Mikołaja Kopernika w Warszawie. Drugim rodzajem służby na "Dziś" była akcja "N". Była to destrukcyjna akcja propagandowa, skierowana do Niemców, polegająca głównie na podrzucaniu dywersyjnych ulotek i gazetek. Ostatnim rodzajem służby było uczestnictwo w akcji "WISS" -"Wywiad – Informacja Szarych Szeregów", polegającej na obserwacji niemieckich wojsk i ich ruchów). Przydział w lipcu 1944: VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 8 Rejon "Kolczyn" - "Łęgów" - "Kampinos" (Łomianki).
Miejsce koncentracji na godzinę "W":
Dąbrowa Leśna, Łomianki k. Warszawy (30 lipca 1944)
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa „Kampinos” - V kompania ckm („młodzieżowa„) por. Henryka Dobaka ”Olszy”, dowódca drużyny st. strz. Zbigniew Trojanowski „Lech”(poległ 2.08. podczas natarcia na lotnisko wojskowe w Bielanach), dowódca plutonu pchor. „Polan„ (Zbigniew Wojciech Pecyński), dowódca kompanii ppor. ”Olsza„, d-ca zgrupowania - kpt. Józef Krzyczkowski ”Szymon„
Szlak bojowy:
Kampinos. Uczestnik w walkach o Wólkę Węglową i lotnisko wojskowe w Bielanach w dniu 2.08.1944, 3.08.1944 r. zdemobilizowany ze względu na młody wiek.
Losy po Powstaniu:
Po demobilizacji powrócił do domu rodzinnego w miejscowości Pieńków, gmina Młociny. Nie ujawnił swojej przynależności do AK, nie był represjonowany.
Losy po wojnie:
Mieszkaniec Długosiodła
Odznaczenia:
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy, Srebrny Medal Opiekuna Miejsc Pamięci, Medal "Pro Memoria", Medal Zwycięstwa i Wolności, Brązowy Medal za Zasługi dla Obronności Kraju, Odznaka Grunwaldzka, Odznaka Weterana Walk o Niepodległość, Odznaka za Zasługi dla ZBoWiD, Odznaka za Zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Odznaka Za Zasługi dla Województwa Ostrołęckiego.
Informacje dodatkowe:
Pseudonim „Smukły” przyjął za radą starszego brata Mieczysława Guzowskiego na cześć jego poległego przyjaciela z Szarych Szeregów o tym właśnie pseudonimie. Dopiero po wojnie p. Władysław dowiedział się, że chodziło o Tadeusza Wejrzanowskiego ps. „Smukły”, poległego na skutek akcji „Wilanów" przeprowadzonej 26 września 1943 r. w podwarszawskim (wówczas) Wilanowie i Kępie Latoszkowej.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego - baza uczestników PW, MPW-teczka: materiały do Słownika Biograficznego Uczestników Powstania gromadzone przez Pokój Kombatanta MPW, w tym MPW-ankieta uczestnika PW, notatka biograficzna, kserokopia legitymacji KAK, życiorys, kopia świadectwa chrztu.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Władysław Guzowski (z lewej), na zdjęciu z bratem Mieczysławem. Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. P/8173/14, dar p. Lecha T. Jabłońskiego.

Władysław Guzowski (z lewej), na zdjęciu z bratem Mieczysławem. Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. P/8173/14, dar p. Lecha T. Jabłońskiego.

Uzasadnienie wniosku do odznaczenia Warszawskim Krzyżem Powstańczym

Uzasadnienie wniosku do odznaczenia Warszawskim Krzyżem Powstańczym

Zdjęcie z serii portretów Powstańców Warszawskich wykonanych w ramach projektu "1944/70/2014" realizowanego przez grupę WWPHOTO dla uczczenia 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego, 22.07-04.08 2013.

Zdjęcie z serii portretów Powstańców Warszawskich wykonanych w ramach projektu "1944/70/2014" realizowanego przez grupę WWPHOTO dla uczczenia 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego, 22.07-04.08 2013.

Nasz newsletter