Władysław Antoni Kowalewski

Pseudonim:
"Motyka"
Data urodzenia:
1898-11-10
Data śmierci:
1958-06-22
Funkcja:
Szef II oddziału (informacyjnego)
Stopień:
major
Miejsce urodzenia:
Baruchowo
Imiona rodziców:
Władysław - Eleonora
Wykształcenie i praca do 1939 r.:
Ukończył szkołę średnią w Wieluniu, a następnie studia prawnicze na Uniwersytecie w Poznaniu (dyplom 1932 r.) W 1918 jako ochotnik wstąpił do Wojska Polskiego. Brał udział w wojnie o granice II RP oraz w wojnie polsko-bolszewickiej. W latach 1921-1939 pracował m.in. w Banku Handlu i Przemysłu, Banku Gospodarstwa Krajowego, Izbie Skarbowej w Poznaniu oraz w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Narodowe Siły Zbrojne - Brygada Dyspozycyjno-Zmotoryzowana NSZ "Koło" - II odział (informacyjny)
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Róg" - Brygada Dyspozycyjno-Zmotoryzowana NSZ "Koło"
Szlak bojowy:
Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ.
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną
Losy po wojnie:
Po wojnie działał w konspiracji antykomunistycznej wraz z płk. Zygmuntem Reliszko w ramach NSZ-AK-NZW. Aresztowany przez NKWD w kwietniu 1945 w Częstochowie. Więziony w Rembertowie, Poznaniu i Rawiczu oraz w X Pawilonie na Rakowieckiej w Warszawie. Ciężko chory został zwolniony w czerwcu 1946 roku na podstawie amnestii. Po wyjściu z więzienia prowadził własne przedsiębiorstwo we Wrocławiu, później wspólnie z bratankiem Zbigniewem Kowalewskim (również uczestnikiem powstania ps. "Długi") Od 1950 do śmierci pracował w spółdzielni Inwalidów w Warszawie. Zmarł w 1958 roku na skutek chorób spowodowanych przez przebyte tortury.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Informacje dodatkowe:
W czasie okupacji przebywał w Warszawie gdzie był członkiem siatki konspiracyjnej "Koło" ( późniejsza Brygada Dyspozycyjno-Zmotoryzowana NSZ "Koło" - oddział bojowy NSZ ) kierowanej przez ppłk Zygmunta Reliszkę. Aresztowany przez Niemców, zdołał zbiec. W Brygadzie Dyspozycyjno-Zmotoryzowanej NSZ "Koło" był szefem II-go oddziału (informacyjnego) sztabu brygady, odpowiedzialnym za wywiad i kontrwywiad.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Władysław Antoni Kowalewski "Motyka". Fot. Wojciech S. Kowalewski, archiwum rodzinne.

Władysław Antoni Kowalewski "Motyka". Fot. Wojciech S. Kowalewski, archiwum rodzinne.

Nasz newsletter