Data urodzenia:
1914-03-19
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 102 Miejsce: 45
Stopień:
kapral z cenzusem
Miejsce urodzenia:
Pruszków
Imiona rodziców:
Jan - Maria
Udział w konspiracji 1939-1944:
Okręg Warszawski Armii Krajowej - Sztab Okręgu - Referat żandarmerii "XII-ż"
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Bieniewicka 6
Oddział:
Kwatera Główna Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej - Szefostwo żandarmerii
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Miejsce śmierci:
Poległ 3 września 1944 r. na ul. Moniuszki 12
Upamiętnienie:
Cmentarz Wojskowy na Powązkach, kw. C 10, rząd 1, grób 13 TABL. W tym samym miejscu upamiętnieni są: Zygmunt Ustarbowski "Sułtan", Franciszek Mączkowski „Zem”, Włodzimierz Safteruk „Lenon", Władysław Podolski "Andrzej" - wszyscy z tego samego plutonu ochrony, polegli 3.09.1944 na Moniuszki 12
Upamiętnienie w miejscu śmierci: obecnie na ścianie biurowca „Nowy Sezam” przy Marszałkowskiej 126/134 od strony ul. Moniuszki widnieje tablica: W tym miejscu 3 września 1944 r. w zbombardowanej przez Niemców kamienicy przy ul. Moniuszki 12 zginęło 15 powstańców warszawskich z plutonu ochronnego Żandarmerii Kwatery Głównej Okręgu Warszawa AK oraz 3 żołnierzy z kompanii "Koszta" Obszaru Warszawskiego AK.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, archiwum rodzinne, MPW-kontakt p. Tomasz Kaczyński
Uwagi:
Dane z ksiąg parafialnych: Pruszków, odbyło się we wsi Pruszkow drugiego (trzynastego) marca tysiąc dziewięćset czternastego roku o godzinie trzeciej po południu stawiła się Franciszka Sochacka babka z Pruszkowa w wieku lat czterdziestu czterech w obecności Władysłasława [sic! –przyp. tłum.] Majewskiego cieśli i Stanisława Domańskiego ślusarza, obu zamieszkałych w Pruszkowie, pełnoletnich, i przedłożyła nam niemowlę płci męskiej, oświadczając, że urodziło się ono w Pruszkowie dwudziestego lutego (dziewiętnastego marca) bieżącego roku o godzinie piątej rano, oświadczając, że zostało ono przysposobione przez Jana Pyczaka (Jan Pyczak), robotnika z Pruszkowa, w wieku trzydziestu jeden lat, nieobecnego osobiście przy sporządzaniu niniejszego aktu z powodu wyjazdu z Pruszkowa, z jego prawowitą żoną Marianną z domu Opatowską (Maryanną z Opatowskich) w wieku lat trzydziestu. Niemowlęciu temu przy Chrzcie Świętym dokonanym w tym samym dniu nadano imię Władysław (Władysław), a rodzicami chrzestnymi byli Władysław Majewski i Jadwiga Kopiec [?]. Akt ten zgłaszającej i świadkom został przeczytany przez nas i przez nich podpisany. Ks. W. Buranowski[?], Franciszka Sochacka, Stanisław Domański.
Inna spotykana data ur. 24.03.1914 (błędna).