Powrót do biogramów

Władysław
Strumiłło

Pseudonim
"Krakowiak"
Data urodzenia
1924-11-27
Data śmierci
2014-02-11
Stopień
-
Stopień
plutonowy podchorąży
Miejsce urodzenia
Lublin
Imiona rodziców
Tadeusz - Stefania
Udział w konspiracji 1939-1944
W konspiracji od 1942 - Narodowe Siły Zbrojne - Okręg I A Warszawa-Miasto
Oddział
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - zgrupowanie "Chrobry II" - I batalion "Lecha Żelaznego" - 1. kompania "Warszawianka”
Szlak bojowy
Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną.
Losy po wojnie
Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej (1948). Architekt i projektant, twórca i współautor Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Niezwykle uzdolniony rysownik, od lat siedemdziesiątych żył i tworzył w Stanach Zjednoczonych.
Miejsce śmierci
Warszawa
Informacje dodatkowe
Wywodził się z rodziny inteligenckiej, jego ojciec, dr Tadeusz Strumiłło był jednym z twórców polskiego harcerstwa. Władysław od 1942 roku był w konspiracji. Należał do Narodowych Sił Zbrojnych, pod pseudonimem „Krakowiak” działał w strukturach Okręgu I A Warszawa-Miasto. W 1943 roku ukończył Szkołę Podchorążych przy Komendzie Głównej NSZ. Służył w oddziale Akcji Specjalnej KG NSZ pod dowództwem Tadeusza Siemiątkowskiego ps. Tadusz Mazur”, gdzie brał udział w akcjach likwidowania agentów i donosicieli oraz zdobywania broni i środków finansowych dla organizacji. Wybuch Powstania Warszawskiego zaskoczył go, podobnie jak jego kolegów z Narodowych Sił Zbrojnych, gdyż 1 sierpnia 1944 r., miał wraz ze swoim oddziałem opanować Wytwórnię Papierów Wartościowych. Jednak w wyniku silnego wzmocnienia obiektu przez kompanię Niemców zaniechano przeprowadzenia akcji. W czasie powstania służył w stopniu plutonowego-podchorążego, w rejonie Śródmieście-Północ, w ramach Armii Krajowej I Obwodu „Radwan” (Śródmieście) – zgrupowanie „Chrobry II” – I batalion „Lecha Żelaznego” – 1. kompania „Warszawianka". Został ranny w pierwszym tygodniu trwania walk. Warszawę opuścił wraz z ludnością cywilną.
Zaproponuj zmiany w biogramie Zaproponuj Nowy biogram