Pseudonim:
"Dziunia"
Data urodzenia:
1925-09-27
Data śmierci:
-
Funkcja:
sanitariuszka, łączniczka
Miejsce urodzenia:
Kruszwica powiat Inowrocław
Imiona rodziców:
Henryk - Helena z domu Jędrzejewska
Wykształcenie do 1944 roku :
Uczennica szkoły handlowej przy ul. Wspólnej w Warszawie oraz uczennica Gimnazjum i Liceum Ziem Zachodnich. Zajęcia tajnych kompletów odbywały się w prywatnych mieszkaniach.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od stycznia 1943 roku, wprowadzona przez kolegę z gimnazjum. Przysięgę złożyła przed komendantką o ps. "Aniela" i ojcem Tomaszem Rostworowskim. W czasie okupacji ukończyła kurs sanitarny WSK, prowadzony przez lekarzy i pielęgniarki w mieszkaniach na terenie Śródmieścia.
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Ursynowska 60 róg Szczekocińskiej
Miejsce koncentracji na godzinę "W":
W końcu lipca 1944 - mieszkanie u zbiegu ul. Łowickiej i Rakowieckiej
Oddział:
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - Grupa Artyleryjska "Granat" (poprzedni kryptonim "548") - II pluton (?). Dowódcy: kpt. art. Józef Szyszko "Bachmat", por. rez. art. Waldemar Olszewski "Waldemar". Dowódcy plutonu: ppor. rez. Stanisław Saryusz-Wolski „Szrapnel” (odkomenderowany 2 września do lasu), pchor. Zbigniew Wroński „Kret”, ppor. rez. art. Zbigniew Roguski „Tłomacki” (zginął 26 września przy ul. Puławskiej 99), ppor. Włodek (prawdopodobnie chodzi o ppor. rez. art. Włodzimierza Połulicha ps. "Włodek”, d-cę 4 plutonu).
Szlak bojowy:
Mokotów, Dolny Mokotów, Sielce, Czerniaków.

Pełniła funkcję sanitariuszki polowej i łączniczki, brała udział w akcjach bojowych

Losy po Powstaniu:
Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną, 27 września 1944 roku została wywieziona do obozy pracy przymusowej w Niemczech. Do 13 kwietnia 1945 roku jako robotnik przymusowy pracowała przy naprawie torów kolejowych.
Losy po wojnie:
Nie ujawniła swojej działalności w AK, nie była represjonowana
Nazwisko po mężu:
Władysława Jędrzejewska
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, MPW-ankieta, MPW-kontakt: p. Paweł Jędrzejewski
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter