Wojciech Zygmunt Antosiewicz

Pseudonim:
"Oskar"
Data urodzenia:
1915-04-20
Data śmierci:
1983-08-09
Funkcja:
-
Stopień:
podporucznik
Miejsce urodzenia:
Łomża
Imiona rodziców:
Aleksander - Maria z domu Kosińska
Praca przed wojną:
Student. Od 29 maja 1936 roku zatrudniony w Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych (DOKP) w Warszawie, w biurze na stacji Warszawa Wschodnia.
Przebieg służby wojskowej:
Podporucznik rezerwy artylerii przeciwpancernej - nominacja 01.01.1937); 33 pułk piechoty z kompanią ppanc. - zastępca dowódcy.
Kampania wrześniowa:
33 pp wchodzący w skład Łomżyńskiej 18 Dywizji Piechoty działającej w ramach Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Narew"
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od grudnia 1939 roku - zaprzysiężony na ul. Brzozowej na Starym Mieście przez porucznika "Kulika". Przyjął pseudonim "Lis", jednak grupa dawnych kolegów i przyjaciół nazywała go przedwojennym przezwiskiem "Antośka". Jednocześnie działał pod pseudonimem "Oskar" w NSZ - Samodzielnym Batalionie im. Brygadiera Mączyńskiego działającym na terenie Mirkowa (Jeziorana Fabryczna, dzisiejszy Konstancin-Jeziorna). Od sierpnia 1941 roku do lipca 1944 był oficerem łącznikowo - zaopatrzeniowym pomiędzy dowódcą 10. kompanii IV Baonu 76 pp AK, kapitanem Eugeniuszem Jóźwińskim ps. "Załoga" w mieście powiatowym Szulborze-Koty (Obwód Wysokie Mazowieckie), a Ostrowią Mazowiecką i Warszawą (Generalna Gubernia). Do jego zadań należał przerzut broni, amunicji, fałszywych kenkart i innych dokumentów oraz kolportaż prasy podziemnej z teremu Generalnej Guberni na teren placówki Szulborze-Koty. Służba wymagała utrzymywania punktów kontaktowych w Warszawie ( por. "Kulik - Warszawa, ul. Brzozowa 2)
Praca w czasie okupacji:
Od 9 maja 1941 r. zatrudniony w Mirkowskiej Fabryce Papieru w Jeziornie Fabrycznej
Adres przed Powstaniem:
Jeziorna Fabryczna - Mirków
Oddział:
Narodowe Siły Zbrojne - Samodzielny Batalion im. Brygadiera Mączyńskiego - kompania "Leśna" im. "Szarego"
Szlak bojowy:
Lasy Chojnowskie
Odznaczenia:
Srebrny Krzyż zasługi z Mieczami (VIII.1943), Krzyż Walecznych (XI.1944)
Miejsce śmierci:
Warszawa
Miejsce pochówku:
Cmentarz Stare Powązki, kw. 131, rz. III, grób 10
Informacje dodatkowe:
W styczniu 1945 r. znalazł się w poszukiwaniu rodziny w Krakowie. Rozpoznany i zadenuncjowany został uwięziony na Montelupich (informacja ustna - archiwum rodzinne) Tam otrzymał propozycję nie do odrzucenia - natychmiastowe wstąpienie do II Armii WP, z którą doszedł aż do Drezna. W Dreźnie zastał go koniec wojny.
źródła:
MPW, archiwum rodzinne.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Wojciech Antosiewicz ps. "Oskar". Fot. AR MPW

Wojciech Antosiewicz ps. "Oskar". Fot. AR MPW

Warszawa, 1940-1943. Fot. AR MPW

Warszawa, 1940-1943. Fot. AR MPW

Fotografia wykonana w Mirkowie - lata 1941 - 1944. Fot. AR MPW

Fotografia wykonana w Mirkowie - lata 1941 - 1944. Fot. AR MPW

Mirków, okres okupacji. Fot. AR MPW

Mirków, okres okupacji. Fot. AR MPW

Mirków. Fot. AR MPW

Mirków. Fot. AR MPW

Jeziorna Fabryczna - czerwiec 1942 rok. Stoją od lewej : Wojciech Antosiewicz ps. "Oskar",  Franciszek Kamiński ps. "Siwy", Wincenty Szeleszkiewicz.

Jeziorna Fabryczna - czerwiec 1942 rok. Stoją od lewej : Wojciech Antosiewicz ps. "Oskar", Franciszek Kamiński ps. "Siwy", Wincenty Szeleszkiewicz.

Nasz newsletter