Pseudonim:
"Roman"
Data urodzenia:
1928-01-15
Data śmierci:
2020-05-12
Funkcja:
-
Stopień:
kapral
Numer legitymacji AK:
1722
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Romuald - Wiktoria z domu Dubiel
Udział w konspiracji 1939-1944:
Oddział dywersyjno-bojowy "Perkun" KPN (Kadra Polski Niepodległej), po przejściu do Armii Krajowej pluton 1150 w składzie I Obwodu "Radwan" (Śródmieście) Okręgu Warszawskiego AK.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Zana 22 m.3
Oddział:
I Obwód "Radwan" (Śródmieście) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Bartkiewicz" - 3. kompania - I pluton "Perkun" (dawny 1150)
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Odznaczenia:
Odznaczony Krzyżem Walecznych (rozkaz nr 28).
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu XI B Fallingbostel i Stalagu VI J Dorsten. Uwolniony 17 kwietnia 1945 w miejscowości Soltan przez Brytyjczyków w trakcie ewakuowania przez Niemców obozu w Dorsten, po 40-dniowym ciężkim marszu z Dorsten.
Numer jeniecki:
140464
Losy po wojnie:
Po wojnie ukończył studia dziennikarskie. Wyemigrował do Szwecji, gdzie mieszkał przez 20 lat. W 2002 przeprowadził się do Francji.
Miejsce śmierci:
Francja
Informacje dodatkowe:
W konspiracji w Związku Walki Zbrojnej, od lipca 1942 w Kadrze Polski Niepodległej w plutonie „Perkun”. 3 maja 1944 awansowany do stopnia kaprala. Podczas Powstania brał dwukrotnie udział w natarciach na PAST-ę przy ul. Zielnej, walczył w obronie Arbeitsamtu i pl. Małachowskiego.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, informację o śmierci przekazał syn Powstańca oraz p. Julia Luterek
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Wojciech Luterek "Roman". Fot. archiwum rodzinne.

Wojciech Luterek "Roman". Fot. archiwum rodzinne.

Fot. archiwum rodzinne.

Fot. archiwum rodzinne.

Kadr w powstańczej kroniki - Wojciech Luterek „Roman” z prawej strony, bez miotacza płomieni. Fot. MPW

Kadr w powstańczej kroniki - Wojciech Luterek „Roman” z prawej strony, bez miotacza płomieni. Fot. MPW

Kolumna powstańców na Krakowskim Przedmieściu. Czesław Dzięgielewski "Damian" idący na czele kolumny, na zdjęciu na pierwszym planie, pierwszy z prawej.  Z tyłu za nim ( III z prawej) Wojciech Luterek "Roman". Fot. archiwum prywatne.

Kolumna powstańców na Krakowskim Przedmieściu. Czesław Dzięgielewski "Damian" idący na czele kolumny, na zdjęciu na pierwszym planie, pierwszy z prawej. Z tyłu za nim ( III z prawej) Wojciech Luterek "Roman". Fot. archiwum prywatne.

Nasz newsletter