Pseudonim:
"Paweł"
Data urodzenia:
1923-05-21
Data śmierci:
1944-09-13
Funkcja:
Członek patrolu megafonowego
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 148 Miejsce: 49
Stopień:
kapral podchorąży
Pseudonimy:
"Paweł Janowicz"
Miejsce urodzenia:
Pabianice
Imiona rodziców:
Bernard - Salomea Malinowska
Wykształcenie ( w tym wojskowe) do 1944 r.:
Uczeń Gimnazjum im. Śniadeckich w Pabianicach. Od roku 1937 mieszkał w Warszawie. Maturę uzyskał na konspiracyjnych kompletach w Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego. Studiował polonistykę w podziemnym Uniwersytecie Warszawskim, jednocześnie ukończył tajną podchorążówkę.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział VI BiP (Biuro Informacji i Propagandy); najmłodszy ze współpracowników konspiracyjnego pisma „Sztuka i Naród”
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział VI BiP (Biuro Informacji i Propagandy) - patrol megafonowy „Chwaty”
Szlak bojowy:
Śródmieście
Miejsce śmierci:
Poległ na ul. Marszałkowskiej. Pochowany w podwórzu przy ul. Śniadeckich 8
Informacje dodatkowe:
Wojciech Bernard Mencel (ps."Paweł Janowicz") urodził się 21 maja 1923 r w Pabianicach, był synem Bernarda, właściciela przedsiębiorstwa remontowo-malarskiego i Salomei z Malinowskich. W 1937 r. rodzice przeprowadzili się do Warszawy. Należał do drużyny piłkarskiej klubu "Błysk". W czasie okupacji, obok K.K. Baczyńskiego, Tadeusza Borowskiego i "Ziutka" Szczepańskiego był członkiem redakcji konspiracyjnego miesięcznika "Droga" (wydawanego do grudnia 1943 do kwietnia 1944) Pracował jako stróż nocny na placu węglowym. Był ostatnim redaktorem naczelnym "Sztuki i Narodu" - wyznaczony do objęcia funkcji podczas powstańczego zebrania po śmierci Tadeusza Gajcego. W okresie powstania dowódca patrolu megafonowego nr 6, zginął 13.09.1944, postrzelony przez snajpera na ulicy Marszałkowskiej. Jeden z poetów Pokolenia Kolumbów. Za życia nie drukował. Pierwszy jego tekst – recenzja z tomiku Bratnego pt. „Pogarda” został złożony do druku w ostatnim numerze „Sztuki i Narodu” (numer 16. pisma, który zachował się w formie próbnej odbitki przeznaczonej do korekty). Nieliczne teksty i wiersze Wojciecha Mencla oraz jego poemat „Przed świtem” pozostały w rękopisach i autorskich maszynopisach przechowane przez Macieja Józefa Kononowicza
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

 Wojciech Mencel, fotografia portretowa, 1940 rok. Ze zbiorów  Muzeum Literatury  im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Wojciech Mencel, fotografia portretowa, 1940 rok. Ze zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Salomea i Bernard Menclowie z dziećmi, Krystyną i Wojciechem, Pabianice, 1924. Fotografia ze zbiorów  Muzeum Literatury  im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Salomea i Bernard Menclowie z dziećmi, Krystyną i Wojciechem, Pabianice, 1924. Fotografia ze zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Wojciech Mencel trzeci od lewej, w Gimnazjum im. Jędrzeja Śniadeckiego, Pabianice 1936. Fotografia ze zbiorów  Muzeum Literatury  im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Wojciech Mencel trzeci od lewej, w Gimnazjum im. Jędrzeja Śniadeckiego, Pabianice 1936. Fotografia ze zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Na balkonie mieszkania przy ulicy Słupeckiej 4, Warszawa 1942. Od lewej: Lesia NN, Wojciech Mencel, Tadeusz Jędryka. Fotografia ze zbiorów  Muzeum Literatury  im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Na balkonie mieszkania przy ulicy Słupeckiej 4, Warszawa 1942. Od lewej: Lesia NN, Wojciech Mencel, Tadeusz Jędryka. Fotografia ze zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Spotkanie rodzinne z okazji chrztu Grażyny Kononowicz (siostrzenicy Wojciecha), Warszawa, 15 listopada 1942 roku. Od lewej: Marek Kononowicz, Dzidka NN, Wojciech Mencel, Janina Jędryka, Tadeusz Klonowicz i Wanda Zgórska. Fotografia ze zbiorów  Muzeum Literatury  im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Spotkanie rodzinne z okazji chrztu Grażyny Kononowicz (siostrzenicy Wojciecha), Warszawa, 15 listopada 1942 roku. Od lewej: Marek Kononowicz, Dzidka NN, Wojciech Mencel, Janina Jędryka, Tadeusz Klonowicz i Wanda Zgórska. Fotografia ze zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Stołówka powstańcza na podwórzu kamienicy przy ul. Szpitalnej 8. W środku por. Józef Marian Sosnowski, ps. Brzeziński, z prawej Tadeusz Mikulski „Krasicki”.  Powstaniec z lewej strony zazwyczaj identyfikowany bywa jako kpr. pchor.  Wojciech Mencel „Paweł Janowicz” (identyfikacja niepotwierdzona, być może błędna).  Zdjęcie filmowe z okresu Powstania. Ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego.

Stołówka powstańcza na podwórzu kamienicy przy ul. Szpitalnej 8. W środku por. Józef Marian Sosnowski, ps. Brzeziński, z prawej Tadeusz Mikulski „Krasicki”. Powstaniec z lewej strony zazwyczaj identyfikowany bywa jako kpr. pchor. Wojciech Mencel „Paweł Janowicz” (identyfikacja niepotwierdzona, być może błędna). Zdjęcie filmowe z okresu Powstania. Ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego.

Lista ekshumacyjna zawierająca nazwisko W.B.Mencla. Ze zbiorów Archiwum Państwowego m. st. Warszawy.

Lista ekshumacyjna zawierająca nazwisko W.B.Mencla. Ze zbiorów Archiwum Państwowego m. st. Warszawy.

Polski Czerwony Krzyż - kartoteka

Polski Czerwony Krzyż - kartoteka

Polski Czerwony Krzyż - kartoteka

Polski Czerwony Krzyż - kartoteka

Nasz newsletter