Zbigniew Ludwik Chmieliński

Pseudonim:
"Ludwik"
Data urodzenia:
1924-09-21
Data śmierci:
-
Funkcja:
zastępca dowódcy plutonu
Stopień:
kapral podchorąży
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Antoni - Marianna z domu Pakuła
Udział w konspiracji 1939-1944:
Od 1941 roku żołnierz Związku Walki Zbrojnej, następnie Armii Krajowej. Jego wprowadzającym był Jan Kryst ps. "Alan". Przydział w lipcu 1944 r. - III Obwód "Waligóra" (Wola) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 1 Rejon (Czyste - Babice) - pluton 304
Oddział:
Armia Krajowa - III Obwód "Waligóra" (Wola) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 1 Rejon (Czyste - Babice) - pluton 304. Po wyjściu z Woli - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - zgrupowanie "Chrobry II" - II batalion "Lecha Grzybowskiego" - 5. kompania - II pluton
Szlak bojowy:
Wola - Śródmieście Północ
Odniesione rany:
Ciężko ranny odłamkami granatu 24 września 1944 r. - rany głowy, rąk i nóg. Umieszczony w szpitalu polowym ("Pekin") na rogu ulic Żelaznej i Pańskiej.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu IV B Zeithain
Numer jeniecki:
305163
Losy po wojnie:
Po wyjściu z obozu powrócił do kraju. Latem 1945 ujawnił się przed "Komisją likwidacyjną b. AK". Rozpoczął pracę w Elektrowni Miejskiej w Pruszkowie. Inwalida wojenny. W latach 40. wielokrotnie przechodził operacje nóg. Ostatnie odłamki z biodra wyciągnięto mu dopiero w 1982 r. Skończył studia.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych (1944), Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Partyzancki
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter