Pseudonim
"Jowisz"
Data urodzenia
1928-06-24
Data śmierci
-
Stopień
-

Archiwum historii Mówionej

Stopień
kapral
Miejsce urodzenia
Warszawa
Imiona rodziców
Tadeusz - Irena z domu Grabowska
Udział w konspiracji 1939-1944
W czasie okupacji uczęszczał na tajne komplety do gimnazjum im. Tadeusza Czackiego. Od 1943 w Szarych Szeregach (Szczep im. Gen. Władysława Sikorskiego), gdzie pełnił funkcję hufcowego. W czasie okupacji brał udział w akcjach szkół bojowych i w małym sabotażu. Tuż przed Powstaniem Warszawskim wypełniał zadania wywiadowcze w rejonie ul. Grójeckiej i Alej Jerozolimskich, obserwując ruch jednostek niemieckich na kierunku wschód- zachód.
Oddział
Szare Szeregi - Harcerska Poczta Polowa Śródmieście Południe, następnie batalion "Miłosz" - 1. kompania
Szlak bojowy
Mokotów - Sadyba - Śródmieście Południe.
    Początkowo dołączył do śródmiejskiego plutonu 112, następnie przeniesiony do Komendy Głównej Szarych Szeregów, uczestniczył w organizacji poczty polowej. Schwytany w Wilanowie przez Niemców w drodze do Milanówka, zbiegł na Mokotów. Stamtąd, udało mu się przejść z meldunkami na Siekierki i Sadybę. Następnie, już w Śródmieściu- Południe przydzielony do kompanii „ Bradla” ( por. Kazimierz Leski) na odcinek „ Sławbor” Batalionu „ Miłosz”.
Rodzeństwo biorące udział w Powstaniu Warszawskim
Starszy brat Zbigniewa - strz. Janusz Kruszewski ps. „Drut” był żołnierzem pułku "Baszta" - batalion "Karpaty" - kompania K-1
Warszawski Korpus Armii Krajowej (od 20.09.1944)
28. Dywizja Piechoty AK im. Stefana Okrzei - 72. pułk piechoty
Losy po Powstaniu
Niewola niemiecka - jeniec obozu przejściowego dla jeńców AK w Ożarowie, następnie przewieziony do Stalagu X B Sandbostel, gdzie pracował w niezwykle ciężkich warunkach przy wydobywaniu torfu. Wyzwolony 29 kwietnia przez wojska kanadyjskie. Wraz z 1 Dywizją Pancerną gen. S. Maczka dostał się do Holandii, później do Francji a stamtąd do 2 Korpusu Polskiego we Włoszech.
Numer jeniecki
223476
Losy po wojnie
Po demobilizacji Korpusu wyjechał do Londynu, gdzie uczęszczał do Wyższej Szkoły Nauk Politycznych, działał w polskim harcerstwie a także w partii Niepodległość i Demokracja. W 1952 wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Tam ukończył studia na Wydziale Stosunków Międzynarodowych, otrzymał stopień profesora politologii. Wykładał na Uniwersytecie Teksańskim w El Paso gdzie był dziekanem Wydziału Stosunków Międzynarodowych. Aktywny działacz Kongresu Polonii Amerykańskiej.
Źródła
MPW-baza uczestników PW, MPW-zbiory: P/6768 - dwa listy (z 3 i 27 października 1945 r.), w których Zbigniew Antoni Kruszewski relacjonuje losy wojenne swojej rodziny podchorążemu Bogusławowi Hersemu; 4 kartki listów + dołączone dane dotyczące matki Zbigniewa Kruszewskiego.
Zaproponuj zmiany w biogramie Zaproponuj Nowy biogram