Zdzisław Józef Bobrowski

Pseudonim:
"Józef", "Zdzisław"
Data urodzenia:
1924-02-06
Data śmierci:
-
Funkcja:
-
Stopień:
kapral z cenzusem
Numer legitymacji AK:
53985
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Michał - Otylia z domu Zdunowska
Wykształcenie do 1944 r. :
Uczeń Szkoły Wawelberga w Warszawie.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 13 października 1942 - VI Obwód (Praga) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - pluton łączności
Adres przed Powstaniem:
Warszawa ul. Palestyńska 19 m.1
Oddział:
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - oddział osłony Komendy Obwodu OS-V (dawny "DB-19") - IV pluton
Szlak bojowy:
Mokotów
Rodzeństwo biorące udział w Powstaniu Warszawskim:
Młodszy brat Tadeusz Bobrowski działał w Szarych Szeregach na Bródnie i Targówku, a po wyzwoleniu w 1945 roku pełnił służbę w kompaniach wartowniczych przy armii amerykańskiej.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu X-B Sandbostel
Numer jeniecki:
221453
Losy po wyzwoleniu:
Po wyzwoleniu odnalazł przebywającego w Ludwigsburgu, w strefie amerykańskiej, młodszego brata Tadeusza i wspólnie wstąpili do służby w kompanii wartowniczej osłaniającej magazyny wojsk amerykańskich. Po zakończeniu służby otrzymali status cywilnych osób wysiedlonych (Displaced Persons, DP-isi). Umieszczono ich w obozie, w dawnych koszarach niemieckich w Fallingbostel. Około 1946 roku postanowili powrócić do Polski. W ośrodku repatriacyjnym w Ludwigsburgu otrzymali przydział kolejowy na trasę do Dziedzic, a z Dziedzic do Czerwonki koło Olsztyna. Około rok później powrócili do Warszawy.
Losy po wojnie:
Inżynier lotniczy
Odznaczenia:
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Partyzancki, Odznaka Weterana Walk o Wolność i Niepodległość.
Awanse:
Awansowany do stopnia podporucznika WP
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego: Bobrowski Zdzisław Józef
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Zdzisław Bobrowski „Józef". Zdjęcie z serii portretów Powstańców Warszawskich wykonanych w ramach projektu ”1944/70/2014„ realizowanego przez grupę WWPHOTO dla uczczenia 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego, 22.07-04.08 2013.

Zdzisław Bobrowski „Józef". Zdjęcie z serii portretów Powstańców Warszawskich wykonanych w ramach projektu ”1944/70/2014„ realizowanego przez grupę WWPHOTO dla uczczenia 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego, 22.07-04.08 2013.

Nasz newsletter