Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1919-12-06
Data śmierci:
1944-08-06
Funkcja:
sanitariuszka
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 70 Miejsce: 33
Stopień:
strzelec
Imiona rodziców:
Eugeniusz - Stanisława z domu Adamska
Wykształcenie do 1944 r. :
Ukończyła Liceum Handlowe w Warszawie. Po maturze rozpoczęła studia w Szkole Głównej Handlowej. Przed wojną była członkinią Przysposobienia Wojskowego Kobiet.
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie „Radosław” - batalion „Miotła” - prawdopodobnie pluton POS „Jerzyki” kpt. Michała Panasika „Szczęsnego"
Szlak bojowy:
Wola
Odniesione rany:
Ciężko ranna 5 sierpnia 1944 roku podczas opatrywania rannego - trafiona kulą niemieckiego snajpera strzelającego z wieży kościoła św. Augustyna na Nowolipkach. W bardzo ciężkim stanie przetransportowana do Szpitala Karola i Marii przy ul. Leszno 136, który w czasie walk wyznaczono na Centralny Punkt Opatrunkowy Batalionu "Parasol" oraz bazę sanitarną dla Woli.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Zamordowana przez Niemców w grupie ok. 100 pracowników i pacjentów Szpitala Karola i Marii przy ul. Leszno 136.
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim:
Siostra Leonia Markiewicz - łączniczka w Powstaniu, po wojnie redaktor naczelna kwartalnika "Moda", brat Zbigniew Markiewicz - student Szkoły Medycznej prof. Zaorskiego (Tajny Wydział Medyczny UW), w czasie Powstania lekarz szpitala przy ul. Dzikiej; zamordowany przez Niemców wraz z pacjentami, druga siostra Lidia Markiewicz-Ziental była jedną z najmłodszych sanitariuszek w batalionie Zośka, wraz w kompanią "Giewonta" przeszła cały szlak bojowy, dwukrotnie ranna we wrześniu 1944 r. na Górnym Czerniakowie. Jerzy Markiewicz- w czasie okupacji w konspiracji, w czasie Powstania wywieziony wraz z rodzicami do obozu w Buchenwaldzie (później w Oranienburgu). Po wojnie powrócił do Warszawy, ukończył studia i pracował jako redaktor naczelny jednego z wydawnictw Państwowego Instytutu Wydawnictw Rolniczych i Leśnych.
Upamiętnienie:
Upamiętniona symbolicznie w podziemiach kościoła św. Marcina w Warszawie przy ul. Piwnej, gdzie ufundowano tablicę z napisem: Zenona Markiewicz lat 24, Zbigniew Markiewicz lat 21, żołnierze Armii Krajowej, zginęli w Powstaniu Warszawskim.”
Informacje dodatkowe:
Młodsza siostra Zenony - Lidia, z patrolu sanitarnego 2 plutonu w 3. kompanii „Giewont” w batalionie „Zośka” 6 sierpnia otrzymała zgodę od swego dowódcy por. hm Władysława Cieplaka „Giewonta„ zgodę na odwiedzenie rannej w eskorcie jednego żołnierza z "Zośki". Do szpitala nie udało jej się dotrzeć, ponieważ teren był już zajęty przez Niemców. Informację o losie rannych oraz personelu szpitala uzyskała dopiero po wojnie od Stanisławy Lewandowskiej, koleżanki ze szkoły sióstr szarytek, której ojciec pracował na terenie szpitala.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW. Relacja siostry - p. Lidii Markiewicz-Ziental ps. Lidka. Fot. z archiwum rodzinnego p. Lidii Markiewicz-Ziental
Zenona Markiewicz Pseudonim: "Zenka" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Sanitariuszka Zenona Markiewicz "Zenka" (1919-1944). Fot. z archiwum rodzinnego p. Lidii Markiewicz-Ziental

Sanitariuszka Zenona Markiewicz "Zenka" (1919-1944). Fot. z archiwum rodzinnego p. Lidii Markiewicz-Ziental

Sanitariuszka Zenona Markiewicz "Zenka" (1919-1944). Fot. z archiwum rodzinnego p. Lidii Markiewicz-Ziental

Sanitariuszka Zenona Markiewicz "Zenka" (1919-1944). Fot. z archiwum rodzinnego p. Lidii Markiewicz-Ziental

Nasz newsletter