Data urodzenia:
1925-05-12
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Stanisław - Zofia z domu Świd
Wykształcenie do 1944 r.:
Uczennica Gimnazjum im. Zofii Wołowskiej oraz Prywatnej Szkoły Krystyny Malczewskiej. W czasie okupacji na tajnych kompletach.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W 1943 r. uczestniczyła w kursach sanitarnych zorganizowanych przez dr Walentynę Bitnerową, ówczesną kierowniczkę służby sanitarnej NOW scalonej z AK. Praktykę odbywała w Szpitalu Ujazdowskim i ambulatorium przy Szpitalu Dzieciątka Jezus.
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - sanitariat WSK (Wojskowa Służba Kobiet) - Szpital Polowy ul. Puławska 140 (filia Szpitala Elżbietanek).
Losy po Powstaniu:
27 września, po czternastogodzinnym błądzeniu w kanałach, dostała się w ręce Niemców na ul. Dworkowej, tuż po rozstrzelaniu poprzednio wyciągniętych z włazu Powstańców. Przez Fort Mokotowski przewieziona z rannymi do obozu w Pruszkowie, a po paru dniach do obozu przejściowego dla jeńców w Skierniewicach. Po miesiącu zwolniona z obozu wraz z innymi kobietami.
Losy po wojnie:
Mieszkała w Warszawie.
Odznaczenia i awanse:
Odznaczona Krzyżem Armii Krajowej i Warszawskim Krzyżem Powstańczym. Po wojnie awansowana do stopnia podporucznika WP
Miejsce pochówku:
Została pochowana w grobie rodzinnym na Cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie.
Informacje dodatkowe:
Urodzona w Warszawie w 1925 roku w rodzinie inteligenckiej o tradycjach niepodległościowych. Ojciec Stanisław Bodytko brał udział w wojnie polsko - bolszewickiej w stopniu porucznika, matka Zofia Świdówna walczył w obronię Lwowa w 1918 jako "Orlę Lwowskie"
Nazwisko po mężu:
Zofia Skorupska
Źródła:
MPW: MPW-A/1679; nekrolog w prasie, data emisji 21.04.2016
Publikacje:
Pamiętnik Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego – Powstanie Warszawskie i medycyna, wydanie II, Warszawa 2003 r.
Archiwum Historii Mówionej: