Pseudonim:
"Bunia"
Data urodzenia:
1925-06-18
Data śmierci:
2013-12-05
Funkcja:
łączniczka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Niepruszewo (Wielkopolska)
Imiona rodziców:
Stanisław - Zofia z domu Dzięgielowska
Okres okupacji niemieckiej:
Wysiedlona wraz z rodziną z majątku pod Poznaniem, zamieszkała w czasie wojny Warszawie. Z rodzicami i siostrą mieszkała przy Placu Starynkiewicza.
Wykształcenie do 1944 r.:
Była uczennicą gimnazjum w Poznaniu (ukończyła dwie klasy gimnazjalne). W Warszawie kontynuowała naukę w szkole zawodowej o profilu ogrodniczym na ul. Pankiewicza.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Kedyw Komendy Głównej Armii Krajowej - kompania "Pegaz", od lata 1944 r. - batalion "Parasol" - I pluton
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Chrobry II"
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ: ul. Chłodna, Żelazna, Chmielna, Al. Jerozolimskie - do 14 sierpnia 1944 r.
Losy po Powstaniu:
Opuściła Warszawę z ludnością cywilną: mając przepustkę i trochę wolnego czasu postanowiła udać się na Plac Starynkiewicza do domu, sprawdzić co z mamą i siostrą. Gdy była u nich, na teren ten wkroczyli żołnierze RONA (pułk szturmowy w składzie Kampfgruppe „Reinefarth” walczył wówczas w rejonie Wojskowego Instytutu Geograficznego przy Alejach Jerozolimskich i Szpitala Dzieciątka Jezus przy ul. Nowogrodzkiej) - po pacyfikacji ocalali mieszkańcy zostali poprowadzeni drogą przez Dworzec Zachodni do Pruszkowa. W grupie tej znalazły się Zofia Medyńska, jej matka i siostra. Dzięki pomocy polskiej pielęgniarki wydostały się z obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulagu 121) i dotarły do Podkowy Leśnej, a następnie do wsi pod Żyrardowem.
Nazwisko po mężu :
Radziszewska | Zofia Medyńska - Radziszewska
Miejsce pochówku:
Cmentarz parafialny Niepruszewo przy ul.Starowiejskiej 28, gmina Buk, pow. poznański
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Jej ojciec Stanisław Medyński w okresie międzywojennym był dzierżawcą majątku w Niepruszewie (po wyzwoleniu Polski, dobra w Niepruszewa wykupił skarb państwa, wówczas dzierżawcą Niepruszewa został Stanisław Medyński. Pod jego zarządem w 1926 r. majątek miał 970,44 ha obszaru, w tym 692,01 ha ziemi uprawnej, 37,01 ha łąk i pastwisk, 90,14 ha lasów, 35,95 ha nieużytków i 115,33 ha wody. Czysty dochód gruntowy podawany do wyliczenia podatku wynosił 2342,63 talary. Majątek posiadał własną gorzelnię, ponadto specjalizował się w reprodukcji nasion buraczanych i hodowli bydła). Po wybuchu II wojny światowej rodzina Medyńskich musiała opuścić Wielkopolskę. Według relacji rodzinnej Zofii Radziszewskiej za relacją ustną jej matki Zofii Medyńskiej w okresie okupacji Stanisław Medyński był w strukturach prawdopodobnie Delegatury Rządu (brak bliższych danych, informacja niezweryfikowana). Zmarł w 1944 roku, przed wybuchem Powstania Warszawskiego.
Literatura:
Piotr Stachiewicz ""Parasol": dzieje oddziału do zadań specjalnych Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej" - Instytut Wydawniczy PAX 1991
Uwagi :
Inny spotykany przydział na okres Powstania Warszawskiego: POS Jerzyki oraz Pułk Baszta- obydwa przydziały niepotwierdzone. Zmarła - zwrot korespondencji kierowanej przez MPW od 2014 roku. Lokalizacja grobu na podstawie serwisu Billiongraves.com
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter