Pseudonim:
"Zocha"
Data urodzenia:
1927-06-17
Data śmierci:
2013-07-30
Funkcja:
sanitariuszka liniowa - łączniczka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Jan - Eleonora z domu Urban
Udział w konspiracji 1939-1944:
Szare Szeregi - dokładny przydział nieznany
Oddział:
Armia Krajowa - V zgrupowanie "Siekiera" - liniowy patrol sanitarny, następnie zgrupowanie "Kryska" - sanitariat
Odniesione rany:
Ranna (kontuzjowana) 22.09.1944 - uszkodzenie kręgosłupa
Szlak bojowy:
Górny Czerniaków. Przez pierwsze dwa tygodnie stacjonowała w szpitalu ZUS na ul. Czerniakowskiej 231 róg Rozbrat, znosząc tam rannych z terenu ograniczonego ulicami: Książęcą, Ludną, Solec, Szarą, Górnośląską i Rozbrat. Później przebywała w nowopowstałym szpitalu powstańczym przy ul. Okrąg 4a (pod kierownictwem dr "Konstancji", Ireny Semadeni) i połączonym z nim podwórkami szpitalu zakaźnym przy ul. Wilanowskiej 24 (pod kierownictwem "Henryki" Haliny Raczew-Trembińskiej), następnie w Szpitalu Polowym nr 3 przy ul. Okrąg 2. W międzyczasie, korzystając z przerw w walce odwiedzała na przepustkach swoich krewnych w Śródmieściu, przy okazji przenosząc meldunki sytuacyjne. W nocy 22 / 23 września 1944 r. przedostaje się na brzeg Wisły z nadzieją na ewakuację pontonami na praską stronę. Tam zostaje zagarnięta przez Niemców w grupie ludności cywilnej (wcześniej pozbyła się odznak AK) i przez Powiśle, Śródmieście Północne pognana na Wolę do punktu zbornego w kościele św. Wojciecha przy ul Wolskiej.
Losy po Powstaniu:
Z Woli wywieziona transportem do obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulag 121). Tam uznana za dziecko i wywieziona do Miechowa; hospitalizowana ze względu na dur brzuszny. Po wyzdrowieniu pozostaje w szpitalu pełniąc funkcję salowej i sprzątaczki.
Losy po wojnie:
Lekarz
Odznaczenia:
Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Armii Krajowej, Medal 40-lecia Polski Ludowej
Nazwisko po mężu:
Zofia Kreowska
Miejsce pochówku:
Pochowana 8 sierpnia 2013 roku na Cmentarzu Komunalnym - Wólka Węglowa.
Źródła:
Nekrolog w prasie, data emisji 03.08.2013; Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-A-W-105: Zofia Kreowska (Rusiecka) „Zocha”, Wspomnienia z Powstania Warszawskiego 1944 r.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Zofia Rusiecka -  Kreowska ps. " Zocha". Fot. AR MPW

Zofia Rusiecka - Kreowska ps. " Zocha". Fot. AR MPW

Kosmyk Danuty Remiszewskiej "Remi" przechowany w kalendarzyku na rok 1944, należącym do sanitariuszki Zofii Rusieckiej ps. " Zocha". Zbiory MPW - ekspozycja stała.

Kosmyk Danuty Remiszewskiej "Remi" przechowany w kalendarzyku na rok 1944, należącym do sanitariuszki Zofii Rusieckiej ps. " Zocha". Zbiory MPW - ekspozycja stała.

Nasz newsletter