Pseudonim
"Popiel"
Data urodzenia
1924-07-08
Data śmierci
2016-05-06
Stopień
łączniczka
Stopień
strzelec
Miejsce urodzenia
Warszawa
Imiona rodziców
Kazimierz - Helena
Adres przed wojną
Przed wojną i w czasie okupacji niemieckiej mieszkała w podwarszawskim Ursusie
Wykształcenie do 1944 r.
Uczennica Publicznej Szkoły Powszechnej nr1,a następnie Gimnazjum Żeńskiego im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie. Do wybuchu wojny ukończyła dwie klasy gimnazjalne. W czasie wojny uczęszczała na tajne komplety uzyskując tzw. małą i duża maturę. Po maturze kontynuowała naukę na kursach architektonicznych (1 października 1943 - 20 czerwca 1944 - tajny Wydział Architektury)
Udział w konspiracji 1939-1944
VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 6 Rejon "Helenów" (Pruszków) - WSK (Wojskowa Służba Kobiet). Ukończyła kurs sanitarny, łączności oraz kurs służby wartowniczej.
Praca w czasie okupacji niemieckiej
W latach 1941 - 1945 pracowała w Ursusie przy produkcji spinek i przypinek do ubrań oraz w Warszawie w Pracowni Fotograficznej przy kolorowaniu fotografii (1943-1944)
Oddział
VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 6 Rejon "Helenów" (Pruszków) - WSK (Wojskowa Służba Kobiet)
Losy po wojnie
Malarka, członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, na Wydziale Malarstwa u prof. Jana Cybisa. Dodatkowo uczęszczała na scenografię i tkactwo. Dyplom z malarstwa uzyskała w roku 1953. Po ukończeniu Akademii jako członek Związku Polskich Artystów Plastyków brała udział w wystawach okręgowych i ogólnopolskich w Zachęcie, Muzeum Narodowym, a później w Domu Plastyka. Pracowała również przy odkrywaniu i zabezpieczaniu fresków w kościele w Czerwińsku nad Wisłą i w Boguszycach koło Rawy Mazowieckiej. Od 1989 roku członek Grupy Piaseczno. Uczestniczyła w plenerach i wystawach poplenerowych. Działała także w Stowarzyszeniu Miniaturzystów, z którym wystawiała swoje prace w wielu muzeach, m.in. biorąc udział w wystawach malarskich: „Lata sześćdziesiąte w malarstwie, rysunku i grafice” – Art. Novum Galery, „Otwarte Drzwi” w ZPAP, „25 lat Galerii U”, Konfrontacje (Trade Power) ZPAP i Wystawach Marynistów. W malarstwie inspirował ją pejzaż, jego nastrój, a szczególnie koloryt. Zofia Zielińska - Porayska była także ilustratorką książkową. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.
Odznaczenia i awanse
Po wojnie awansowana do stopnia porucznika WP (w stanie spoczynku).
Nazwisko po wojnie
Zofia Zielińska-Porayska - żona ppor. Tadeusza Porayskiego ps. "Markiewicz" (1916-1989)
Miejsce (okoliczności) śmierci
Dębe Wielkie
Informacje dodatkowe
Córka urzędnika Izby Skarbowej Kazimierza Zielińskiego, siostra Ryszarda Wincentego Zielińskiego
Źródła
MPW-baza uczestników PW, nekrolog w prasie, data emisji 12.05.2016 r.
Zaproponuj zmiany w biogramie Zaproponuj Nowy biogram