Pseudonim:
"Orszański"
Data urodzenia:
1925-01-03
Data śmierci:
2008-01-23
Funkcja:
-
Stopień:
kapral podchorąży
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Zygmunt - Anna
Udział w konspiracji 1939-1944:
Narodowe Siły Zbrojne (NSZ) - brak informacji na temat przydziału, następnie V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 1. pułk szwoleżerów Józefa Piłsudskiego
Adres przed Powstaniem:
Warszawa ul. Długa 57 m.18
Oddział:
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 1. pułk szwoleżerów Józefa Piłsudskiego
Szlak bojowy:
Mokotów
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - brak informacji o miejscach pobytu
Numer jeniecki:
220977
Losy po wojnie:
Przez Belgię udał się do Francji, a następnie wyemigrował do USA. Był zatrudniony w Bethlehem Steel jako inżynier elektryk przez ponad 25 lat. Był przyrodnikiem aktywnie działał w kościele St. Stephen's na Grand Island, gdzie służył jako wykładowca. Prowadził również szeroko zakrojone badania w dziedzinie antropologii i archeologii dla Muzeum Nauki w Buffalo.
Miejsce śmierci :
Grand Island, Erie, New York
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Był synem rzeźbiarza Zygmunta Bieniulisa (1895-1963), który studiował w latach 1914-17 w Szkole Rzemiosła Artystycznego i Sztuki Stosowanej w Warszawie, a następnie w lata 1917-24 w Miejskiej Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarstwa. Zygmunt Biebiulis - senior, uprawiał rzeźbę w drewnie, gipsie oraz kości, zajmował się malarstwem i grafiką, a także ilustracją książkową. Jest autorem takich rzeźb, jak: głowa "F. Chopina", "Pierwszy rok nauki", "Syrena Warszawska". Brał udział w Ogólnopolskich Wystawach Plastycznych Muzeum Narodowego w latach 1951, 1952, 1953. Starszą siostrą Zygmunta Augusta Bieniulisa ps. "Orszański" była artystka Barbara Bieniulis-Strynkiewicz (1922-1996). Barbara była rzeźbiarką, ale także publicystką, nauczycielką, kierowniczką Zakładu Rzeźby Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Już w czasie studiów artystycznych w warszawskiej ASP w 1948 roku wyjechała do Paryża na roczne stypendium, które dopełniło jej edukację w zakresie rzeźby. Wyszła za mąż za Franciszka Strynkiewicza (1893-1996), pod którego kierunkiem studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Uwagi:
Spotykany także zapis nazwiska: Bieniulis-Borski
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Baza ewidencyjna uczestników Powstania Warszawskiego, informacja o śmierci pochodzi z nekrologu opublikowanego w Buffalo News 3 lutego 2008 r.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter