Pseudonim:
"Dąb"
Data urodzenia:
1894-09-01
Data śmierci:
1960-08-26
Funkcja:
intendent szpitala
Stopień:
porucznik
Miejsce urodzenia:
Sosnowiec
Imiona rodziców:
Aleksander - Katarzyna
Wykształcenie:
Inżynier elektryk.
Okres okupacji niemieckiej:
W mieszkaniu państwa Gecow przy ul. Pańskiej 35 mieścił się konspiracyjny punkt kontaktowy, punkt składu i kolportażu prasy podziemnej oraz miejsce przechowywania broni 1. kompanii szturmowej por. Jerzego Szaniawskiego ps. Prawdzic z 4. Rejonu V Obwodu AK Mokotów Okręgu Warszawskiego. W mieszkaniu tym odbywały się także szkolenia kompanii, do której należały obie córki Zygmunta: Krystyna (ur. 1925) i Irena (1926). Na skutek wpadki w oddziale, która nastąpiła w czasie próby zakupu broni nastąpiły liczne aresztowania. Gestapo aresztowało Irenę i Krystynę w mieszkaniu rodziców 23.04.1944. Po przesłuchaniach i pobycie na Pawiaku obie zostały rozstrzelane w ruinach getta 9 czerwca 1944 roku (sracone zostały wtedy także Krystyna Cieślikowska, Maria Dworakowska, Zofia Lichocka, Zofia Retmaniak).
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Pańska 35 m. 4
Oddział:
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - zgrupowanie "Chrobry II" - Szpital Polowy ul. Mariańska 1, a po ewakuacji szpital polowy na ul. Pańskiej 34
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Rodzina biorąca udział w Powstaniu Warszawskim:
Żona Maria była gospodynią w szpitalu polowym przy ul. Mariańskiej 1, a córka (Maria Gecow - Kupiszewska) sanitariuszką.
Losy po Powstaniu:
Ewakuowany wraz ze szpitalem transportem kolejowym do Krakowa.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Miejsce pochówku:
Cmentarz Powązkowski w Warszawie (Stare Powązki), kwatera 193, rząd 1, grób 12.
Źródła:
Wykaz rannych i personelu szpitala przy ul. Pańskiej 34 sporządzony przez dra Jana Perzyńskiego w celu przydziału wagonów w pociągu ewakuacyjnym (15.10.1944 r.).
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Wykaz rannych i personelu szpitala przy ul. Pańskiej 34 sporządzony przez dr Jana Perzyńskiego w celu przydziału wagonów w pociągu ewakuacyjnym (15.10.1944)

Wykaz rannych i personelu szpitala przy ul. Pańskiej 34 sporządzony przez dr Jana Perzyńskiego w celu przydziału wagonów w pociągu ewakuacyjnym (15.10.1944)

Cmentarz Powązkowski w Warszawie (Stare Powązki), kwatera  193, rząd 1, grób 12.

Cmentarz Powązkowski w Warszawie (Stare Powązki), kwatera 193, rząd 1, grób 12.

Nasz newsletter