100. numer "Lampy".

Zapraszamy na uroczystość uświetniającą wydanie setnego numeru magazynu literackiego „Lampa”, które odbędą się 24 sierpnia 2012 r. o godzinie 19:00 w kamienicy artystycznej Jerozolima (al. Jerozolimskie 57, w Warszawie). Muzeum Powstania...

Zapraszamy na uroczystość uświetniającą wydanie setnego numeru magazynu literackiego „Lampa”, które odbędą się 24 sierpnia 2012 r. o godzinie 19:00 w kamienicy artystycznej Jerozolima (al. Jerozolimskie 57, w Warszawie). Muzeum Powstania Warszawskiego jest partnerem wydarzenia.
 

Gośćmi redaktora naczelnego i wydawcy „Lampy” Pawła Dunin-Wąsowicza będą muzycy: Rafał Kwaśniewski, Meble, Pablopavo, Nancy Regan, Patyczak, Starzy Sida, poeci: Wojciech Stamm, Paweł “Końjo” Konnak, Paweł Kozioł, Jarosław Lipszyc, Marcin Sendecki, Andrzej Szpindler, Agnieszka Mirahina i wielu innych. Oprócz tego w przestrzeni Jerozolimy znajdą się stoiska, na których do kupienia będą płyty i książki występujących artystów oraz wydawnictw: „Lampa i Iskra Boża”, „FA-art”, Narodowe Centrum Kultury, Bęc Zmiana, Thin Man Records, a także gadżety związane z Totartem. Można będzie obejrzeć makiety kolejowe Pawła Dunin-Wąsowicza, obrazy Igora Przybylskiego oraz archiwalne zdjęcia i filmy z dawnych lampowych imprez.
 

Wydawane przez Pawła Dunina-Wąsowicza od 1991 roku czasopismo „Lampa i Iskra Boża” (wyrosłe na gruncie istniejącej od 1989 roku „Iskry Bożej” tworzonej przez Dunin-Wąsowicza wraz z Andrzejem Rodysem) było jednym z najważniejszych polskich art zinów lat dziewięćdziesiątych. Na łamach „Lampy i Iskry Bożej” ukazywały się wiersze i opowiadania czołowych dziś twórców polskiej kultury. Pismo kojarzone było z młodą polską literaturą, przede wszystkim spod znaku banalizmu, jak również z szeroko rozumianą muzyką alternatywną i innymi nurtami kultury niezależnej.
 

Miesięcznik „Lampa” wydawany przez Dunin-Wąsowicza od 2004 roku kontynuował tę linię, konsekwentnie nastawioną na badanie niszy i marginesów kulturalnego mainstreamu, odkrywanie i wspieranie młodych twórców, popularyzację twórczości artystów, muzyków, pisarzy i poetów oryginalnych i osobnych. „Lampa” pozostaje nastawiona przede wszystkim na kulturę polską. Z periodykiem związani są lub byli m.in. Dorota Masłowska, Agnieszka Drotkiewicz, Krzysztof Varga, Marcin Świetlicki, Krzysztof „Grabaż” Grabowski, Muniek Staszczyk, Agata „Endo” Nowicka, Maciej Sieńczyk, Wojciech Maria Koronkiewicz, Piotr Bratkowski, Michał Kaczyński, Jarosław Klejnocki, Marek Kochan, Małgorzata Rejmer, Jakub Żulczyk, Paweł „Końjo” Konnak i Wojciech Stamm. Do rozpowszechniania twórczości tych i innych autorów wydawnictwa „Lampa i Iskra Boża” przyczynia się również publikując książki krytyczne, prozatorskie i poetyckie oraz organizując wydarzenia kulturalne. Setny numer „Lampy” stanowi okazję podsumowania i przypomnienia wkładu pisma i wydawnictwa w dzisiejszy obraz polskiej literatury i muzyki, a także naświetlenia i popularyzacji niszowych zjawisk współczesnej kultury niezależnej w Polsce.
 

Partnerami wydarzenia są Narodowe Centrum Kultury, Muzeum Powstania Warszawskiego i Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych Trzecia Fala.

Zobacz także

Nasz newsletter