630 tysięcy gości - rekordowa frekwencja w Muzeum

W mijającym roku odwiedziło nas ponad 630 tys. osób. To najwyższa roczna frekwencja w naszej dotychczasowej historii. 4730 grup zwiedzało Muzeum z przewodnikiem. Miesiącem z najwyższą frekwencją był sierpień...

Jak zainteresować młode pokolenie historią II wojny światowej? W jaki sposób miejsce upamiętniające wydarzenia z przeszłości fascynuje i jednoczy Polaków? Dlaczego Powstanie Warszawskie stało się powstaniem wszystkich Polaków? W Muzeum Powstania Warszawskiego ciągle przybywa nowych zwiedzających, a ci, którzy już tu byli, chętnie wracają. W mijającym roku odwiedziło nas ponad 630 tys. osób. To najwyższa roczna frekwencja w naszej dotychczasowej historii. Muzeum to miejsce spotkań Powstańców z młodymi ludźmi. Misja ta w odczuciu zwiedzających jest bardzo istotna, dlatego wyrażają oni potrzebę, by Muzeum jeszcze aktywniej działało także poza swoimi murami. Tak odpowiadali ankietowani podczas badań przeprowadzonych w mijającym roku.

 

 

:: FREKWENCJA

W mijającym roku ponad 630 tys. osób odwiedziło Muzeum Powstania Warszawskiego i wzięło udział w wydarzeniach przez nas organizowanych. Jest to najwyższa frekwencja, jaką Muzeum cieszyło się w ciągu 11 lat istnienia. 4730 grup zwiedzało Muzeum z przewodnikiem. Miesiącem z najwyższą frekwencją był sierpień, kiedy do Muzeum przyszło ponad 100 tys. osób. Film „Powstanie Warszawskie” oraz transmisję telewizyjną z akcji śpiewania piosenek powstańczych 1 sierpnia obejrzało odpowiednio 1 800 000 i 1 700 000 osób.

 

:: NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA MIJAJĄCEGO ROKU

STYCZEŃ

Rozpoczęło się głosowanie na najlepszą stronę mobilną. Dzięki wsparciu internautów, w kwietniu otrzymaliśmy prestiżową nagrodę Mobile Trends Awards za stronę www.warsawrising.eu >

 

LUTY

100. urodziny obchodziła aktorka Danuta Szaflarska, która brała udział w Powstaniu Warszawskim. Post z życzeniami zdobył ponad 16 tys. polubień, został ponad 9 tys. razy udostępniony i blisko 600 razy skomentowany. W tamtym momencie był to najpopularniejszy post w historii MPW. Rozpoczęła się zbiórka pamiątek do powstającej ekspozycji poświęconej powojennym losom Powstańców Warszawskich i Żołnierzy Wyklętych – wszystkich, którzy byli represjonowani w latach 1945–1956. Do Muzeum przekazano w darze m.in. pierścionek z końskiego włosia i fragmentów szczoteczki do zębów, wykonany w więzieniu przy ulicy 11 Listopada w Warszawie na początku 1947 roku przez Stefana Pastewkę – ofiarodawcę; ryngraf wykonany z chleba, z przedstawieniem św. Józefa, należący do Józefy Słowińskiej – ofiarodawczyni. Ryngraf został wykonany przez Zofię Żochowską w więzieniu w Fordonie. Był to prezent imieninowy dla ofiarodawczyni. Na odwrocie widnieje napis: „Fordon 19.III.48”. Ponadto zbiory muzealne wzbogaciły się o fotografie, relacje, wspomnienia czy teczki osobowe.

 

MARZEC

Muzeum zwiedził Henning Berg – trener Legii Warszawa. Wizyta była wynikiem współpracy, którą Muzeum podjęło z Legią w ramach Charytatywnej Wiosny Legii Warszawa. Dzięki akcji zebrano 53 tys. złotych, które zostały przekazane do Związku Powstańców Warszawskich i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej na pomoc dla kombatantów znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji finansowej.

Po raz czwarty odbył się finał Nagrody im. Jana Rodowicza „Anody”. W kategorii „WYJĄTKOWY CZYN” nagrodę otrzymał Zbigniew Danielak, który jako tłumacz wziął udział w Misji Pokojowej ONZ w Kambodży. Podczas katastrofy helikoptera transportowego uratował trzech rosyjskich i dwóch ukraińskich pilotów. Narażał własne życie i jako pierwszy i jeden z nielicznych ruszył na pomoc, tuż przed wybuchem maszyny. Brał również udział w akcji uwolnienia porwanego dla okupu polskiego sanitariusza z rąk wietnamskiej mafii. W kategorii „POSTAWA ŻYCIOWA STANOWIĄCA WZÓR DO NAŚLADOWANIA DLA MŁODYCH POKOLEŃ” jury doceniło Tadeusza Bartosia – wychowanka domu dziecka, który od 20 lat służy ludziom w potrzebie, wykluczonym. Na przestrzeni tych lat zebrał kilkadziesiąt ton żywności i darów rzeczowych. Rozwoził gorące posiłki bezdomnym. Inicjator licznych akcji pomocowych (m.in. dla powodzian, bezdomnych, dzieci, sierot po wypadku autokarowym na Węgrzech, Polaków na Ukrainie). Radny miasta Kraśnik.

 

 

Muzeum odwiedziło 150 amerykańskich żołnierzy przejeżdżających przez Polskę w Rajdzie Dragonów (Operation ‪‪‎Dragoon Ride).

 

 

KWIECIEŃ

Dzięki głosom jury i internautów Muzeum otrzymało nagrodę Webby 2015, czyli podwójnego „Oscara Internetu” dla strony www.warsawrising.eu >

 

 

Szefowie polskich instytucji historycznych, a wśród nich Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, podpisali wspólny list do dyrektora FBI Jamesa Comeya. List stał się jednym z najważniejszych newsów tego dnia.

MAJ

Z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej została przygotowana jubileuszowa wystawa w Google Cultural Institute. W ciągu jednego weekendu naszą wystawę obejrzało ponad 140 tys. internautów z całego świata. Noc Muzeów w Warszawie. Tej nocy Muzeum odwiedziło ponad 5,5 tys. osób. Noc Muzeów była okazją do zwiedzanie Ministerstwa Sprawiedliwości z przewodnikiem. Można było m.in. wejść do gabinetu ministra oraz dawnego aresztu śledczego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. W Fotoplastikonie Warszawskim zaprezentowaliśmy specjalną wystawę „WARSZAWA PANÓW S. Stereoskopowy portret stolicy lat 50. na fotografiach Z. Szczypki, Z. Siemaszki i L. Sempolińskiego.”

 

Odbyła się premiera książki „Archi.TEKTURKI. Warszawskie budynki 1945–2014”.


CZERWIEC

Muzeum kupiło i opublikowało w Internecie nową kolekcję archiwalnych zdjęć. Są to fotografie z pamiątkowego albumu Landesschützen-Kompanie 52/VI zawierającego 78 czarno-białych fotografii wykonanych w latach 1939-1940, na których widać m.in. centrum miasta, Bielany i Palmiry. Muzeum odwiedził Jeb Bush – jeden z kandydatów Partii Republikańskiej na prezydenta Stanów Zjednoczonych. W kamienicy przy ulicy Polnej została odnaleziona tajemnicza konspiracyjna skrytka płk. Jana Rzepeckiego. Wiadomość zelektryzowała internautów.

 

LIPIEC

Ruszyła kampania „Sztafeta Pokoleń” promująca obchody 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W sieci pojawił się fanpage „Sztafeta Pokoleń” oraz specjalny spot, a na terenie Warszawy zawisły plakaty z hasłami, które na pierwszy rzut oka nie kojarzą się z Powstaniem Warszawskim. Zarówno hasła, jak i pozostałe materiały znalazły rozwinięcie w głównej odsłonie kampanii, w której każde z wydarzeń organizowanych przez Muzeum w ramach obchodów rocznicy, zostało połączone z jednym z haseł ze Sztafety Pokoleń. W ten sposób zachęcaliśmy młodych ludzi do tego, by budowali świat w oparciu o wartości najważniejsze dla pokolenia Powstańców Warszawskich. Finałem kampanii był spot, w którym wystąpili: prof. Leszek Żukowski – prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Marlena Happach – architektka, Aleksandra Kosiec – wolontariuszka Muzeum Powstania Warszawskiego, płk Piotr Gąstał – dowódca Jednostki Wojskowej GROM, żołnierze Jednostki Wojskowej GROM, a także Jakub Rzeźniczak i Marek Saganowski – piłkarze Legii Warszawa. W ramach obchodów 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Parku Wolności MPW odbyło się spotkanie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i Prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz z Powstańcami Warszawskimi. Z okazji obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przygotowaliśmy szereg wydarzeń edukacyjno-kulturalnych, m.in. koncert zespołu Voo Voo wraz z gośćmi, wśród których znaleźli się: Barbara Derlak, Tomek Makowiecki, Organek, Justyna Święs, Barbara Wrońska. Muzycy zaprezentowali materiał z płyty „Placówka ’44” przygotowanej specjalnie na tę okazję. W Sali pod Liberatorem można było obejrzeć spektakl teatralny „Ciekawa pora roku” w reżyserii Agaty Dudy-Gracz. Dla fanów fotografii przygotowana została fotograficzna gra miejska „Twoja klisza z Powstania”, a dla rowerzystów Masa Powstańcza 2015. Zwieńczeniem obchodów był Marsz Pamięci i otwarcie wystawy „Zachowajmy ich w pamięci” upamiętniającej mieszkańców Warszawy, którzy zginęli podczas Powstania Warszawskiego. Na wystawę składały się słupy z 60 tys. nazwisk poległych. Dzięki wsparciu warszawiaków mogliśmy uzupełnić naszą bazę o kolejne setki nazwisk. W Muzeum można było oglądać wystawy czasowe „Miara pokoju. Quantum of Peace” oraz „Jest w Polsce taka siła. JW GROM_Cichociemni 1990-2015”. W Parku Wolności odbyło się rodzinne spotkanie edukacyjne „Morowe Panny, czyli kobiety w Powstaniu Warszawskim”.

 

Najważniejszym momentem 1 sierpnia była godz. 17.00 – godzina „W” – kiedy w Warszawie i innych miastach Polski zawyły syreny, by upamiętnić Powstańców Warszawskich. Tego samego dnia odbyło się wspólne śpiewanie piosenek powstańczych na placu Piłsudskiego, z udziałem blisko 30 tys. osób.

 

Przy Muzeum został otwarty „Pokój na lato”, gdzie przez dwa miesiące można było posłuchać jazzowych koncertów, wziąć udział w potańcówkach do przedwojennych szlagierów, czy w warsztatach inspirowanych Warszawą. 1 sierpnia opublikowaliśmy post zachęcający do uczczenia pamięci o Powstaniu Warszawskim. Post zdobył rekordowy zasięg. Widziało go 2 166 543 użytkowników. Zebrał również 13 tys. polubień, 11 tys. udostępnień i 200 komentarzy.



WRZESIEŃ

W Parku Wolności przy MPW odbył się finał wakacyjnej 5. edycji wakacyjnej międzymuzealnej gry „Raz, dwa, trzy – warszawiakiem jesteś ty”.

 

W Muzeum odbył się specjalny pokaz filmu „Pilecki” dla Powstańców Warszawskich, którego gościem był Prezydent RP Andrzej Duda.

 

PAŹDZIERNIK

Użytkownicy Snapchata mogli wziąć udział w wirtualnym spacerze po Muzeum. Wspólnie z TVN24.pl opowiadaliśmy w ten sposób o zakończeniu Powstania. Po raz pierwszy obchodzony był Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy. Szczątki Liberatora odnalezione w Jeziorku Kamionkowskim trafiły do Muzeum. Podczas ćwiczeń, elitarna jednostka nurków z Marynarki Wojennej z Gdyni wyłowiła zbiornik oleju z Bombowca B-24 Liberator zestrzelonego w 1944 roku. 71 lat temu bombowiec niósł pomoc walczącej Warszawie. Akcja poszukiwawcza zorganizowana została przez Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni w ramach ćwiczeń nurków z Brzegowej Grupy Ratowniczej 3 Flotylli Okrętów, Grupy Nurków Minerów z 13 Dywizjonu Trałowców koordynowanych przez Ośrodek Szkolenia Nurków i Płetwonurków Wojska Polskiego.

 

Wizyta Jamesa Maya i jego wpis na Twitterze – niezapowiedziana wizyta brytyjskiego dziennikarza popularnego programu „Top Gear” i jego wpis na Twitterze polecający odwiedziny w Muzeum Powstania Warszawskiego wygenerowały najpopularniejszy tweet w historii MPW. Łącznie polubiły go 18 193 osoby.

 

 

Wizyta belgijskiej pary królewskiej i polskiej pary prezydenckiej – fotografia udostępniona przez Muzeum stała się najpopularniejszym tweetem tego dnia na polskim Twitterze.

 

 

Otwarcie wystawy o Powstaniu Warszawskim w Centrum Dokumentacji Nazizmu w Monachium. Patronat nad ekspozycją, która ukazuje historię 63 dni walk oraz dzieje stolicy Polski od 1918 roku, objęli prezydenci Polski i Niemiec – Andrzej Duda i Joachim Gauck. Monachijska prezentacja wystawy jest kontynuacją rozpoczętego rok wcześniej projektu, powstałego w związku z 70. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. W 2014 roku wystawa gościła w Berlinie, w Centrum Dokumentacyjnym Topografia Terroru – przez trzy miesiące obejrzało ją ponad 280 tys. osób.



LISTOPAD:

Akcja „Zachowajmy ich w pamięci” zachęcająca do wsparcia zbiórki na renowację mogił powstańczych oraz do odwiedzenia wystawy. Wizyta gen. Bena Hodgesa - dowódcy wojsk USA w Europie. Muzeum Powstania Warszawskiego pomaga nowojorczykowi w poszukiwaniach informacji o zmarłym ojcu. Profil Humans of New York, jeden z najpopularniejszych na Facebooku (śledzi go ponad 16 mln osób), opublikował historię poszukiwań Powstańca Warszawskiego. 10. edycja Festiwalu Warszawskiego „Niewinni Czarodzieje”. Podczas 11 dni festiwalowych uczestnicy szukali odpowiedzi na pytanie, jak w minionych dekadach wyobrażano sobie przyszłość zarówno w literaturze, jak i w kulturze masowej. W ramach festiwalu odbyły się m.in. survival atomowy z Szymonem Majewskim w schronie z czasów zimnej wojny, jednodniowa wycieczka do „Ewy” i „Marii” – reaktorów Narodowego Centrum Badań Jądrowych czy spektakl w tunelu aerodynamicznym z udziałem Teatru Improwizowanego Klancyk.

 


GRUDZIEŃ

Muzeum zostało nagrodzone za promocję Polski za granicą. Polska Organizacja Turystyczna przyznała Muzeum Powstania Warszawskiego specjalną nagrodę – Złote Logo 15-lecia Polskiej Organizacji Turystycznej. Polska Organizacja Turystyczna wskazuje, że naszą instytucję odwiedziło blisko 5 mln osób i jest ona jednym z najnowocześniejszych miejsc tego typu na świecie, a także najchętniej odwiedzanym przez turystów muzeum w Warszawie. Wśród pozostałych laureatów znaleźli się m.in. Robert Lewandowski, Gosia Baczyńska i Aleksander Doba. W Muzeum rozmieszczone zostały tabliczki z kodami QR, dzięki którym niesłyszący uzyskali możliwość pełniejszego korzystania z muzealnych zbiorów. Udostępnione zostały filmy nagrane w języku migowym, przedstawiające wybraną część ekspozycji muzealnej. Muzeum wyremontowało kolejne mogiły powstańcze na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Środki na ten cel zostały zebrane podczas tegorocznej zbiórki pieniędzy.

Zobacz także

Nasz newsletter