Co mówi Warszawa?

Zapraszamy na spotkanie „Co mówi Warszawa?” 13 lutego o godz. 18.00 w klubokawiarni Chłodna 25. Punktem wyjścia dyskusji będzie książka "Mówi Warszawa". W debacie wezmą udział: Paweł Dunin-Wąsowicz, Joanna Frużyńska, Marek Kochan...

Zapraszamy na spotkanie „Co mówi Warszawa?” 13 lutego o godz. 18.00 w klubokawiarni Chłodna 25. Punktem wyjścia dyskusji będzie książka "Mówi Warszawa". W debacie wezmą udział: Paweł Dunin-Wąsowicz, Joanna Frużyńska, Marek Kochan, Kaja Malanowska, Bohdan Sławiński, Bogna Świątkowska. Spotkanie poprowadzi Xawery Stańczyk. Patronem wydarzenia jest kwartalnik „Res Publica Nowa”.



Warszawa się zmienia. Raz po raz z tkanki miasta znikają bary mleczne, a otwiera się coraz więcej sieciowych kawiarni i oddziałów banków. Architektura składająca się na miejski pejzaż – dworce, mosty, kamienice – ginie pod warstwami reklam. Zagrożone likwidacją są ikoniczne przestrzenie stolicy, jak chociażby, jeszcze miesiąc temu, osiedle domków fińskich przy Parku Ujazdowskim. Jednocześnie pełno jest ciekawych działań społecznych, a życie kulturalne kwitnie.

Dynamiczne przekształcenia przestrzeni miasta świadczą o licznych konfliktach interesów, ale również idei i wartości. Coraz trudniej mówić dziś o tożsamości Warszawy i warszawiaków. To raczej zlepek różnych tożsamości, kolaż dźwięków, obrazów i głosów. Na ulicach mijają się starzy i nowi warszawiacy, lokalni patrioci i kosmopolici w supermarkecie kultury, studenci, białe kołnierzyki, urzędnicy, działacze społeczni, biznesmeni i emeryci. A każdy z nich ma inną wizję stolicy, innych rzeczy w niej szuka, inne problemy napotyka w codziennym życiu.

Chcemy porozmawiać o konfliktach o przestrzeń, o zderzeniach różnych tożsamości, o miksowaniu się stylów bycia. Wychodząc od tematów palących i aktualnych przyjrzymy się, jakie znaczenie dla dzisiejszego obrazu miasta jego przeszłość. Zapytamy, w jakim stopniu pamięć o niej dotyczy historii, a w jakim wyobrażeń o niej, i czy odkrywane na nowo tradycje nie są aby tradycjami wynalezionymi.

Punktem wyjścia dyskusji będzie książka Mówi Warszawa pod redakcją Marka Kochana, zbierająca opowieści o Warszawie autorstwa dwudziestu jeden pisarzy i pisarek, różniących się wiekiem, poetyką i poglądami. Autorzy i autorki, każde z nich na swój sposób, podejmują kwestie konfliktów społecznych, tożsamości, pamięci, historii. Ich zebrane narracje stają się lustrem, w którym przegląda się dzisiejsza Warszawa.

W debacie wezmą udział:

Paweł Dunin-Wąsowicz, krytyk, publicysta, redaktor naczelny miesięcznika „Lampa”, autor m.in. Warszawy fantastycznej,
Joanna Frużyńska, dr w Instytucie Polonistyki Stosowanej UW,
Marek Kochan, dr w Instytucie Dziennikarstwa UW, pisarz, pomysłodawca i redaktor książki Mówi Warszawa,
Kaja Malanowska, dr biologii, pisarka, felietonistka „Krytyki Politycznej”,
Bohdan Sławiński, pisarz, poeta, członek zespołu redakcyjnego „Res Publiki Nowej”,
Bogna Świątkowska, dziennikarka, animatorka kultury, prezeska Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana.



Spotkanie poprowadzi Xawery Stańczyk. Patronem wydarzenia, które będzie miało miejsce 13 lutego o godzinie 18.00 na Chłodnej 25 jest kwartalnik „Res Publica Nowa”. Wydawcami tomu Mówi Warszawa są Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytut Stefana Starzyńskiego i Wydawnictwo Trio. Zapraszamy.

Zobacz także

Nasz newsletter