COME ERAVAMO. Obrazy Południowej Italii.

Muzeum Powstania Warszawskiego we współpracy z Instytutem Włoskim w Warszawie serdecznie zaprasza na wyjątkową wystawę prezentującą Południowe Włochy na przełomie XIX i XX wieku...

Muzeum Powstania Warszawskiego we współpracy z Instytutem Włoskim w Warszawie serdecznie zaprasza na wyjątkową wystawę prezentującą Południowe Włochy na przełomie XIX i XX wieku. Wystawa będzie czynna od 14 lutego do 14 marca, od wtorku do niedzieli, w oficynie kamienicy w al. Jerozolimskich nr 51.

COME ERAVAMO. Obrazy Południowej Italii. To zbiór 48 stereoskopowych fotografii pokazujących widoki włoskich portów tj. Neapolu, Catanii i Pozzuoli, sceny z życia codziennego, a także wspaniałe ujęcia znanych oraz mniej znanych zabytków i dóbr kultury włoskiej. Dodatkowo na kolekcję składają się unikatowe zdjęcia Messyny sprzed wielkiego trzęsienia ziemi w 1908 roku, które prezentują wiele miejsc, dziś nie istniejących lub całkowicie odmienionych. Na fotografiach, oprócz doków portu w Neapolu i niepowtarzalnych ujęć żaglowców pływających po wodach Morza Śródziemnego, można zobaczyć m.in. pomnik Neptuna w Messynie, Katedrę w Palermo, czy Piazzę del Plebiscito w Neapolu.
 

Fotoplastikon Warszawski mieszczący się w Al. Jerozolimskich 51 jest unikatowy – powstał na początku XX w. i z przerwami działał przez całe stulecie. W swoich zbiorach posiada już ponad 6000 stereoskopowych fotografii ułożonych blisko w 100 kolekcji, przedstawiających niemal wszystkie zakątki świata, od zdjęć dokumentujących otwarcie Kanału Sueskiego, poprzez wyprawy na Spitzbergen, czy Warszawę w różnych momentach XX wieku. Wybrany kilka lat temu na magiczne miejsce stolicy, w 2008 r. wzięty pod opiekę przez Muzeum Powstania Warszawskiego, Fotoplastikon stał się trwałym elementem tożsamości Warszawy.
 

Zobacz także

Nasz newsletter