Finał konkursu "Powstanie'44 w komiksie".

Różnorodność technik, ciekawe wątki oraz nierzadko zaskakujące pointy wśród prac nagrodzonych, świadczą o wyjątkowej interpretacji niełatwego tematu. Twórcy na kilkuplanszowej przestrzeni komiksowej...

Różnorodność technik, ciekawe wątki oraz nierzadko zaskakujące pointy wśród prac nagrodzonych, świadczą o wyjątkowej interpretacji niełatwego tematu. Twórcy na kilkuplanszowej przestrzeni komiksowej starali się zilustrować fragment bezlitosnej, powojennej rzeczywistości, w której przyszło żyć uczestnikom i świadkom warszawskiego powstania z sierpnia 1944 roku.

24 stycznia o godz. 17.00 na finał VI edycji konkursu „Powstanie’44 w komiksie – Po/Powstaniu”. Zadaniem scenarzystów i rysowników było stworzenie komiksu opartego na wydarzeniach, które działy się w stolicy i w Polsce po Powstaniu Warszawskim. Celem konkursu było odkrycie powojennych losów Powstańców oraz cywilów – nie tylko rdzennych warszawiaków, ale także mieszkańców innych miast, którzy po wojnie ukrywali członków Polskiego Państwa Podziemnego.

Do konkursu zakwalifikowano 63 prace. Potwierdziła się też aktualna tendencja w świecie komiksu – coraz więcej bardzo dobrych prac jest autorstwa kobiet. Do konkursu przystąpili zarówno artyści dojrzali i uznani, jak i początkujący. W tegorocznej edycji wzięło udział wiele osób urodzonych w latach 80. i 90. Najstarszy uczestnik miał 64 lata, a najmłodszy 11 lat.

Decyzją Jury nagrody otrzymali:
I nagroda w wysokości 1.500 euro brutto: „Na szczęście” – scenariusz i rysunek Zofia Mróz
II nagroda w wysokości 1.000 euro brutto: „PoPo Show” – scenariusz i rysunek Jacek Frąś
III nagroda w wysokości 500 euro brutto: „Kwestia Podejścia” – scenariusz Łukasz Bogacz, rysunek Roman Gajewski

Wyróżnienia:

 „Odsiecz Warszawska” – scenariusz i rysunek Tomasz Wilk  „Ucieczka w nieznane” – scenariusz Maciej Jasiński, rysunek Tadeusz Raczkiewicz  „Przed świtem” – scenariusz i rysunek Krzysztof Remiszewski  „Bohaterowie” – scenariusz i rysunek Zofia Łaska  „Psia Krew” – scenariusz Monika Golińska, rysunek Leszek Goliński  „Knajpa morderców” - scenariusz i rysunek Agata Lędźwa

Wyróżnienia specjalne (za scenariusz) według wyboru Wojtka Smarzowskiego:

 „Bałwanek Warszawski” – scenariusz i rysunek Radosław Ruciński  „Psia Krew” – scenariusz Monika Golińska, rysunek Leszek Goliński

Nagrodzone i wyróżnione prace zostaną opublikowane w pokonkursowej antologii komiksów. W publikacji znajdą się również prace wskazane przez Jury.

Partnerem konkursu i współwydawcą pokonkursowej antologii jest Wydawnictwo Egmont Polska. Projekt jest realizowany przy udziale Poczty Polskiej. Patronat medialny nad konkursem sprawuje portal komiksowy Gildia. Fundatorem nagród rzeczowych jest sklep dla plastyków – Tinta.

Szczegóły na: www.konkurskomiksowy.1944.pl
 

Zobacz także

Nasz newsletter