28.02

„Czy Gomułka był antysemitą?” I "Warszawa dwóch Powstań"

Władysław Gomułka, pierwszy sekretarz KC PZPR w latach 1956-70, odegrał kluczową rolę w rozpętaniu antysemickiej nagonki w marcu 1968 r., wyniku której ok. 15 tys. polskich obywateli żydowskiego pochodzenia zostało zmuszonych do wyjazdu z Polski.

Czy Władysław Gomułka był antysemitą? Według stronników towarzysza „Wiesława”, ale i części historyków marcowy atak na tzw. „V kolumnę” czyli „ukrytych w Polsce syjonistów” nie miał podglebia antysemickiego. O wszystko można oskarżyć Gomułkę, ale nie o to, że miał antyżydowskie fobie - mówią. Jaka jest prawda? Inspiracją dla tej debaty jest także powstała niedawno biografia Gomułki autorstwa Piotra Gajdzińskiego – „Gomułka. Dyktatura ciemniaków”.

Gośćmi będą:

  • Piotr Gajdziński - dziennikarz i publicysta, autor książki „Gomułka. Dyktatura ciemniaków”
  • Antoni Dudek - historyk, politolog, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Czesław Bielecki - architekt i publicysta, działacz opozycji antykomunistycznej w PRL, poseł na Sejm III kadencji

Prowadzenie: Mikołaj Mirowski - historyk i publicysta, Dom Literatury w Łodzi, współpracownik Muzeum Tradycji Niepodległościowych i Forum Żydów Polskich. 

Termin: 28.02.2018

Godz. 19:00

Miejsce: Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego

wstęp wolny

Podczas spotkania będzie można kupić książkę Piotra Gajdzińskiego „Gomułka. Dyktatura ciemniaków”.

Zobacz także


3.03

Marcowa placówka dobrych gier

Gry planszowe kształcą spostrzegawczość i pamięć, pobudzają do myślenia, potrafią nauczyć strategii i wspólnego działania. Same zalety!

więcej
szkolenie

„O niepodległą. Rola polskich rodzin w odzyskaniu niepodległości”

Zapraszamy nauczycieli historii i języka polskiego do udziału w organizowanym przez nas bezpłatnym szkoleniu w dniach 23-24 marca.

więcej
13.02

Na pierwszej linii: Agata Grzybowska

Podczas lutowego spotkania zobaczymy zdjęcia fotoreporterki, która dokumentowała walki na Majdanie, na wschodzie Ukrainy, w Syrii, a także sytuację somalijskich uchodźców.

więcej
09.01

Dyskusja o książce D. Brewinga „Im schatten von Auschwitz: Deutsche Massaker an Polnischen Zivilisten 1939-1945”

Dr Daniel Brewing w swojej analizie naukowej skupił się na losach Polaków – cywilów, którzy w czasie II wojny światowej padli ofiarą niemieckiego terroru. Niemiecki historyk będzie gościem dyskusji w Muzeum.

więcej