28.02

„Czy Gomułka był antysemitą?” I "Warszawa dwóch Powstań"

Władysław Gomułka, pierwszy sekretarz KC PZPR w latach 1956-70, odegrał kluczową rolę w rozpętaniu antysemickiej nagonki w marcu 1968 r., wyniku której ok. 15 tys. polskich obywateli żydowskiego pochodzenia zostało zmuszonych do wyjazdu z Polski.

Czy Władysław Gomułka był antysemitą? Według stronników towarzysza „Wiesława”, ale i części historyków marcowy atak na tzw. „V kolumnę” czyli „ukrytych w Polsce syjonistów” nie miał podglebia antysemickiego. O wszystko można oskarżyć Gomułkę, ale nie o to, że miał antyżydowskie fobie - mówią. Jaka jest prawda? Inspiracją dla tej debaty jest także powstała niedawno biografia Gomułki autorstwa Piotra Gajdzińskiego – „Gomułka. Dyktatura ciemniaków”.

Gośćmi będą:

  • Piotr Gajdziński - dziennikarz i publicysta, autor książki „Gomułka. Dyktatura ciemniaków”
  • Antoni Dudek - historyk, politolog, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Czesław Bielecki - architekt i publicysta, działacz opozycji antykomunistycznej w PRL, poseł na Sejm III kadencji

Prowadzenie: Mikołaj Mirowski - historyk i publicysta, Dom Literatury w Łodzi, współpracownik Muzeum Tradycji Niepodległościowych i Forum Żydów Polskich. 

Termin: 28.02.2018

Godz. 19:00

Miejsce: Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego

wstęp wolny

Podczas spotkania będzie można kupić książkę Piotra Gajdzińskiego „Gomułka. Dyktatura ciemniaków”.

Zobacz także


nowa ekspozycja

Cele bezpieki

Od 2 marca jest dostępna nowa ekspozycja Muzeum Powstania Warszawskiego w piwnicach dawnego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, gdzie w latach 1945-1954 więzieni byli działacze podziemia niepodległościowego. W areszcie siedzieli m.in. gen. August Emil Fieldorf „Nil” i Jan Rodowicz „Anoda”.

więcej
10.03

Marcowe warsztaty modelarskie: Kubuś skonstruowany

Zajęcia modelarskie dla młodzieży powyżej 12. roku życia, podczas których uczestnicy wykonają model słynnego powstańczego wozu bojowego „Kubuś” w skali 1:72 oraz poznają jego historię.

więcej
28.01

Ekran z dziadkiem: „Gruby”

Zapraszamy na cykl comiesięcznych spotkań, podczas których prezentujemy polskie filmy dla młodzieży nakręcone na przełomie lat 60. i 70 XX wieku.

więcej
31.01

Procesy doktora Weicherta I "Warszawa dwóch Powstań"

„Procesy doktora Weicherta” to opowieść o życiu oraz dorobku pisarskim i teatralnym, a także próba rehabilitacji jednego z czołowych twórców nowoczesnej kultury żydowskiej w Polsce.

więcej