28.02

„Czy Gomułka był antysemitą?” I "Warszawa dwóch Powstań"

Władysław Gomułka, pierwszy sekretarz KC PZPR w latach 1956-70, odegrał kluczową rolę w rozpętaniu antysemickiej nagonki w marcu 1968 r., wyniku której ok. 15 tys. polskich obywateli żydowskiego pochodzenia zostało zmuszonych do wyjazdu z Polski.

Czy Władysław Gomułka był antysemitą? Według stronników towarzysza „Wiesława”, ale i części historyków marcowy atak na tzw. „V kolumnę” czyli „ukrytych w Polsce syjonistów” nie miał podglebia antysemickiego. O wszystko można oskarżyć Gomułkę, ale nie o to, że miał antyżydowskie fobie - mówią. Jaka jest prawda? Inspiracją dla tej debaty jest także powstała niedawno biografia Gomułki autorstwa Piotra Gajdzińskiego – „Gomułka. Dyktatura ciemniaków”.

Gośćmi będą:

  • Piotr Gajdziński - dziennikarz i publicysta, autor książki „Gomułka. Dyktatura ciemniaków”
  • Antoni Dudek - historyk, politolog, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Czesław Bielecki - architekt i publicysta, działacz opozycji antykomunistycznej w PRL, poseł na Sejm III kadencji

Prowadzenie: Mikołaj Mirowski - historyk i publicysta, Dom Literatury w Łodzi, współpracownik Muzeum Tradycji Niepodległościowych i Forum Żydów Polskich. 

Termin: 28.02.2018

Godz. 19:00

Miejsce: Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego

wstęp wolny

Podczas spotkania będzie można kupić książkę Piotra Gajdzińskiego „Gomułka. Dyktatura ciemniaków”.

Zobacz także


24.02

Warsztaty modelarskie: Kubuś skonstruowany

Zajęcia modelarskie dla młodzieży powyżej 12. roku życia, podczas których uczestnicy wykonają model słynnego powstańczego wozu bojowego „Kubuś” w skali 1:72 oraz poznają jego historię.

więcej
KONKURS

Konkurs na scenariusz spotu na 74. Rocznicę!

Muzeum Powstania Warszawskiego razem z Warszawską Szkołą Filmową przeprowadziło konkurs na scenariusz 45-sekundowego spotu okolicznościowego z okazji 74. rocznicy Powstania Warszawskiego.

więcej
10.02

Turniej gier planszowych: placówka dobrych gier

Tym razem zagramy turniejowo w „Batyskaf”. Daj się porwać podwodnej przygodzie! Podróżuj z nami batyskafem i pstrykaj zdjęcia najciekawszym zwierzakom!

więcej
31.01

Procesy doktora Weicherta I "Warszawa dwóch Powstań"

„Procesy doktora Weicherta” to opowieść o życiu oraz dorobku pisarskim i teatralnym, a także próba rehabilitacji jednego z czołowych twórców nowoczesnej kultury żydowskiej w Polsce.

więcej