Dzieci i serce miasta

Dla przedszkolaków to niezwykle przeżycie: mogą posłuchać, jak bije serce bohaterskiego miasta, mogą zobaczyć zdjęcia swoich rówieśników, którzy z biało-czerwonymi opaskami na rękach pomagali na miarę swoich sił walczącym powstańcom...

.
Dla przedszkolaków to niezwykle przeżycie: mogą posłuchać, jak bije serce bohaterskiego miasta, mogą zobaczyć zdjęcia swoich rówieśników, którzy z biało-czerwonymi opaskami na rękach pomagali na miarę swoich sił walczącym powstańcom z 1944 r. Dla dzieci prowadzone są specjalne lekcje muzealne połączone z zajmującą zabawą historyczną. W jasnej Sali Małego Powstańca na ułożonych w kręgu workach z piaskiem malcy zasiadają „jak na barykadach”. Pytaniom nie ma końca.
Zaopatrzone w nalepki z imieniem, które naklejają na bluzki, dzieci poruszają się po muzeum jak mały oddział powstańczy. Wszystko tu jest stare. Przypomina o wojnie, która przetoczyła się dawno temu przez ich rodzinne miasto. Mówią o niej bez lęku. Dziwi je tylko odgłos dalekich wybuchów bomb i twardość zabawek sprzed prawie stu lat — pluszowych misiów wypchanych trocinami... Na koniec zajęć, po zwiedzeniu muzeum, dzieci rysują w Sali Małego Powstańca to, co usłyszały w czarnym sercu muzeum. Ta placówka dzięki niecodziennej lekcji pozwala im bez lęku zagłębić się w dawne dzieje. Koszt zajęć wynosi 50 zł. Na stronie internetowej muzeum można pobrać formularz zgłoszeniowy.
A oto tematy lekcji muzealnych dla przedszkołaków:
1. Co to jest Muzeum Powstania Warszawskiego?
2. Symbole powstańcze barwy narodowe.
3. Listy zza barykady.
4. Pomoc z nieba.
5. Na pomoc rannemu.

Dzisiaj Muzeum Powstania
Warszawskiego będzie zamknięte dla zwiedzających. Wynika to ze zmiany godzin otwarcia placówki. Od teraz do muzeum przy Przyokopowej 28 można się wybrać w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 8-18, czwartki 8-20 oraz w soboty i niedziele od 10 do 18.



Metropol (15-11-2005)

Zobacz także

Nasz newsletter