Edycja specjalna konkursu #63PL rozstrzygnięta

16.06.2020

Znamy już wyniki konkursu #63PL. Pierwsze miejsce zdobyli Adam Marciniak, Filip Tomczak, Patryk Bańkowski, drugie miejsce zajęli Adrian Bednarczyk i Mateusz Kaczmarek, a trzecie Jagoda Blicharz. Z kolei Nagroda Specjalna Onetu powędrowała do Jeremiego Skrodzkiego.

Konkurs filmowy #63PL jest skierowany do młodych ludzi w wieku 15–22 lat. W tym roku, ze względu na pandemię odbyła się edycja specjalna. Uczestnicy mieli odpowiedzieć w twórczy sposób, w dowolnej technice audiowizualnej, na pytanie: Co jest najważniejsze w życiu? Nie mogli jedynie przekroczyć 63-sekund.  

Nadesłano 188 prac, które obejrzało i oceniło jury w składzie: dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, dyrektor artystyczna Festiwalu Mastercard OFF CAMERA Anna Trzebiatowska, redaktor naczelny Onet.pl Bartosz Węglarczyk oraz aktor Maciej Zakościelny. Oceniana była wartość artystyczna dzieła trwającego 63 sekundy.

Jan Ołdakowski: Już po raz piąty postawiliśmy przed młodymi ludźmi trudne zadanie – mieli wypowiedzieć się na istotny temat za pomocą filmu. W tym roku ze względu na pandemię nie odbył się Festiwal Mastercard OFF Camera, dlatego postanowiliśmy zorganizować onlinową edycję specjalną konkursu. Zadaliśmy młodym ludziom pytanie: Co jest najważniejsze w życiu? Gdy Powstańcom Warszawskim zadaje się to samo pytanie, czasami odpowiadają tak, jak zrobił podczas swoich 105 urodzin płk. Kazimierz Klimczak: »Pamiętać, że wszyscy żyjemy pod tym samym słońcem«. Ale jeszcze częściej mówią, że ważne jest po prostu to, żeby nie zapominać, iż wolność, zaangażowanie, pomoc drugiemu człowiekowi i przyjaźń są wartościami szczególnymi. Byliśmy ciekawi, co mają nam do powiedzenia młodzi filmowcy. Po otrzymaniu rekordowej liczby zgłoszeń okazało się, że tak, jak w latach poprzednich nasi uczestnicy potrafią nas zaskoczyć, wzruszyć, skłonić do refleksji i zatrzymania się nad tym, co najważniejsze.  

Wszyscy członkowie jury podkreślają wysoki poziom tegorocznej edycji oraz duże zainteresowanie konkursem, co odzwierciedliła liczba nadesłanych zgłoszeń.

Jestem pod dużym wrażeniem kreatywności uczestników tegorocznej edycji konkursu. Nie tylko pod kątem podejścia do samego zagadnienia, ale też pomysłowości i zaradności w obliczu globalnego kryzysu. Żałuję, że nie możemy przyznać większej liczby nagród; kandydatów nie brakowało! - podkreśla Anna Trzebiatowska.

Jak co roku, oprócz finałowej trójki, została przyznana Nagroda Specjalna Onetu. Tym razem zdobył ją Jeremi Skrodzki. Tak wybór zwycięskiego filmu uzasadnił Bartosz Węglarczyk: za inność, za szukanie szczęścia w codzienności, za podążenie przez pana Jeremiego własną, oryginalną drogą i za własną wizją tego, czym jest szczęście. Za nakręcenie ciekawej historii, którą się po prostu dobrze ogląda.

Laureaci tegorocznej edycji:

I miejsce – 10 000 zł zdobyli Adam Marciniak, Filip Tomczak, Patryk Bańkowski

https://vod.pl/programy-tv/63-pl-konkurs-filmowy-adam-marciniak/7mz6lw1

II miejsce – 2 000 zł zdobyli Adrian Bednarczyk i Mateusz Kaczmarek

https://vod.pl/programy-tv/63-pl-konkurs-filmowy-adrian-bednarczyk-mateusz-kaczmarek/crxmb5n

III miejsce – 1 000 zł zdobyła Jagoda Blicharz

https://vod.pl/programy-tv/63-pl-konkurs-filmowy-jagoda-blicharz/nj2t7hh

Onet, partner konkursu, przyzna Jeremiemu Skrodzkiemu Nagrodę Specjalną Onetu
w wysokości 2000 zł.

https://vod.pl/programy-tv/63-pl-konkurs-filmowy-jeremi-skrodzki/jsjpzhs

Wszystkie filmy można zobaczyć w serwisie VoD.pl, w sekcji poświęconej konkursowi #63PL: https://vod.pl/63-pl-konkurs-filmowy

Organizatorem konkursu jest Muzeum Powstania Warszawskiego.

Partnerem konkursu jest Lotto

Zobacz także

Nasz newsletter