Ekran z dziadkiem: „Stawiam na Tolka Banana”

13.05

Zapraszamy na cykl comiesięcznych spotkań, podczas których prezentujemy polskie filmy dla młodzieży nakręcone na przełomie lat 60. i 70 XX wieku.

„Co wy tam w telewizji pokazujecie? Jakieś gangi młodzieżowe, margines społeczny, bazary... tak jakby nie było przyzwoitych organizacji młodzieżowych w naszym kraju"- taki telefon z KC PZPR odebrali twórcy filmu „Stawiam na Tolka Banana”, na którego projekcję zapraszamy w naszym cyklu „Ekran z dziadkiem”. Wtedy też wyjaśnimy co oznaczał skrót KC PZPR i dlaczego serial stał się tak popularny, że redakcja zasypana listami od widzów zdecydowała się bezpośrednio po emisji serialu wyemitować go ponownie.

Kiedy książkę Adama Bahdaja Stawiam na Tolka Banana w 1972 roku przenosił na ekran Stanisław Jędryka, nie spodziewano się, że ta opowieść o grupce trudnej młodzieży, którą zajął się uciekinier z poprawczaka, wywrze taki wpływ na niejedno pokolenie. Zapraszamy na opowieść o potrzebie przyjaźni, akceptacji i o Warszawie, której już nie ma.

13 maja (niedziela)
godz. 12.00
Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego, MPW
Wstęp wolny

Na podróż do przeszłości zapraszamy całe rodziny. Udowodnimy, że bez pomocy efektów specjalnych, spektakularnych pościgów i wielomilionowych budżetów można nakręcić obraz opowiadający o fascynującej przygodzie w świecie dziecięcych marzeń, przyjaźni i dramatów.

Nowa edycja cyklu poświęcona jest filmom krótkometrażowym (we współpracy z Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi) oraz telewizyjnym serialom (we współpracy z Telewizją Polską).

Zobacz także

Nasz newsletter