Ekspozycję będzie można zwiedzać nie wychodząc z domu

Pierwszego sierpnia internauci będą mogli obejrzeć W sieci ekspozycję poświęconą Godzinie „W”. Wszystkie eksponaty zgromadzone w placówce będzie można obejrzeć przez Internet już za rok. Wirtualne Muzeum Powstania Warszawskieg...

.
Pierwszego sierpnia internauci będą mogli obejrzeć W sieci ekspozycję poświęconą Godzinie „W”. Wszystkie eksponaty zgromadzone w placówce będzie można obejrzeć przez Internet już za rok. Wirtualne Muzeum Powstania Warszawskiego to wspólna inicjatywa Muzeum oraz portalu Wirtualna Polska i fundacji Telekomunikacji Polskiej. Firmy oddały do dyspozycji placówki ogromne serwery i swoich informatyków, którzy wspólnie z historykami stworzą komputerowy model całej ekspozycji. — Projekt jest ogromny, unikalny i pracochłonny Wymaga bowiem obfotografowania całego Muzeum, zrobienia dwu- i trójwymiarowych skanów poszczególnych eksponatów. Tylko dzięki temu osoby zwiedzające naszą placówkę przez internet będą mogły obejrzeć zgromadzone tu pamiątki z każdej strony -tłumaczy Tymoteusz Pruchnik z Muzeum Powstania. - W sieci znajdą się też zdjęcia Muru Pamięci z wyrytymi nazwiskami dziewięciu tysięcy powstańców. Dzięki specjalnej wyszukiwarce będzie można szybko odnaleźć każde z nich. Dziś, niestety, są z tym problemy.
Wirtualne muzeum zostanie otwarte już za rok. Barierą będzie tylko szybki dostęp do internetu i dobry komputer. Z myślą o tych, którzy nie dysponują dobrym sprzętem, powstanie alternatywna wersja strony. Nie będzie tam trójwymiarowych efektów, ale będzie dostęp do dokumentów, które nie zmieściły się na stałej ekspozycji. Stąd będzie można też dotrzeć do wywiadów z powstańcami zgromadzonych w Archiwum Historii Mówionej. Pierwsze efekty pracy informatyków i historyków będzie można podziwiać już 1 sierpnia. Internauci będą mogli zwiedzać ekspozycję poświęconą Godzinie „W” i ostatnim dniom przed wybuchem powstania. –Znajdą się na niej informacje o przygotowaniach do walki, pierwsze powstańcze kroniki filmowe i zdjęcia - zapowiada Pruchnik
Stołeczna placówka chce też zaprosić podłączonych do sieci użytkowników komputerów do współtworzenia nowego działu strony Muzeum, czyli wolnej encyklopedii Powstania Warszawskiego. Będzie działać podobnie do Wikipedii - encyklopedii, którą redagują sami użytkownicy.
— Na naszym forum internetowym już teraz toczą się niezwykle ciekawe dyskusje. Internauci mają naprawdę imponującą wiedzę. Chcemy ją usystematyzować -tłumaczy Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum.

Dziennik Polska Europa Świat Warszawa (24-07-2006)

Zobacz także

Nasz newsletter