29 listopada

Finisaż wystawy Akcja „Animacja”

Od 20 lipca goście Muzeum Powstania Warszawskiego mogli oglądać wystawę czasową Akcja „Animacja”. We wtorek 29 listopada odbędzie się jej finisaż połączony z wykładem i dyskusją na temat prezentowania historii w filmach animowanych.

Program finisażu:

Czas: 29 listopada 2016 (wtorek), godz. 13.30
Miejsce: Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego
Wstęp wolny

Miniwykład
Historia w animacjach dokumentalnych

prowadzenie: Adama Trwoga – wykładowca na Wydziale Sztuki Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych

Dyskusja
Jak pokazywać historię w filmach animowanych?

w dyskusji wezmą udział:

prof. Marcin Giżycki – dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych „Animator” w Poznaniu
Hanna Margolis – członkini zarządu Sekcji Filmu Animowanego w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich
Michał Mróz – wykładowca w Zakładzie Filmu i Kultury Wizualnej na Uniwersytecie Warszawskim
dr Piotr Nowiński – wykładowca w Pracowni Komiksu Multimedialnego i Gier na Urządzenia Mobilne w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych
Adama Trwoga – wykładowca na Wydziale Sztuki Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych
dr Anna Wróblewska – rzeczniczka prasowa Festiwalu Filmowego w Gdyni

prowadzenie: Agnieszka Kozłowska – członkini zarządu Fundacji Otwarty Kod Kultury

Podczas spotkania poszukamy odpowiedzi na pytania o etyczne i estetyczne wybory oraz sposoby komunikacji towarzyszące pracy nad animacją historyczną. Zastanowimy się, jak atrakcyjnie przedstawiać historię dla widza, unikając jednocześnie uproszczenia przekazu. Spróbujemy także rozważyć, czy wzrost zainteresowania tematyką historyczną to chwilowa moda, czy też wymóg czasów, w których żyjemy.

AKCJA „ANIMACJA” – wystawa komiksów animowanych

Prezentowane na wystawie prace są efektem współpracy Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych i Muzeum Powstania Warszawskiego. Studenci Wydziału Sztuki Nowych Mediów stworzyli komiksy animowane, których inspiracją były wywiady z Powstańcami pochodzące z zasobów Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.

Prace powstały pod kierunkiem dr. Piotra Nowińskiego, mgr. Rafała Masłyka i mgr. Mateusza Szewczyka  w Pracowni Komiksu Multimedialnego i Gier na Urządzenia Mobilne.

Nagrania Archiwum Historii Mówionej to efekt trwającego od dwunastu lat projektu, w ramach którego rejestrowane są wspomnienia uczestników Powstania Warszawskiego. W ciągu tego czasu udało się uwiecznić wypowiedzi prawie czterech tysięcy świadków historii. Kilkunastu z nich stało się bohaterami komiksów multimedialnych przygotowanych przez studentów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.

W prezentowanych pracach rysunki zostały wykonane zarówno techniką tradycyjną, jak i cyfrową. Animacje i specjalne efekty wizualne to wynik zastosowania aplikacji do zaawansowanych technik wideo i narzędzi do grafiki 3D. Podobnie jak w komiksach tradycyjnych tekst jest tu równie ważny, co obraz. Jednakże w przypadku ożywionego komiksu szczególnie istotny jest czas prezentacji kolejnych kadrów, tak, by były one czytelne dla odbiorcy. Dodatkowym elementem jest udźwiękowienie obrazu, które odgrywa bardzo ważną rolę.

Opracowanie wspomnień uczestników Powstania Warszawskiego przez studentów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych pokazało, że choć od prezentowanych wydarzeń dzielą ich dwa pokolenia, młodzi ludzie doskonale rozumieją przeżycia Powstańców. Być może dlatego, że bohaterowie opowieści, które ich zainspirowały, byli w sierpniu 1944 roku ich rówieśnikami.

Wystawa prezentuje 15 animowanych komiksów.
Łączny czas trwania wszystkich prac: ok. 50 minut.

fot. Marek Michalski/MPW

Zobacz także


7-8 grudnia

Konferencja „Muzeum i zmiana. Czasy muzeów narracyjnych”

Serdecznie zapraszamy na konferencję „Muzeum i zmiana. Czasy muzeów narracyjnych” organizowaną przez Muzeum Powstania Warszawskiego przy wsparciu Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, pod patronatem Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM i Narodowego Centrum Kultury.

więcej
18 grudnia

Świąteczna majsterka z drewna i słomy

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia przygotowaliśmy warsztaty stolarskie, których uczestnicy własnoręcznie wykonają choinkowe ozdoby i tradycyjne szopki.

więcej
17 listopada

Ekran z dziadkiem: „Wyspa złoczyńców”

Kontynuujemy cykl comiesięcznych spotkań, podczas których prezentujemy polskie filmy dla młodzieży nakręcone na przełomie lat 60. i 70 XX wieku.

więcej
1 listopada

Zbiórka publiczna na rzecz budowy i renowacji miejsc pamięci oraz mogił powstańczych 1944 r.

1 listopada 2016 roku od godz. 10.00 wolontariusze Muzeum Powstania Warszawskiego przeprowadzą na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach kwestę na rzecz renowacji mogił powstańczych i miejsc pamięci Powstania Warszawskiego. Ponadto zbiórkę można wesprzeć dokonując wpłat na specjalny nr konta 26 1060 0076 0000 3310 0019 6191, poprzez stronę www.niezapomnijonas.pl lub wrzucając datki do skarbony ustawionej w Muzeum Powstania Warszawskiego.

więcej