Fotoplastikon Warszawski w nowej odsłonie

Działa nieprzerwanie od 115 lat. Służył do oglądania trójwymiarowych zdjęć w czasach, gdy nikt jeszcze nie śnił o grafice komputerowej. W kwietniu 2016 roku zyskał nową odsłonę, a wraz z nią dodatkowe pomieszczenia edukacyjne i bogaty program wystawienniczo-kulturalny.

W zbiorach Fotoplastikonu Warszawskiego jest ponad 7000 oryginalnych, stereo­skopowych fotografii, w tym kilka kolekcji przedstawiających Warszawę w różnych okresach jej historii. 

To unikatowe urządzenie, nieprzerwanie od 1901 roku, działa w zabytkowej kamienicy Hoserów, w Alejach Jerozolimskich 51. Przez ten czas fotoplastikon pozostawał w rękach prywatnych, a w 2008 roku został wzięty pod opiekę przez Muzeum Powstania Warszawskiego, co zaowocowało jego ożywieniem i zaprezentowaniem szerokiej publiczności unikatowej kolekcji fotografii stereoskopowych. W 2016 roku Muzeum przeprowadziło remont i aranżację nowego pomieszczenia, które daje możliwość rozszerzenia działalności kulturalnej o lekcje muzealne, edukację historyczną, warsztaty i projekty animacyjne.

Fotoplastikon Warszawski w nowej odsłonie to przestrzeń służąca wymianie umiejętności i toczeniu ożywionych dyskusji. To miejsce, w którym będziemy uczyć patrzenia na Warszawę nie jako na miasto w sensie formalnym, lecz na żywą tkankę, którą tworzą jego mieszkańcy. Naszą ambicją jest edukowanie warszawiaków, ale także wskazywanie kierunku w nowoczesnej edukacji o Warszawie. Razem z varasvianistami, fotografikami i animatorami kultury zapraszamy do korzystania z bogatego programu przygotowanego na nowe otwarcie Fotoplastikonu Warszawskiego. – powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

 

W zbiorach Fotoplastikonu Warszawskiego jest ponad 7000 oryginalnych, stereoskopowych fotografii, w tym kilka kolekcji przedstawiających Warszawę w różnych okresach jej historii. To unikatowe urządzenie, nieprzerwanie od 1901 roku, działa w zabytkowej kamienicy Hoserów, w Alejach Jerozolimskich 51. Przez ten czas pozostawał w rękach prywatnych, a w 2008 roku został wzięty pod opiekę przez Muzeum Powstania Warszawskiego, co zaowocowało jego ożywieniem i zaprezentowaniem szerokiej publiczności unikatowej kolekcji fotografii stereoskopowych. W 2016 roku Muzeum przeprowadziło remont i aranżację nowego pomieszczenia, które daje możliwość rozszerzenia działalności kulturalnej o lekcje muzealne, edukację historyczną, warsztaty i projekty animacyjne.

 

Program wystaw i wydarzeń:

Pozdrowienia z XIX wieku. Świat na stereoskopowych kartach

Na wystawie zostaną zaprezentowane najstarsze zdjęcia pochodzące z lat 1880-1910, czyli z okresu masowego powstawania fotoplastikonów. Zdjęcia zostały wybrane z bogatego zbioru oryginalnych kart stereoskopowych, które na przeglądarkach typu "Holmes", można było oglądać w domowym zaciszu ponad 100 lat temu. Dzięki zeskanowaniu i przystosowaniu do potrzeb fotoplastikonu, po raz pierwszy zostaną przedstawione szerszej publiczności. Trójwymiarowe obrazy pokazują nieistniejący już świat wielkich imperiów kolonialnych, pełnych kontrastów i egzotyki, epoki sennych prowincji i dynamicznie rozwijających się metropolii. Zobaczymy m.in. robotników pracujących na plantacji kawy, rybaków wyruszających na połów, czy panie we wspaniałych sukniach i dostojnie ubranych panów spacerujących beztrosko nad brzegami Tybru. Na wystawę wybrane zostały także fotografie Warszawy.

Wystawa czynna od 22 maja do 7 maja (czynna od środy do soboty), 10.00-18.00
Wstęp w cenie biletu do Fotoplastikonu Warszawskiego

W co się bawić?

Wystawa przygotowana na Noc Muzeów prezentująca z przymrużeniem oka, w jaki sposób spędzano wolny czas w dawnych czasach. Stereoskopowe zdjęcia pochodzące z kolekcji Fotoplastikonu Warszawskiego pozwolą spojrzeć na czas beztroski z dystansem i humorem, a także poznać rozrywki właściwe dla początku XX wieku.

14.05 (sobota), NOC MUZEÓW, 19.00-01.00, wstęp wolny

Fotograf w podróży

Cykl spotkań z fotografami – podróżnikami. Raz w miesiącu, zaproszeni goście będą opowiadać o niezwykłych miejscach, które odwiedzili. Przybliżą specyfikę pracy fotografa w podróży. Odpowiedzą na pytanie, jak wykonać niezapomniane zdjęcie.
W ramach cyklu:
- Spotkanie z JACKIEM BONECKIM - fotografem, operatorem filmowy, dziennikarzem, podróżnikiem, który odwiedził z aparatem i kamerą ponad 60 krajów świata na 6 kontynentach, odbędzie się 5.05 (czwartek), 19.00. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.
- Spotkanie z MARCINEM ZABOROWSKIM - fotografem National Geographic Magazine, laureatem The Grand Press Photo 2014, podróżnikiem poszukującym człowieka i ludzkich historii, odbędzie się 19.05 (czwartek), 19.00. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Leniwa niedziela z...

To cykl poranków z fotografią, grafiką, architekturą, literaturą, komiksem, sztuką, muzyką, podróżą, a także książką i filmem. W każdą niedzielę o godz. 11.00 Fotoplastikon Warszawski stanie się miejscem przygotowanym specjalnie dla najmłodszych.

W ramach cyklu zapraszamy na zajęcia :


- Leniwa niedziela z architekturą Warszawy
Podczas warsztatów prowadzonych przez Barbarę Domaradzką, historyczkę sztuki i animatorkę kulturalną, mali architekci wykonają elementy makiety miasta w oparciu o historyczne założenie urbanistyczne. Ich projekty będą inspirowane warszawską architekturą, zabytkami i detalami.
24.04 (niedziela), 11.00, obowiązuje REJESTRACJA >

- Leniwa niedziela z książką
Razem z wydawnictwem „Nasza Księgarnia” będziemy przypominać kultowe dla pokolenia dzisiejszych trzydziesto- i czterdziestolatków książeczki „Poczytaj mi, mamo”. Oprócz wspólnego czytania i spotkań z pisarzami przygotujemy również warsztaty z ilustratorami książek m.in. z cyklu „Opowiem ci, mamo”. Partnerem „Leniwej niedzieli z książką” jest „Nasza księgarnia”, wydawca książek z cyklu „Poczytaj mi, mamo”.
8.05 (niedziela), 11.00, wstęp po rejestracji na stronie www.1944.pl

- Leniwa niedziela z polaroidem
Warsztaty z fotografem JACKIEM BONECKIM przeznaczone dla dzieci w wieku 5-10 lat. Uczestnicy poprzez gry i zabawy będą mogli wejść w rolę fotografa, a dzięki technice fotografii polaroid, będą mogli natychmiast zobaczyć efekty swojej pracy.
15.05 (niedziela), 11.00, wstęp po rejestracji na stronie www.1944.pl

- Leniwa niedziela z komiksem
Warsztaty komiksowe dla dzieci (w wieku 8-12 lat) i ich opiekunów. Inspiracją dla młodych twórców będzie Warszawa, jej legendy, architektura i wątki historyczne. Uczestnicy pod kierunkiem JACKA FRĄSIA wymyślą scenariusz, stworzą bohaterów opowieści, a na koniec narysują komiks. Całość poprzedzi wprowadzenie na temat historii, języka i różnorodności komiksu. Umiejętność rysowania nie jest wymagana.
22.05 (niedziela), 11.00, wstęp po rejestracji na stronie www.1944.pl

- Leniwa niedziela z Pankracym
Spotkanie z ARTUREM BARCISIEM, prowadzącym niegdyś „Okienko z Pankracym” – telewizyjny program dla dzieci emitowany w końcu lat 70. Nie zanie również gier i zabaw związanych z wesołym psiakiem. Zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku 5-10 lat.
29.05 (niedziela), 11.00, wstęp po rejestracji na stronie www.1944.pl

Fotografia otworkowa

To cykl warsztatów dla wszystkich, którzy chcą poznać fotografię otworkową, zbudować własny aparat, poddać obróbce materiał światłoczuły, a na koniec, podczas wystawy zaprezentować swoje fotografie wykonane tą techniką.
Warsztaty poprowadzi WIKTOR NOWOTKA, fotograf, który konsekwentnie wykorzystuje fotografię otworkową przez cały okres swojej twórczości.
23.04 (sobota), 11.00, obowiązuje REJESTRACJA >
11.05 (środa), 19.00, wstęp wolny

10 najlepszych fotografii

To cykl prezentujący dokonania najwybitniejszych polskich fotografów. Raz w miesiącu goście opowiedzą o 10 wybranych przez siebie autorskich zdjęciach, które mają dla nich największą wartość, były najtrudniejsze do wykonania lub wiąże się z nimi ciekawa historia.
- spotkanie z TOMASZEM SIKORĄ, fotografem i fotoreporterem, stypendystą Kodaka, twórcą teatralnych i filmowych plakatów, ilustracji książkowych.
28.04 (czwartek), 19.00 wstęp po rejestracji na stronie www.1944.pl
- spotkanie z BOGDANEM ŁOPIEŃSKIM, fotografem dokumentującym Warszawę lat 60., autorem ikon polskiego fotoreportażu lat 70. XX wieku.
12.05 (czwartek), 19.00, wstęp po rejestracji na stronie www.1944.pl

Fotografia stereoskopowa

Spotkania i warsztaty poprowadzone przez czynnych fotografów stereoskopowych TOMASZA BIELAWSKIEGO I KRZYSZTOFA OSTROWSKIEGO, członków Polskiego Klubu Stereoskopowego. O historii fotoplastykonów i fotografii stereoskopowej, a także o technice obrazowania stereoskopowego wraz z przedstawieniem dawnego i współczesnego sprzętu do jej wykonywania opowie Tomasz Bielawski – autor bloga poświęconego technikom obrazowania trójwymiarowego.
18.05 (środa), 19.00, wstęp wolny (liczba miejsc ograniczona)

Polaroid

Na zajęciach prowadzonych przez PAWŁA FALCAMNA sprawdzimy, jak współcześni producenci aparatów radzą sobie z imitowaniem efektu dawnych Polaroidów oraz powrócimy do początków fotografii natychmiastowej. Paweł Falcman fotografuje już od 30 lat i eksperymentuje z wieloma technikami. Jego cykl zdjęć na materiałach natychmiastowych „Kompozycje” został zaprezentowany na wystawie Instant Love - Polaroid Show w Dublinie. Warsztaty zakończą się prezentacją najlepszych zdjęć.
25.05 (środa), 19.00, wstęp wolny (liczba miejsc ograniczona)
Kolejne zajęcia będą się odbywać raz w miesiącu.

Lekcje muzealne

Edukatorzy z Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowali pilotażową ofertę lekcji muzealnych dla uczniów klas V-VI szkół podstawowych. W Fotoplastikonie Warszawskim będziemy uczyć o historii XX-wiecznej Warszawy. Oprócz rekwizytów z epoki, podczas lekcji prezentowane będą również fotografie stereoskopowe pochodzące z kolekcji własnej Fotoplastikonu Warszawskiego. Lekcje muzealne będą prowadzone nieodpłatnie w poniedziałki i wtorki, o godz. 8:30, 10:30 oraz 12:30. Rezerwacji lekcji muzealnych można dokonać telefonicznie pod numerem: 22 629 60 78.

Lekcja: Moją bronią był aparat
Zajęcia będą opowieścią o fotografach i filmowcach biorących udział w Powstaniu Warszawskim. Czy każdy mógł pełnić taką funkcję? Jaki ekwipunek nosili fotoreporterzy w swoich plecakach? Czy w czasie Powstania Warszawskiego działały kina? Skąd powstańcy brali materiały filmowe i jak wyglądał dzień pracy reportera? Podczas zajęć uczniowie będą rozpoznawać zdjęcia wykonane podczas Powstania Warszawskiego przez Wiesława Chrzanowskiego, poznają też sprzęt fotograficzny wykorzystywany podczas wojny. Pracując w grupach uczestnicy lekcji będą szukać informacji o pracy reporterów, m.in. oglądając fragmenty filmu „Powstanie Warszawskie” – pierwszego na świecie dramatu wojennego non-fiction wyprodukowanego w 2014 r. przez Muzeum Powstania Warszawskiego. 

Lekcja: Mapa nieistniejącej Warszawy
Lekcja opowiadająca o Warszawie przedwojennej, jej architekturze, ulicach i wyglądzie miasta. Uczestnicy zajęć poznają nieistniejące już dziś budowle m.in. most Kierbedzia, Pałac Saski czy dworzec Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Ich zadaniem będzie połączenie dawnych i współczesnych fotografii konkretnych miejsc i budynków, a także umieszczenie ich na mapie współczesnej Warszawy. Lekcja będzie okazją do rozmowy o tym, czym była dla stolicy II wojna światowa i jak dokonane zniszczenia wpłynęły na historię miasta. Uczniowie pracując w grupach odkryją ciekawostki dotyczące najważniejszych warszawskich budynków.

 Autor zdjęć: Marek Michalski/MPW

FOTOPLASTIKON WARSZAWSKI
Al. Jerozolimskie 51 (oficyna)
Dni i godziny otwarcia: www.fotoplastikonwarszawski.pl
poniedziałek, wtorek - lekcje muzealne
środa-sobota - wystawa czasowa
niedziela - wystawa o Warszawie
wybrane środy - warsztaty na temat różnych technik fotograficznych
wybrane czwartki - spotkania z cyklu „10 najlepszych fotografii”, „Fotograf w podróży”
niedziela - cykl dla dzieci „Leniwa niedziela z...” (ze sztuką, fotografią, komiksem, grafiką, bajkami)

Ceny biletów:
4 zł – bilet normalny, 2 zł – bilet ulgowy
Wstęp wolny – czwartek

Zobacz także

Nasz newsletter