2.10

„Głodni zielonej Warszawy. Przewodnik po dzikich jadalnych roślinach stolicy"

„Zjedzenie czegoś z warszawskiej ulicy jest przerażające” – to była pierwsza myśl, która przyszła nam do głowy, gdy zastanawialiśmy się nad wydaniem tej książki. A jednak!Przy pomocy sztabu specjalistów, którzy pomogli nam w merytorycznym opracowaniu tego przewodnika po jadalnych roślinach stolicy, nasze pierwotne obawy mogliśmy uznać za niebyłe. Z ochotą wgryźliśmy się w stołeczne rośliny i tą publikacją pragniemy zachęcić do tego również Państwa. Jak się okazuje - Warszawa może być jadalna, a przy tym apetyczna i lekkostrawna.

I nie, to nie jest niebezpieczne. 

„Głodni zielonej Warszawy” to wademekum jadalnych roślin miejskich oraz naturalna kontynuacja serii „Temat Warszawa”, w ramach której publikujemy przewodniki po stolicy widzianej z niecodziennej perspektywy. Wiedza praktyczna zgromadzona w tym tomie jest efektem pasji Jodie Baltazar do poznawania stolicy jako miejsca, w którym występuje bogactwo dzikiej roślinności. Oddając ten pełen świetnych tekstów, map i rycin przewodnik w Państwa ręce mamy nadzieję podzielić się tym, co nas zachwyciło i wciągnęło w jego tworzenie – fakt, że miastem, w którym się żyje można delektować się wszystkimi zmysłami. 

🌿🌿🌿🌿🌿

Dzikie rośliny jadalne urzekły Jodie Baltazar w 2008 r., gdy po raz pierwszy zetknęła się z tematem ich pozyskiwania i kulinarnego wykorzystania za sprawą przyjaciela z Los Angeles. Po przeprowadzce do Warszawy w 2010 r. jej fascynacja dzikimi roślinami zamanifestowała się z nową siłą – najpierw jako sposób na zapoznanie się z przestrzenią miejską, a później również z mieszkańcami stolicy. 

Wraz z Pauliną Jeziorek założyła kolektyw „Jadalnia Warszawa”, który przygląda się Warszawie w kontekście obecnej na jej obszarze roślinności, stawiając sobie za cel zgłębianie zagadnienia wzajemnych związków przyrody i mieszkańców, co pozwoli lepiej zrozumieć mechanizmy zachodzących między nimi oddziaływań i ich znaczenie dla rozwoju miasta. Realizuje również projekt „Pixxe” – służący promocji ogrodnictwa miejskiego i zachęcający do kompostowania odpadów organicznych. Przeprowadziła ponad sto spacerów i warsztatów dla zainteresowanych tematyką zbieractwa roślin i ogrodnictwa miejskiego, współpracując m.in. z Domem Kultury Praga, Służewskim Domem Kultury, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Muzeum Powstania Warszawskiego czy z Malta Festival Poznań, a także wieloma innymi instytucjami i inicjatywami. Zbieractwa i wykorzystania dzikich roślin jadalnych uczyła się od uznanych ekspertów w tej dziedzinie: Christophera Nyergesa (Los Angeles), Nance Klehm (Chicago) i Łukasza Łuczaja (Polska). Mieszka na warszawskiej Ochocie z mężem i synem.

🌿🌿🌿🌿🌿

Premiera publikacji „GŁODNI ZIELONEJ WARSZAWY. Przewodnik po dzikich jadalnych roślinach stolicy" autorstwa Jodie Baltazar (współpraca Paulina Jeziorek) odbędzie się 2 października 2018 r. o godz. 19:00 w Big Book Cafe (ul. Jarosława Dąbrowskiego 81 w Warszawie).
Spotkanie z autorką i twórcami książki poprowadzi Ewa Rogala.

🌿🌿🌿🌿🌿

Redaktor serii: Dariusz Gawin
Pomysł i kierownictwo projektu: Agnieszka Szulejewska
Redaktor prowadzący: Piotr Markowski
Konsultacja naukowa: dr Monika Mętrak (CNBCh UW), dr Łukasz Chachulski (WRiB SGGW)
Tłumaczenie: Katarzyna Kmieć-Krzewniak
Redakcja: Ewa Ressel
Korekta: Beata Wojciechowska-Dudek, Małgorzata Chyc
Opracowanie graficzne, projekt okładki: Magdalena Piwowar
Mapy: Ryszard Piwowar
Ilustracje w Słowniku botanicznym: Agnieszka Kubiszewska-Krawczyk
Warszawa 2018 © by Muzeum Powstania Warszawskiego 2018

Zobacz także


RELACJA

„Raz, dwa, trzy, warszawiakiem jesteś Ty” - wielki finał

W sobotę 15 września w muzealnym Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego odbyła się VIII Wielka Gala Finałowa międzymuzealnej gry „Raz, dwa, trzy, warszawiakiem jesteś Ty”.

więcej
23.10

Na pierwszej linii: Michał Dyjuk

Po wakacyjnej przerwie, gościem spotkania z cyklu „Na pierwszej linii” będzie fotoreporter Michał Dyjuk, który dokumentował m.in. sytuację represjonowanej mniejszości muzułmańskiej Rohingya oraz uchodźców u wybrzeży Libii, a także starcia towarzyszące szczytowi G20.

więcej

Zapisy na lekcje muzealne na rok szkolny 2018/2019 w Fotoplastikonie warszawskim

Edukatorzy z Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowali ofertę lekcji muzealnych dla uczniów klas V-VI-VII szkół podstawowych.

więcej

RENOWACJE GROBÓW POWSTAŃCZYCH

Muzeum Powstania Warszawskiego od początku swojej działalności zajmuje się m.in. renowacją mogił powstańczych. Zachowanie pamięci o Powstańcach ma pierwszorzędne znaczenie. Na ten szczytny cel Muzeum przeprowadziło kilka publicznych zbiórek. Na specjalne konto wpływają również kwoty od darczyńców. To pokazuje, jak duże znaczenie dla społeczeństwa ma ta inicjatywa.

więcej