2.10

„Głodni zielonej Warszawy. Przewodnik po dzikich jadalnych roślinach stolicy"

„Zjedzenie czegoś z warszawskiej ulicy jest przerażające” – to była pierwsza myśl, która przyszła nam do głowy, gdy zastanawialiśmy się nad wydaniem tej książki. A jednak!Przy pomocy sztabu specjalistów, którzy pomogli nam w merytorycznym opracowaniu tego przewodnika po jadalnych roślinach stolicy, nasze pierwotne obawy mogliśmy uznać za niebyłe. Z ochotą wgryźliśmy się w stołeczne rośliny i tą publikacją pragniemy zachęcić do tego również Państwa. Jak się okazuje - Warszawa może być jadalna, a przy tym apetyczna i lekkostrawna.

I nie, to nie jest niebezpieczne. 

„Głodni zielonej Warszawy” to wademekum jadalnych roślin miejskich oraz naturalna kontynuacja serii „Temat Warszawa”, w ramach której publikujemy przewodniki po stolicy widzianej z niecodziennej perspektywy. Wiedza praktyczna zgromadzona w tym tomie jest efektem pasji Jodie Baltazar do poznawania stolicy jako miejsca, w którym występuje bogactwo dzikiej roślinności. Oddając ten pełen świetnych tekstów, map i rycin przewodnik w Państwa ręce mamy nadzieję podzielić się tym, co nas zachwyciło i wciągnęło w jego tworzenie – fakt, że miastem, w którym się żyje można delektować się wszystkimi zmysłami. 

🌿🌿🌿🌿🌿

Dzikie rośliny jadalne urzekły Jodie Baltazar w 2008 r., gdy po raz pierwszy zetknęła się z tematem ich pozyskiwania i kulinarnego wykorzystania za sprawą przyjaciela z Los Angeles. Po przeprowadzce do Warszawy w 2010 r. jej fascynacja dzikimi roślinami zamanifestowała się z nową siłą – najpierw jako sposób na zapoznanie się z przestrzenią miejską, a później również z mieszkańcami stolicy. 

Wraz z Pauliną Jeziorek założyła kolektyw „Jadalnia Warszawa”, który przygląda się Warszawie w kontekście obecnej na jej obszarze roślinności, stawiając sobie za cel zgłębianie zagadnienia wzajemnych związków przyrody i mieszkańców, co pozwoli lepiej zrozumieć mechanizmy zachodzących między nimi oddziaływań i ich znaczenie dla rozwoju miasta. Realizuje również projekt „Pixxe” – służący promocji ogrodnictwa miejskiego i zachęcający do kompostowania odpadów organicznych. Przeprowadziła ponad sto spacerów i warsztatów dla zainteresowanych tematyką zbieractwa roślin i ogrodnictwa miejskiego, współpracując m.in. z Domem Kultury Praga, Służewskim Domem Kultury, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Muzeum Powstania Warszawskiego czy z Malta Festival Poznań, a także wieloma innymi instytucjami i inicjatywami. Zbieractwa i wykorzystania dzikich roślin jadalnych uczyła się od uznanych ekspertów w tej dziedzinie: Christophera Nyergesa (Los Angeles), Nance Klehm (Chicago) i Łukasza Łuczaja (Polska). Mieszka na warszawskiej Ochocie z mężem i synem.

🌿🌿🌿🌿🌿

Premiera publikacji „GŁODNI ZIELONEJ WARSZAWY. Przewodnik po dzikich jadalnych roślinach stolicy" autorstwa Jodie Baltazar (współpraca Paulina Jeziorek) odbędzie się 2 października 2018 r. o godz. 19:00 w Big Book Cafe (ul. Jarosława Dąbrowskiego 81 w Warszawie).
Spotkanie z autorką i twórcami książki poprowadzi Ewa Rogala.

🌿🌿🌿🌿🌿

Redaktor serii: Dariusz Gawin
Pomysł i kierownictwo projektu: Agnieszka Szulejewska
Redaktor prowadzący: Piotr Markowski
Konsultacja naukowa: dr Monika Mętrak (CNBCh UW), dr Łukasz Chachulski (WRiB SGGW)
Tłumaczenie: Katarzyna Kmieć-Krzewniak
Redakcja: Ewa Ressel
Korekta: Beata Wojciechowska-Dudek, Małgorzata Chyc
Opracowanie graficzne, projekt okładki: Magdalena Piwowar
Mapy: Ryszard Piwowar
Ilustracje w Słowniku botanicznym: Agnieszka Kubiszewska-Krawczyk
Warszawa 2018 © by Muzeum Powstania Warszawskiego 2018

Zobacz także


19.10

Pamiętajmy o Osieckiej - koncert

Konkurs wokalny na interpretację piosenki Agnieszki Osieckiej - trwający nieprzerwanie od 1997 roku - to cały czas jedno z najciekawszych wydarzeń artystycznych w Polsce.

więcej
23.10

Na pierwszej linii: Michał Dyjuk

Po wakacyjnej przerwie, gościem spotkania z cyklu „Na pierwszej linii” będzie fotoreporter Michał Dyjuk, który dokumentował m.in. sytuację represjonowanej mniejszości muzułmańskiej Rohingya oraz uchodźców u wybrzeży Libii, a także starcia towarzyszące szczytowi G20.

więcej
24.10-10.11

Patrz i słuchaj - wystawa

Poznaj wyjątkowych ludzi i ich historie zaprezentowane na nowej wystawie fotograficznej „Patrz i słuchaj”. Krótkie reportaże powstały w trakcie warsztatów „Portret dokumentalny” towarzyszących Nagrodzie im. Jana Rodowicza „Anody”.

więcej
15.08

Darmowe zwiedzanie Cel bezpieki w Święto Wojska Polskiego

Zapraszamy na ekspozycję w podziemiach Ministerstwa Sprawiedliwości - wystawa przedstawia dalsze losy Powstańców w powojennej Polsce.

więcej