6. edycja międzynarodowego projektu Sound in the Silence

01.10

Pod koniec września 28 uczniów z Finlandii, Litwy, Niemiec i Polski spędzi tydzień w Warszawie, poznając historię miasta podczas II wojny światowej. Wspólnie z czwórką artystów przygotują spektakl zgłębiający zagadnienia oporu, sprzeciwu i walki o tożsamość w realiach wojennej stolicy. Pokaz odbędzie się 1 października w Teatrze Ochoty.

Jak wyraża się opór? Jak walczyć o godność – swoją lub bliźnich – kiedy musimy przede wszystkim walczyć o przetrwanie? Czy da się okazywać sprzeciw, gdy wszystko jest przeciwko nam? Licealiści z 4 europejskich krajów spędzą tydzień w Warszawie, próbując znaleźć odpowiedź na te pytania. W tym celu analizować będą wojenną biografię miasta i historie ludzi z nią związanych, takich jak Jan Karski, Emanuel Ringelblum, Witold Pilecki czy Szmul Zygielbojm. Sięgną także po historie powstania w getcie oraz powstania warszawskiego – dwóch zbrojnych zrywów, które, choć tak od siebie różne, stały się równolegle symbolami niezłomności i heroizmu, na stałe związanymi z Warszawą.

Swoje refleksje i spostrzeżenia młodzi twórcy zamienią w spektakl oparty na dźwięku, słowie i ruchu. W pracach nad pokazem pomagać im będzie zespół doświadczonych artystów: raper i producent Dan Wolf, choreografka Katarina Rampackova, aktor i reżyser Dawid Żakowski oraz performer Sean Palmer, jak również edukatorzy z Żydowskiego Instytutu Historycznego i Muzeum Powstania Warszawskiego.

Efekt ich wspólnej pracy będzie można zobaczyć 1 października o godz. 18:30 w Teatrze Ochoty przy ul. Reja 9. Wstęp wolny.

Projekt organizowany jest przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność oraz stowarzyszenie MOTTE, przy współpracy z Żydowskim Instytutem Historycznym i Muzeum Powstania Warszawskiego.

Po raz pierwszy w ramach projektu, ENRS przy wsparciu Domu Spotkań z Historią zorganizuje również warsztaty dla nauczycieli. Zajęcia będą miały na celu omówienie narzędzi edukacji nieformalnej i sposobów ich wykorzystania w szkole.

Wydarzenie przygotowano w ramach projektu Sound in the Silence – inicjatywy Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność oraz stowarzyszenia MOTTE. Jej celem jest przybliżenie licealistom trudnych aspektów europejskiej przeszłości w sposób odpowiadający ich wrażliwości emocjonalnej. Szczegółowe informacje na temat  idei projektu, poprzednich edycji i organizatorów są dostępne na stronie www.soundinthesilence.enrs.eu

Zobacz także

Nasz newsletter