Gry miejskie szybko zdobywają Warszawę

Setki obiektów i ulic zaznaczonych na mapie i tylko kilka z nich prowadzi do celu – tak wyglądają reguły klasycznej gry miejskiej. W Warszawie odbędą się dwie takie akcje plenerowe: dziś rusza gra „Śladami Wiecha”, a 30 cze

Setki obiektów i ulic zaznaczonych na mapie i tylko kilka z nich prowadzi do celu – tak wyglądają reguły klasycznej gry miejskiej. W Warszawie odbędą się dwie takie akcje plenerowe: dziś rusza gra „Śladami Wiecha”, a 30 czerwca happening sztuki ulicy— Lumenatio..
— Gra miejska to mieszanka znanych wszystkim z dziecięcych lat podchodów, interaktywnego opowiadania i tajemniczej zagadki – mówi Krzysztof Bielecki, twórca pierwszej takiej gry o nazwie „Urban Playground” oraz koordynator m.in. zabaw literackich Muzeum Powstania Warszawskiego. W niektórych z nich uczestniczyło nawet ok. 300 osób. A zaczęło się skromnie. W 2005 r. po pierwszym ogłoszeniu internetowym o „Urban Playground” na spotkaniu pojawiło się ok. 40 osób - mówi Bielecki. - Teraz popularność gier miejskich bardzo wzrosła. Wśród uczestników zawizują się przyjaźnie — dodaje.
Klasyczna gra miejska ma swój precyzyjny scenariusz i reguły. Uczestnicy spotykają się w umówionym miejscu i podążają śladem podpowiedzi, które znajdują na kartach do gry. Często w scenariusz gry wpisane są motywy literackie czy historyczne.
Od początku roku w Muzeum Powstania Warszawskiego odbyło się kilka akcji z cyklu Literackie Gry po Warszawie. W sobotę rusza kolejna - tropem przedwojennych opowiadań Wiecha. – Bawiliśmy się już przy książkach Leopolda Tyrmanda, Tadeusza Konwickiego, czy Dołęgi-Mostowicza — mówi Anna Kotonowicz, rzeczniczka Muzeum. W tym tygodniu zapraszamy wszystkich na Pragę, gdzie będzie można zdobyć szlify w posługiwaniu się przedwojenna gwarą warszawską – dodaje. Start gry „Śladami Wiecha” o godz. 16.30, uczestniczy musza mieć ze sobą wydrukowaną ze strony Muzeum (www.1944.pl) kartę do gry. Tam będzie podane miejsce spotkania.
Natomiast 30 czerwca pod mostem Poniatowskiego rusza projekt Lumenatio. Około godziny 15.00 chetni muszą zdobyć jedno ze 120 zaproszeń do gry. Start: niedziela, 1 lipca, godz. 16.00 pod kolumną Zygmunta.

Dziennik Polska Europa Świat Warszawa (23-06-2007)

Zobacz także

Nasz newsletter