Komiks „Nim wstanie dzień”. Historie Powstańców Warszawskich

nasz patronat

„Nim wstanie dzień” to najnowszy album rysownika i miłośnika komiksów Ernesto Gonzalesa. Jest to zbiór opowieści, których tematyką są historie powstańców warszawskich. Album cechuje ogromna różnorodność – każdy komiks ma zupełnie inną formę, klimat oraz ładunek emocjonalny. Autorami scenariuszy są Grzegorz Janusz, Marika, Tomasz Pastuszka oraz Rafał Skarżycki. Album Ernesto Gonzalesa zatytułowany „Nim wstanie dzień” ukazał się nakładem Klubu Świata Komiksu EGMONT. Wydawnictwu patronuje Muzeum Powstania Warszawskiego.

Na antologię „Nim wstanie dzień”  składają się komiksy:

„Wyjście” (scenariusz: Grzegorz Janusz)

„Chodzące nieszczęście” (scenariusz: Grzegorz Janusz)

„Traf” (scenariusz: Grzegorz Janusz)

„Idziemy w noc” (scenariusz: Marika)

„Legendy” (scenariusz: Tomasz Pastuszka)

„Śnieg” (scenariusz: Rafał Skarżycki)

„Legenda” (scenariusz: Grzegorz Janusz)

Komiks „Idziemy w noc” powstał w oparciu o teledysk Mariki i zespołu Maleo Reggae Rockers o tym samym tytule, do którego animację przygotował Ernesto Gonzales. „Legenda”, historia zamykająca album, ma w nim swoją premierę.  Pozostałe opowieści jako nagrodzone bądź wyróżnione w konkursie na komiks o Powstaniu Warszawskim pt. „Powstanie ‘44 w komiksie”, były wydane w antologiach pokonkursowych nakładem wydawnictwa Egmont w ścisłej współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego w latach 2007–2010.

O komiksie:

Nim wstanie dzień

Scenariusz: Grzegorz Janusz, Marika, Tomasz Pastuszka, Rafał Skarżycki

Rysunki: Ernesto Gonzales

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Objętość: 84 strony

Format: 167x255             

Cena: 34,99       

ISBN: 978-83-281-9875-3

Język oryginału: polski

Seria: Nim wstanie dzień

Kategoria: komiks polski

Tematyka: historyczny

 

O autorach:

Ernesto Gonzales to autor ilustracji do książek, komiksów, animacji i grafik reklamowych. Współpracował m.in. z Muzeum Powstania Warszawskiego, Filharmonią Szczecińską, Instytutem Muzyki i Tańca, Narodowym Centrum Kultury oraz różnymi czasopismami. Stworzył ilustracje do książek Grzegorza Wasowskiego, Beaty Pawlikowskiej oraz do śpiewnika Kabaretu Starszych Panów. Ze scenarzystą Grzegorzem Januszem kilkakrotnie zdobywali nagrody w konkursach komiksowych. Razem stworzyli albumy „Bon Ton” oraz „Lekturnik”

Marika, właśc. Marta Kosakowska – wokalistka, autorka tekstów i dziennikarka. Swoją muzyczną karierę zaczęła w 2002 roku od utworów z pogranicza reggae i soulu. W dorobku ma pięć albumów oraz nominację do Fryderyków i Superjedynek. Marika występowała na największych polskich i zagranicznych festiwalach i dzieliła scenę ze światowymi gwiazdami, m.in. Erykah Badu czy Macy Gray. Pracowała też w radiu i telewizji.

Grzegorz Janusz – autor licznych opowiadań i scenariuszy, głównie komiksowych. Debiutował w 1991 roku w czasopiśmie „Fantazja” opowiadaniem dla dzieci „Dlaczego rewolucja upadła”. Swoją prozę, która była tłumaczona na wiele języków, publikował w wielu tytułach prasowych.  Jest autorem takich komiksów i serii, jak „Przebiegłe dochodzenie Ottona i Watsona”, „Tragedyja płocka”, „Wykolejeniec”, „Czasem” i „Tymczasem”. Jest laureatem wielu nagród, m.in. Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.

Rafał Skarżycki -  z wykształcenia filozof, z zawodu scenarzysta filmowy i komiksowy, pisarz. Pisze nieprzerwanie od 1995 roku. Ma na koncie setki publikacji prasowych i ponad 20 albumów komiksowych dla dzieci i dorosłych, m. in. „Jeż Jerzy” i „Tymek i Mistrz”. Jest także scenarzystą pełnometrażowego filmu animowanego „Jeż Jerzy” oraz seriali animowanych „Kacperiada” i „Tymek i Mistrz”. Należy do Koła Scenarzystów w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich oraz do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Tomasz Pastuszkaw czasach swojej aktywności komiksowej współtwórca i wydawca magazynów „Jeju” i „Karton”. Autor wielu shortów komiksowych, które regularnie pojawiają się w internecie.

Zobacz także

Nasz newsletter