Koncert „Mury runą!” w hołdzie Białorusinom

10.09

10 września 2021 r. w Muzeum Powstania Warszawskiego zaśpiewa zakazany na Białorusi Wolny Chór – jeden z najważniejszych symboli białoruskich protestów. W swoim kraju chórzyści doświadczyli represji i więzienia. Teraz w obawie o własne bezpieczeństwo koncertują poza granicami ojczyzny, ukrywając twarze za maskami. W najbliższy piątek pieśni, które niosły nadzieję i siłę mieszkańcom Mińska, posłuchać będzie można w Warszawie.

Koncert w Muzeum Powstania Warszawskiego będzie hołdem dla wszystkich Białorusinów, którzy śpiewając tradycyjne pieśni na ulicach Mińska i innych miast, protestowali przeciwko sfałszowanym wyborom w sierpniu 2020 r. Spotkały ich ze strony reżimu Łukaszenki prześladowania i tortury.

Wolny Chór (Volny Chor) to jeden z najważniejszych symboli białoruskiej rewolucji. Podczas protestów członkowie chóru − muzycy i śpiewacy − pojawiali się na ulicach Mińska, aby śpiewać tradycyjne białoruskie pieśni i hymny. Spopularyzowali dzięki temu niemal już zapomniane i mało znane utwory. Ich działalność budziła i budzi w ludziach poczucie godności oraz patriotyzm, a co więcej – pomaga wszystkim poznać i zrozumieć Białoruś.

Reżim Łukaszenki prześladował członków chóru, wielu z nich zostało aresztowanych, liczni musieli uciekać z własnego kraju. Mimo to chórzyści kontynuują swoją „muzyczną walkę”. Działają w konspiracji, ukrywają twarze i imiona, nagrywają teledyski i urządzają koncerty w „partyzanckich” warunkach. Wciąż są narażeni na represje – w ostatnich miesiącach aresztowano blisko 30 członków chóru, którzy byli torturowani i otrzymali wysokie grzywny − często wielokrotność miesięcznych wynagrodzeń, a wszystko to za śpiewanie tradycyjnych białoruskich pieśni.

Dziś działalność Wolnego Chóru jest zakazana na Białorusi, a historyczne białoruskie pieśni zostały uznane za ekstremistyczne. Za wykonywanie utworów, których posłuchamy podczas piątkowego koncertu w Muzeum Powstania Warszawskiego, na Białorusi grozi od 8 do 15 lat więzienia.

Czas: godz. 19.00
Miejsce: Sala pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego
Wstęp wolny po rejestracji na: rejestracja.1944.pl

Koncert jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. 

Organizatorzy: Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytut Pileckiego.

Zobacz także

Nasz newsletter