Konferencja naukowa o Powstaniu Warszawskim

w Heidelbergu

„Powstanie Warszawskie 1944. Stan badań i recepcja w sferze publicznej Polsce i Niemczech” - to temat dwudniowej konferencji naukowej, organizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego w dniach 9-10 maja w Heidelbergu. Wśród prelegentów znaleźli się historycy i badacze zajmujący się problematyką historii polsko-niemieckiej i recepcją Powstania Warszawskiego w Niemczech.

Wśród prelegentów znaleźli się m.in. prof. Klaus Ziemer z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, prof. Christoph Klessmann z Uniwersytetu w Poczdamie, prof. Hans-Jürgen Bömelburg z Uniwersytetu w Giessen czy prof. Tanja Penter z Uniwersytetu w Heidelbergu.

Stronę polską będą reprezentować m.in. dr Paweł Ukielski - wicedyrektor ds. merytorycznych Muzeum Powstania Warszawskiego, dr Piotr Cywiński, dyrektor  Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, prof. Igor Kąkolewski z Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie czy prof. Piotr Madajczyk - współprzewodniczący rady Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Konferencję otworzy prof. Andrzej Przyłębski, Ambasador RP w Niemczech oraz prorektor Uniwersytetu w Heidelbergu prof. Dieter W. Heermann. Specjalny wykład wygłosi dr Philipp Marti ze Szwajcarii, badacz tzw. „sprawy Reinefartha”, autor wydanej także w Polsce publikacji „Sprawa Reinefartha. Kat powstania czy szacowny obywatel”.

Wierzę, że nasza konferencja będzie ważnym krokiem na drodze ku lepszemu poznawaniu historii Polski XX wieku w Niemczech i wzrostu zainteresowania polskim doświadczeniem walki o wolność ze zbrodniczymi totalitaryzmami. Z drugiej strony z pewnością pozwoli skonfrontować ustalenia polskich i niemieckich historyków i sformułować postulaty badawcze i popularyzatorskie na przyszłość. – powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Konferencja jest jedną z imprez towarzyszących tournée wystawy „Powstanie Warszawskie 1944” po Niemczech, które rozpoczęło się w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego ekspozycją
w Topografii Terroru w Berlinie. W kolejnym roku wystawa gościła w Centrum Dokumentacji Nazizmu w Monachium, a w 2016 r, była prezentowana w Fundacji Miejsce Pamięci F. Eberta w Heidelbergu. Wystawę „Powstanie Warszawskie 1944”w Niemczech obejrzało przez trzy lata już ponad 318 000 osób. Kolejnym przystankiem ekspozycji będzie Muzeum Techniczno-Historyczne
w Peenemünde.

Współorganizatorem konferencji jest niemiecka uczelnia wyższa – Uniwersytet w Heidelbergu. Wsparcie finansowe zapewniła Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz  Konsulat Generalny RP w Monachium.

Wstęp na konferencję jest wolny.

Szczegółowy program konferencji > 

Na stronie www.warsawrising.eu znajdują się dodatkowe informacje do pobrania w zakładce informacje o wystawie/media.

 

Zobacz także

Nasz newsletter