Konfrontacje Architektoniczne. Spotkanie i pokaz filmu.

Zapraszamy 17 LUTEGO, o godz. 18.30 na spotkanie "Architektura w służbie władzy" z prof. Martą Leśniakowską. W trakcie spotkania odbędzie się projekcja filmu „Porwanie Europy” w reż. Jadwigi Kocur. Spotkanie odbywa się...

Zapraszamy 17 LUTEGO, o godz. 18.30 na spotkanie "Architektura w służbie władzy" z prof. Martą Leśniakowską. W trakcie spotkania odbędzie się projekcja filmu „Porwanie Europy” w reż. Jadwigi Kocur. Spotkanie odbywa się ramach cyklu "Konfrontacje Architektoniczne". WSTĘP WOLNY.

17 lutego, godz. 18.30, Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Marta Leśniakowska - dr hab., historyczka sztuki, docent w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk, wykładowca m.in. w Collegium Civitas, kierownik Katedry Sztuki Współczesnej w PAT. Jest autorką wielu artykułów z zakresu nowoczesnej sztuki i architektury, ich metodologii i teorii, oraz dziesięciu książek, m. in. : "Polski dwór: wzorce architektoniczne, mit, symbol”, wyd. 1: 1992, wyd. 2: 1996; „Co to jest architektura?”, 1996; „Architekt Jan Koszczyc Witkiewicz (1881-1958) i budowanie w jego czasach”, 1998; oraz serii "Architektura w Warszawie" (wyd. od 1998).

„Porwane Europy” – to 40-to minutowy film dokumentalny, opowiadający o podjętych na zgliszczach pierwszej wojny światowej, próbach konstruowania nowego porządku, człowieka i społeczeństwa. O walce o nowy lepszy świat i o marzeniach, które poległy w zderzeniu z rzeczywistością roku 1939. Fascynującym tłem tej opowieści jest architektura, która pozostawiła trwały i namacalny zapis w historii miasta. Fenomenem Warszawy tamtych czasów jest fakt, że obok przetrwałego do dzisiaj miasta z cegły i betonu, stali i szkła istnieje jeszcze drugie miasto – "Warszawa nie-zaistniała", Warszawa niespełnionych marzeń. Miasto pourywanych osi, zagubionych w podwórzach budynków, ulic prowadzących donikąd skrywa w sobie długi katalog nigdy-nie-powstałych budynków i regulacji urbanistycznych, układających się w fascynującą historię. Specjalnie na potrzeby filmu powstały rekonstrukcje najważniejszych założeń architektonicznych niezaistniałej Wielkiej Warszawy, pozostając jedynie przelaną na papier projekcją architektów i po raz pierwszy wybudowanych wirtualnie w filmie. Podczas seansu będzie można zobaczyć m.in:

Reprezentacyjną Dzielnicę Marszałka Piłsudskiego
Świątynię Opatrzności Bożej
Plac Piłsudskiego
Tereny Wystawy Powszechnej
Dworzec Centralny

W filmie w roli ekspertów występują:
Prof. Andrzej Olszewski
Dr Magdalena Gawin
Prof. Marta Leśniakowska
Jarosław Trybuś

Zobacz także

Nasz newsletter