Konkurs na pełnometrażowy komiks o Powstaniu Warszawskim.

Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało nie lada wyzwanie dla miłośników komiksu. We wrześniu rusza zupełnie nowa edycja konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim...

Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało nie lada wyzwanie dla miłośników komiksu. We wrześniu rusza zupełnie nowa edycja konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim. Laureat zaprojektuje pełnometrażowy album o Powstaniu, którego premiera odbędzie się w ramach przyszłorocznych obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

We wrześniu rusza konkurs na projekt pełnometrażowego albumu komiksowego o Powstaniu Warszawskim. Jesteśmy zdania, że dla artystów, którzy z powodzeniem realizowali krótką formę, długa opowieść fabularna o Powstaniu Warszawskim będzie stanowiła ogromne wyzwanie, ale też stanie się pretekstem do pełniejszego zaprezentowania tematu – powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Tym razem dajemy autorom dużą swobodę twórczą w ujęciu tematu, nie narzucając motywu przewodniego. Czekamy na prace zainspirowane historiami z Powstania Warszawskiego, losami świadków i uczestników Powstania, a także ich próbą odnalezienia się w trudnej, powojennej rzeczywistości. Zachęcamy również do eksplorowania tematu w sposób nieoczywisty, czy odwoływania się do wątków z Powstania, które dotychczas nie zostały ujęte na planszach komiksowych.

Warunkiem przystąpienia do konkursu jest wysłanie od 6 do 10 plansz, stanowiących fragment dłuższej pełnometrażowej historii, do której należy dołączyć streszczenie całości komiksu. Uczestnicy powinni mieć konkretną wizję swojej wersji albumu, tak aby sprawnie zaplanować narrację na dokładnie 46 lub 54 strony.

 

Prace będą oceniane przez grono jurorskie, w którym zasiadają: Przemek „Trust” Truściński – wieloletni dyrektor artystyczny projektów komiksowych Muzeum, jeden z czołowych polskich rysowników, Jacek Dukaj – licznie nagradzany pisarz fantastyki, jego opowiadania ukazały się w języku angielskim, czeskim, rosyjskim, niemieckim oraz węgierskim, nominowany w 2008 r. do Nagrody Literackiej Nike, Tomasz Bagiński – rysownik, animator, nominowany do Oscara w 2002 roku za swój debiutancki film krótkometrażowy „Katedra”, który powstał na podstawie opowiadania Jacka Dukaja, Zbigniew Kasprzak – jeden z najbardziej utytułowanych polskich rysowników komiksowych, mieszka i pracuje w Belgii, Sławomir Zajączkowski - scenarzysta komiksowy, znany głównie z albumów o tematyce historycznej i wojennej, wcześniej także publicysta, Tomasz Kołodziejczak – polski pisarz science fiction i fantasy, publicysta, szef Klubu Świata Komiksu w Wydawnictwie Egmont Polska, dr Katarzyna Utracka – historyk Muzeum Powstania Warszawskiego.

Autorzy najlepszych prac mają zagwarantowane atrakcyjne nagrody finansowe. Laureat bądź laureaci I-ego miejsca otrzymają propozycję stworzenia pełnometrażowego komiksu o Powstaniu Warszawskim, który zostanie wydany w formie albumu. Będzie to jedna z głównych publikacji promujących 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Narysowanie pełnowymiarowej historii jest ciężką i żmudną pracą, wymagającą od autora kilkumiesięcznego zaangażowania. Dlatego też, zdecydowaliśmy się przyznać specjalne, dodatkowe honorarium za stworzenie takiej publikacji, wypłacane w formie stypendium. Prace nad albumem będą nadzorowane przez jedno z najprężniej działających wydawnictw komiksowych w Polsce – Klub Świata Komiksu Wydawnictwa Egmont Polska – powiedział Jan Ołdakowski.


Termin nadsyłania prac upływa 2 grudnia 2013 r.

Dla zwycięzców przewidziano nagrody:

I nagroda w wysokości 1.500 euro brutto; II nagroda w wysokości 1.000 euro brutto; III nagroda w wysokości 500 euro brutto.

Partnerem konkursu jest Wydawnictwo Egmont Polska
Projekt jest realizowany przy udziale Mecenasów: Lotto oraz Poczty Polskiej.
Patronat medialny nad konkursem sprawują Newsweek oraz Newsweek Historia.

Więcej informacji na nowej stronie konkursu: www.komiks.1944.pl >

Zobacz także

Nasz newsletter