II edycja

Kurs introligatorski

Rozpoczynamy nabór do II edycji kursu introligatorskiego. Zajęcia poprowadzi Tamara Obłamska-Rozmus, absolwentka Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie, właścicielka Introligatorni Rozmus.

Co w planie?
Zaczniemy od spraw podstawowych, czyli od warsztatu introligatora, narzędzi, sposobów mierzenia i cięcia różnych materiałów introligatorskich różnymi sposobami (ręcznie i na nożycach).

Przyjrzymy się bliżej papierowi, jego właściwościom i strukturze, zobaczymy, jaki wpływ na zachowanie się papieru ma woda. A skoro już będziemy mówić o papierze - będzie można czerpać własny papier i poznać dwie techniki barwienia papieru: w masie oraz barwienie klajstrowe. 

Uczestnicy kursu nauczą się również, jak kleić różne materiały introligatorskie przy użyciu różnego rodzaju klejów. Przy okazji będzie można się nauczyć, jak przygotować klajster i klej glutynowy do pracy.

Dopiero po poznaniu podstaw wykonana zostanie pierwsza praca introligatorska, czyli szyty ręcznie zeszyt broszurowy. Przy tej okazji będzie można poćwiczyć ręczne cięcie więcej niż jednej kartki na raz. Następnym zadaniem introligatorskim będzie wykonanie etui szczękowego (wraz z nim nauka cięcia, klejenia i oklejania tektur).

Najważniejszym elementem kursu będzie wykonanie notesu w oprawie nieorganicznej w tektury oraz oprawy organicznej książki w półskórek lub półpłótno. Tu po raz pierwszy skorzystamy z szywnicy, będziemy ciąć blok na gilotynie i heblu, a także nauczymy się m. in. szyć, przedłużać nić, składać papier w składki i szyć kapitałki.

W planie są również zajęcia w Introligatorni Rozmus.

Konkrety
Miejsce: pracownia konserwacji w Muzeum Powstania Warszawskiego
Maksymalna liczba uczestników: 6 osób
Termin: zajęcia odbywać się będą we wtorki, od 2.10.2018 do 18.06.2019, w godzinach 16:00 - 20:00
Opłata za uczestnictwo w kursie: 450 zł płatne jednorazowo, przed rozpoczęciem kursu 

Zgłoszenia w formie portfolio należy wysyłać mailem na adres tamararozmus@gmail.com 
Portfolio powinno zawierać: cv, krótki list motywacyjny oraz zdjęcia prac plastycznych z różnych dziedzin sztuki. Mile widziane udokumentowane realizacje introligatorskie. 

Wymagania wobec uczestników kursu: sprawność manualna, zdolności artystyczne, wyczucie estetyki i proporcji, cierpliwość, sumienność.

Na zgłoszenia czekamy do 20.09.2018. Z wybranymi osobami skontaktujemy się do 27.09.2018.

W razie pytań lub wątpliwości można skontaktować się z Tamarą Obłamską-Rozmus, tel 664230437 (w godzinach od 9:00-16:00).

 

Zobacz także


RELACJA

Wspieramy opiekę nad kolekcją poloników byłego muzeum Wojska Polskiego w Sydney

Pamiątki te przywieźli do Australii bohaterscy żołnierze pamiętnego września 1939, Armii Krajowej, Powstańcy Warszawscy, lotnicy polskich dywizjonów RAF, żołnierze generała Andersa i gen Maczka - członkowie, ojcowie i dziadkowie członków Sydnejskiej Polonii.

więcej
27.10

Październikowe warsztaty modelarskie: Kubuś skonstruowany

Zajęcia modelarskie dla młodzieży powyżej 12. roku życia, podczas których uczestnicy wykonają model słynnego powstańczego wozu bojowego „Kubuś” w skali 1:72 oraz poznają jego historię.

więcej
27-30.08

Zapisy na lekcje muzealne na rok szkolny 2018/2019

Serdecznie zapraszamy do rezerwacji lekcji muzealnych w Muzeum Powstania Warszawskiego na rok szkolny 2018/2019. Rezerwacja rozpocznie się w poniedziałek 27 sierpnia 2018 o godz. 9.00.

więcej

RENOWACJE GROBÓW POWSTAŃCZYCH

Misja upamiętniania bohaterów wydarzeń 1944 roku oznacza dla Muzeum Powstania Warszawskiego m.in. renowacje mogił Powstańców Warszawskich.

więcej