Kurs introligatorski

II edycja

Rozpoczynamy nabór do II edycji kursu introligatorskiego. Zajęcia poprowadzi Tamara Obłamska-Rozmus, absolwentka Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie, właścicielka Introligatorni Rozmus.

Co w planie?
Zaczniemy od spraw podstawowych, czyli od warsztatu introligatora, narzędzi, sposobów mierzenia i cięcia różnych materiałów introligatorskich różnymi sposobami (ręcznie i na nożycach).

Przyjrzymy się bliżej papierowi, jego właściwościom i strukturze, zobaczymy, jaki wpływ na zachowanie się papieru ma woda. A skoro już będziemy mówić o papierze - będzie można czerpać własny papier i poznać dwie techniki barwienia papieru: w masie oraz barwienie klajstrowe. 

Uczestnicy kursu nauczą się również, jak kleić różne materiały introligatorskie przy użyciu różnego rodzaju klejów. Przy okazji będzie można się nauczyć, jak przygotować klajster i klej glutynowy do pracy.

Dopiero po poznaniu podstaw wykonana zostanie pierwsza praca introligatorska, czyli szyty ręcznie zeszyt broszurowy. Przy tej okazji będzie można poćwiczyć ręczne cięcie więcej niż jednej kartki na raz. Następnym zadaniem introligatorskim będzie wykonanie etui szczękowego (wraz z nim nauka cięcia, klejenia i oklejania tektur).

Najważniejszym elementem kursu będzie wykonanie notesu w oprawie nieorganicznej w tektury oraz oprawy organicznej książki w półskórek lub półpłótno. Tu po raz pierwszy skorzystamy z szywnicy, będziemy ciąć blok na gilotynie i heblu, a także nauczymy się m. in. szyć, przedłużać nić, składać papier w składki i szyć kapitałki.

W planie są również zajęcia w Introligatorni Rozmus.

Konkrety
Miejsce: pracownia konserwacji w Muzeum Powstania Warszawskiego
Maksymalna liczba uczestników: 6 osób
Termin: zajęcia odbywać się będą we wtorki, od 2.10.2018 do 18.06.2019, w godzinach 16:00 - 20:00
Opłata za uczestnictwo w kursie: 450 zł płatne jednorazowo, przed rozpoczęciem kursu 

Zgłoszenia w formie portfolio należy wysyłać mailem na adres tamararozmus@gmail.com 
Portfolio powinno zawierać: cv, krótki list motywacyjny oraz zdjęcia prac plastycznych z różnych dziedzin sztuki. Mile widziane udokumentowane realizacje introligatorskie. 

Wymagania wobec uczestników kursu: sprawność manualna, zdolności artystyczne, wyczucie estetyki i proporcji, cierpliwość, sumienność.

Na zgłoszenia czekamy do 20.09.2018. Z wybranymi osobami skontaktujemy się do 27.09.2018.

W razie pytań lub wątpliwości można skontaktować się z Tamarą Obłamską-Rozmus, tel 664230437 (w godzinach od 9:00-16:00).

 

Zobacz także

Nasz newsletter