II edycja

Kurs introligatorski

Rozpoczynamy nabór do II edycji kursu introligatorskiego. Zajęcia poprowadzi Tamara Obłamska-Rozmus, absolwentka Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie, właścicielka Introligatorni Rozmus.

Co w planie?
Zaczniemy od spraw podstawowych, czyli od warsztatu introligatora, narzędzi, sposobów mierzenia i cięcia różnych materiałów introligatorskich różnymi sposobami (ręcznie i na nożycach).

Przyjrzymy się bliżej papierowi, jego właściwościom i strukturze, zobaczymy, jaki wpływ na zachowanie się papieru ma woda. A skoro już będziemy mówić o papierze - będzie można czerpać własny papier i poznać dwie techniki barwienia papieru: w masie oraz barwienie klajstrowe. 

Uczestnicy kursu nauczą się również, jak kleić różne materiały introligatorskie przy użyciu różnego rodzaju klejów. Przy okazji będzie można się nauczyć, jak przygotować klajster i klej glutynowy do pracy.

Dopiero po poznaniu podstaw wykonana zostanie pierwsza praca introligatorska, czyli szyty ręcznie zeszyt broszurowy. Przy tej okazji będzie można poćwiczyć ręczne cięcie więcej niż jednej kartki na raz. Następnym zadaniem introligatorskim będzie wykonanie etui szczękowego (wraz z nim nauka cięcia, klejenia i oklejania tektur).

Najważniejszym elementem kursu będzie wykonanie notesu w oprawie nieorganicznej w tektury oraz oprawy organicznej książki w półskórek lub półpłótno. Tu po raz pierwszy skorzystamy z szywnicy, będziemy ciąć blok na gilotynie i heblu, a także nauczymy się m. in. szyć, przedłużać nić, składać papier w składki i szyć kapitałki.

W planie są również zajęcia w Introligatorni Rozmus.

Konkrety
Miejsce: pracownia konserwacji w Muzeum Powstania Warszawskiego
Maksymalna liczba uczestników: 6 osób
Termin: zajęcia odbywać się będą we wtorki, od 2.10.2018 do 18.06.2019, w godzinach 16:00 - 20:00
Opłata za uczestnictwo w kursie: 450 zł płatne jednorazowo, przed rozpoczęciem kursu 

Zgłoszenia w formie portfolio należy wysyłać mailem na adres tamararozmus@gmail.com 
Portfolio powinno zawierać: cv, krótki list motywacyjny oraz zdjęcia prac plastycznych z różnych dziedzin sztuki. Mile widziane udokumentowane realizacje introligatorskie. 

Wymagania wobec uczestników kursu: sprawność manualna, zdolności artystyczne, wyczucie estetyki i proporcji, cierpliwość, sumienność.

Na zgłoszenia czekamy do 20.09.2018. Z wybranymi osobami skontaktujemy się do 27.09.2018.

W razie pytań lub wątpliwości można skontaktować się z Tamarą Obłamską-Rozmus, tel 664230437 (w godzinach od 9:00-16:00).

 

Zobacz także


01.10

6. edycja międzynarodowego projektu Sound in the Silence

Pod koniec września 28 uczniów z Finlandii, Litwy, Niemiec i Polski spędzi tydzień w Warszawie, poznając historię miasta podczas II wojny światowej. Wspólnie z czwórką artystów przygotują spektakl zgłębiający zagadnienia oporu, sprzeciwu i walki o tożsamość w realiach wojennej stolicy. Pokaz odbędzie się 1 października w Teatrze Ochoty.

więcej
do końca sierpnia

Zbiórka na najbardziej potrzebujących Powstańców

Muzeum Powstania Warszawskiego wspólnie z Filipem Chajzerem zbiera pieniądze na pomoc dla najbardziej potrzebujących Powstańców Warszawskich.

więcej
27-30.08

Zapisy na lekcje muzealne na rok szkolny 2018/2019

Serdecznie zapraszamy do rezerwacji lekcji muzealnych w Muzeum Powstania Warszawskiego na rok szkolny 2018/2019. Rezerwacja rozpocznie się w poniedziałek 27 sierpnia 2018 o godz. 9.00.

więcej
RELACJA

Obchody 74. rocznicy Powstania Warszawskiego

Godzina W, uroczystości przy pomniku Gloria Victis, koncert Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki, a na koniec dnia premiera spektaklu „Ajas maszyna” - zobaczcie najważniejsze wydarzenia 1 sierpnia w naszych fotografiach

więcej